Свържи се с нас

Новини

Почетна значка „Златна книга” и „Златен печат за Европейски мениджмънт в културата” за дряновското Народно читалище „Развитие – 1896”

Published

on

Почетна значка „Златна книга”, изработена с 24-каратово злато с формата на отворена книга и , e наградата с която бе удостоено дряновското Народно читалище „Развитие – 1896” на 2 юни 2011 година, в изложбената зала на Софийска градска художествена галерия.

Наградата бе присъдена на читалището от Съвет на Eвропейската научна и културна общност, официално представителство на уникалните селища в Европа, за завоюван висок престиж и обществено признание, и за принос към развитието на българската култура.

На официалната церемония по награждаването отличието прие Председателят на културната институция Мирослава Лилова, поднесено й от доц. Райна Начева – преподавател в Университет за национално и световно стопанство и Диана Маринова, експерт по международно право. На тържествената церемония присъства и кметът на община Дряново д-р Иван Николов.

От наградените общо шест институции единственото читалище с приз е дряновското „Развитие-1869”.

Това е голямо признание, тъй като обществеността в България е оценила високо постиженията на читалището в управлението на нови инициативи, в налагането на предимствата на съвременни модели в културата, за изпреварващо развитие на сектора и за утвърждаване на националното достойнство и авторитет.

Като притежател на това отличие Народно читалище „Развитие-1869” ще се презентира пред международните институции и донори, в търговските центрове в европейските столици и в градовете, притежаващи почетен статут на уникални европейски селища.

Досега наградата е връчвана на общо 280 представители на българския научен и културен елит, като само четири от тях са читалища.

Новини

Затварят частично бул. „Могильов“ заради ремонт

Published

on

От днес, 10 юни, започват строително-ремонтни дейности по бул. „Могильов“ в участъка от кръстовището с ул. „Стефан Караджа“ до кръстовището с ул. „Зелена Ливада“.

По време на ремонта движението ще се осъществява в две ленти при въведена временна организация и съответната пътна сигнализация, информираха от Община Габрово.

От администрацията на кмета призовават всички водачи да преминават с повишено внимание и да спазват указанията в района на ремонтните дейности.

Зареди още

Икономика

Gabrovo Digital Summit показва технологичното бъдеще на Габрово

Published

on

Защо една ИТ конференция е толкова важна за Габрово?
Отговорът се крие в ДНК-то на града, който още от времето на „българския Манчестър“ се развива благодарение на иновациите и предприемаческия дух. Днес, в ерата на изкуствения интелект, Gabrovo Digital Summit се превръща в естествено продължение на този завет, като свързва традициите ни с икономиката на бъдещето и разкрива нови перспективи.

Събития като Gabrovo Digital Summit са ключови за местната общност – те събират на едно място водещи имена от технологичния сектор, които рядко могат да бъдат срещнати извън най-големите национални форуми, вдъхновяващи личности и доайени в областта на информационните технологии. Конференцията е насочена както към ученици и студенти, така и към предприемачи и доказани специалисти, създавайки безценна възможност за обмен на знания, идеи и опит.

Събитието ще се проведе за седми път, затвърждавайки позицията си като най- голямата технологична конференция в Централна България. Зад инициативата стоят млади и амбициозни хора от ИТ сферата. Организатори са JAKALA – международна компания с присъствие в Габрово и дългогодишен опит в сферата на технологиите, данните и дигиталната трансформация, начело с Божидар Бошнаков – човекът-двигател зад инициативата.

На 20 юни Габрово отново ще бъде място за среща на идеи, технологии и хора с визия за бъдещето – запазете своето място още днес!

Участието в конференцията е напълно безплатно, но изисква предварителна регистрация на адрес: https://tinyurl.com/2hmnjsjs.

Зареди още

Крими

22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета

Published

on

По искане на Районната прокуратура в Габрово, 22-годишен рецидивист бе с взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ за извършени кражби.

Мъжът с инициали Б.Ш.  е привлечен в качеството на обвиняем за това, че през периода 18.11.2025 г. – 20.01.2026 г. в севлиевска игрална зала и от паркиран лек автомобил в град Габрово при  условията на продължавано престъпление и опасен рецидив, откраднал пари, собственост на двама граждани, общо сумата от 407,79 евро.

С постановление на Районна прокуратура – Габрово Б.Ш. е бил задържан за срок до 72 часа. Обвиняемият е осъждан многократно. По отношение на него има влезли в сила общо 10 присъди, преобладаващата част от които са за престъпления против собствеността. Той вече е търпял наказание лишаване от свобода, като е бил освободен от затвора само 2 месеца преди да извърши отново престъпление.        

За престъплението по което Б.Ш е привлечен в качеството на обвиняем е предвидено наказание от 2 до 10 години лишаване от свобода. 

Съдът възприе доводите на Районна прокуратура-Габрово за наличието на реална опасност обвиняемият да извърши и друго престъпление от общ характер в хода на наказателното производство, поради което взе най-тежката мярка за неотклонение.

Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица