Свържи се с нас

Култура

Треската за кино завладява Габрово (Програма)

Published

on

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Осмо поредно издание на Смешен филм фест ще се проведе от 18-ти до 24-ти октомври в Габрово. Новината съобщиха пред журналисти кметът Таня Христова и организаторът на филмовия фестивал Калина Вагенщайн.

На голям екран в зала „Възраждане“ всички габровци и гости на града ще имат възможността да се насладят на общо 17 са заглавията, разпределени в модулите: „Конкурс“, „Световен екран“, „Детско кино“ и „Вечер на българското кино“.

Десет са продукциите, които са включени в конкурсната програма, а носителя на приза „Най-добър филм на Габрово“, ще бъде определено от тричленно жури, в състав: актрисата Стефания Колева, писателят Иван Марков и кинокритикът Деян Статулов, информира кметът Таня Христова.

Важна роля при определянето на призьорите отново ще има публиката. Зрителите могат да изберат своя фаворит като гласуват с анкетна карта в зала „Възраждане“ или на сайта на фестивала www.filmfest.gabrovo.bg.

Филмовият фестивал ще бъде открит в сряда, 18 октомври, от 20.00 ч. с прожекцията на испанския филм, борещ се за приза „Най-добър филм на Габрово“, като малко по-рано, около 19.45 ч. ще очаква тричленното жури да бъде посрещнато и по червен килим да влезе в зала „Възраждане“.

В програмата на Смешен филм фест българското кино винаги е било на особена почит. И тази година на него е посветена съботната вечер – 21 октомври, с един документален и два игрални филма, а гости ще ни бъдат техните режисьори и актьори.

Документалният филм „Ром Кихот“ ще бъде представен от режисьорите Петя Накова, която по време на фестивала ще е ръководител на ателие по документално кино, и Нина Пехливанова. Прожекцията ще е с вход свободен!

Вторият филм – „Лили Рибката“, още с появяването си получи висока оценка на 35-ия Фестивал “Златна роза” 2017. Журито присъди Диплом на режисьора Ясен Григоров и творческия екип за благородните им усилия в трудната област на детското кино. За премиерата на филма, в който участва звездата на българския комедиен небосклон – Татяна Лолова и цяло съзвездие популярни актьори, в Габрово ще бъде режисьорът на продукцията Ясен Григоров и любими лица от телевизионния екран. Филмът е подходящ и за възрастни!

Режисьорът Димитър Коцев – Шошо (председател на журито на Смешен филм фест 2016) и сценаристът Иван Марков (жури на Смешен филм фест 2017) ще представят общата си творба „Маймуна“. Към тях ще се присъедини младата и изключително талантлива Александра Костова, изпълняваща ролята на 12-годишната дъщеря на Юлиян Вергов.

Вечерта на българското кино обещава да бъде звездна и емоционална, защото това са само част от изненадите, които сме подготвили за публиката, заяви Калина Вагенщайн.

По традиция съботните и неделните прожекции, започващи от 11.00 часа, са време за най-малките приятели на фестивала. „На най-емоционалната ни аудитория ще предложим два забавни и красиви европейски анимационни филма“, сподели организаторът на филмовия фест.

И тази година с подбрана филмова програма ще се смее не само Габрово, ще се смеят и феновете на комедийното кино в Севлиево, защото Смешен филм фест ще гостува също в града.

След реализираната в предходното издание детска работилница за анимация, тази година са предвидени занимания за по-големи. По време на фестивала младите хора с интереси в областта на киното и журналистиката ще имат възможност да се включат в ателие за документално кино.

Работилницата ще разкрие смисъла, възможностите и способите за реализация на документален филм, а в главната роля разбира се ще е Хуморът. Работата ще започне на 18 октомври, а документалните миниатюри ще бъдат представен на закриването на фестивала на 24 октомври от 20 часа в зала „Възраждане“.

„Уверени в това, че киното не само забавлява, а има положителен социален и образователен ефект, сме осигурили свободен достъп на зрителите за прожекциите на първия филм от програмата на 18 октомври, сряда, от 18.00 часа „Стар мърморко“ и документалния филм в събота, 21 октомври, от 16.30 часа „Ром Кихот“.

За всички останали прожекции цената на билета е 3 лева, а за най-запалените почитатели от тази година има абонаментна карта, която ще им осигури достъп до всички платени прожекции – цената е 28 лева“, добави към казаното още кметът Таня Христова.

Смешен филм фест никога не е бил само кино, затова на публиката ще бъдат предложени съпътстващи събития, които да направят преживяването още по-емоционално.

На 20 октомври, петък, от 17.00 часа в Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“ един от тримата членове на журито – Иван Марков, ще представи книгата си „Гранични отклонения“. Входът за събитието е свободен!

Вълнуваща среща с очарователната Стефания Колева ще имат на 23 октомври младите таланти от Театрална студия „Движение“ към ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“.

ПРОГРАМА

18 октомври, сряда

18.00 ч. Стар мърморко – Финландия (Световен екран) – Вход свободен
20.00 ч. Официално откриване

Сега или никога – Испания (Конкурс)

19 октомври, четвъртък

18.00 ч. Омъжих се за тъпак – Аржентина (Конкурс)
20.00 ч. Планетата на необвързаните – Полша (Конкурс)

20 октомври, петък

17.00 ч. Представяне на книгата „Гранични отклонения“, автор – Иван Марков
Регионална библиотека „Априлов – Палаузов”
18.00 ч. Светлините на селото – Русия (Конкурс)
20.00 ч. Кралицата на Испания – Испания (Конкурс)

21 октомври, събота

11.00 ч. Щъркелчето Ричард (Германия, Белгия, Люксембург, Норвегия) – Пълнометражен анимационен филм за деца
Вечер на българското кино

16.30 ч. Ром Кихот – документален филм. Вход свободен
18.00 ч. Лили Рибката (Конкурс). Филм за семейна аудитория
20.00 ч. Маймуна

22 октомври, неделя

11.00 ч. Фантастичното приключение до Оз – Русия. Пълнометражен анимационен филм за деца
18.00 ч. Сент Амур – Франция, Белгия (Конкурс)
20.00 ч. Тели и Толи – Русия, Канада, Грузия, Гърция (Конкурс)

23 октомври, понеделник

18.00 ч. Коледна нощ в Барселона – Испания (Конкурс)
20.00 ч. Човек на име Уве – Швеция (Конкурс)

24 октомври, вторник

18.00 ч. С Трабанта до последен дъх – Чехия (Световен екран)
20.00 ч. Закриване на фестивала
Суинг – Унгария (Световен екран)

Цена на билета – 3 лв. Абонаментна карта – 28 лв. Повече информация за фестивала на: www.filmfest.gabrovo.bg.

Смешен филм фест 8 се реализира със съдействието на: Руски културно-информационен център, Унгарски културен институт към Посолството на Унгария, Посолство на Република Аржентина, Чешки център София, Фондация „Арт офис“, Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Майстор Боян Минчев е кандидатурата на Габрово за „Живи човешки съкровища“

Published

on

Кандидатурата от област Габрово, която продължава в националната селекция по системата „Живи човешки съкровища – България“ е „Сладкият аромат на наследството. Боян Минчев – майсторът шекерджия“, съобщиха от Областна администрация – Габрово.

Номинацията му бе издигната от РЕМО „Етър“ и представя знания и умения, свързани с традиционното производство на сладкарски деликатеси – шекерджийство.

Оценката на областния кръг бе проведена от петчленна комисия, съставена от представители на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, експерти от музеите в Габрово, Дряново и Трявна и РЕКИЦ „Читалища“.

Боян Минчев е наследник на българските шекерджии, които през втората половина на ХIХ, началото на ХХ век започват да практикуват занаята в Габрово, след като изучават тайните и тънкостите му в Румънско.

По това време захарта е била скъпа, затова сладкарските изделия са се приемали като празнични лакомства и са се внасяли в минимални количества от Цариград и Букурещ. Купували са се за празници по панаири и тържища, в кафенета и сладкарници.

През втората половина на века в Габрово има 5 майстори и шекерджийството се смята за най-модерния и млад занаят. Майстор Боян Минчев започва обучението си в занаята в шекерджийската работилница на музей „Етър“, където работят дядо му и неговия вуйчо.

Той е трето поколение шекерджия. Верен на традициите, Боян Минчев продължава да изработва всички изделия ръчно и да радва малки и големи в празник и делник и да предава занаята на най-любознателните.

Зареди още

Култура

Карикатурен салон 2024 официално бе открит в Дома на хумора и сатирата

Published

on

Вечерта на 24 октомври беше специална за Дома на хумора и сатирата и любителите на карикатурното творчество. Представени бяха изложбите от Карикатурен салон 2024, които са четири и са разположени на втория и четвърти музеен етаж. Те ще могат да бъдат разгледани до края на февруари 2025 г.

На най-високия етаж във Веселата къща е позиционирана самостоятелната изложба „Парченца време” на проф. Анри Кулев. Проф. Кулев е художник, режисьор и продуцент на игрални, документални и анимационни филми. Има над 15 самостоятелни изложби – графика, анимационни ескизи и живопис в Анси, Хирошима, София, Оберхаузен, Краков, Берлин, Москва, Братислава, Пловдив, Варна и др.

След изложбата му в Музея за модерно изкуство МоМА 8 Ню Йорк през 1980 г. анимациите „Гарсониера“ и „Неделя“ влизат в колекцията на музея. Носител е на близо 30 национални и международни награди за филмите си. Малко по-късно в зала „Стефан Фъртунов” бяха открити три изложби в една – селекции от 49-тата Национална изложба на карикатурата, 13-тия Международен конкурс за карикатура „Маслината”, Кирения, Кипър и Първия международен конкурс „Вода, река, хора” в Русе.

На откриването присъстват проф. Анри Кулев, Зия Сенсер – член на Общинския съвет на Кирения и председател на Комисията по култура и изкуство, Зафер Туткулу – член на борда на Асоциацията на кипърските турски карикатуристи и член на Организационния комитет на конкурса „Маслината”, Валери Александров – председател на секция „Карикатура” при СБХ, Ивайло Цветков – носител на наградата „Златен Езоп” от последното Габровско биенале.

Появяват се нови градове, които искат да са част от културните събития за карикатурата, гледайки примера на Габрово – каза Чавдар Николов, карикатурист от издателство ПРАС ПРЕС и с познатото си чувство за хумор засегна една важна тема за карикатуристите, работата, на които е свързана с политическата сатира.

Изправени пред сериозното предизвикателство, резултат от все по-малкото вестници тези майсторите на карикатурата са все по-малко – отбеляза Николов. Той подчерта още доброто сътрудничество на Дома на хумора и сатирата със секция Карикатура при СБХ.

В Карикатурен салон 2024 е първото гостуване на наградените и други избрани творби от конкурса „Вода, река, хора“, организиран от Община Русе, ОП Русе арт и СБХ – секция Карикатура по повод 20 години от подписването на Конвенцията за сътрудничество при опазването и устойчивото използване на река Дунав и 20 години отбелязване на Ден на река Дунав.

В рамките на салона Музеят на хумора и сатирата представя и селекция от 13-тото издание на Международния карикатурен конкурс Маслината, проведен в Кипър през 2024 г. Преди 23 години в община Кирения в Кипър започва да се провежда Фестивал на маслината, целящ да защити маслиновото дърво и продуктите от него, произвеждани от хиляди години. За да привлече вниманието към темата, се ражда карикатурният конкурс Маслината, който има за цел да критикува противоречията и лошите политики по отношение на производството на маслини по начин, разбираем за широката публика.

*Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.

Зареди още

Култура

Прожектират в НМО – Габрово документалния филм „Тане Войвода“

Published

on

На 1 ноември тази година, от 15.00 часа, в Националния музей на образованието в Габрово ще се състои специална прожекция на документалния филм „Тане Войводата“. Събитието ще включва и среща с авторите на филма, като входът е свободен за всички желаещи.

Филмът „Тане Войводата“ разказва за живота и революционната дейност на Тане Николов – един от малко известните, но значими герои на българската история. През близо 25-годишния си път на борба, Тане Николов участва в ключови събития като Илинденско-Преображенското въстание, Балканските войни и Първата световна война.

Той е водач на Вътрешната тракийска революционна организация, която се бори срещу отстъпването на Беломорска Тракия на Гърция, и играе важна роля в знаменитата битка на връх Ножот през 1907 г., когато 200 четници се изправят срещу трихилядна турска армия. Това сражение се смята за едно от най-епичните в македоно-одринското освободително движение.

Снимките на филма обхващат 35 локации в три различни държави и включват близо 300 реставрирани фотографии от Държавна агенция „Архиви“ и български музеи, както и уникални архивни кадри от Българската национална филмотека.

Музикалното оформление съчетава автентична народна музика, изпълнена от Оркестър „Зорница“, и специално композирана за филма музика, изпълнена от Представителна камерна група към Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив.

Гласът на диктора е на актьора Светозар Кокаланов. Това събитие обещава да бъде важен културен момент, представяйки на публиката неизвестни страници от българската история и отдавайки дължимото на делото на Тане Николов – герой, чийто принос заслужава да бъде запомнен.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица