Свържи се с нас

Култура

Габровски художници с изложба в Унгарския културен институт

Габровски художници с изложба „Състояния“ в Унгарския културен институт.

Published

on

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Унгарският културен институт в София откри новия сезон с изложба „Състояния“ на художници от Габрово. Експозицията бе открита от г-жа Дьорди Димитров, директор на института, Евгени Недев – директор на ХГ „Христо Цокев“ и художника Цветан Колев.

Изложбата „Състояния“ е организирана от Художествена галерия „Христо Цокев“ по покана на Унгарския културен институт, в резултат от дългогодишното партньорство между двете организации.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

„Състояния“ представя 20 живописни творби на десет съвременни габровски творци, от различни поколения, всеки със собствен характер и маниер на творец, със собствен стил в живописта.

В изложбата участват Анелия Бояджиева, Галина Христова, Евгени Недев, Ема Вертерова, Иван Христов – Грога, Максим Маринов, Мартин Каличков, Миню Бонев, Пепа Минчева, Цветан Колев.

Има картини, които разнежват очите и сърцето на зрителя, и се врязват дълбоко в неговия душевен мир. Експозицията привлича вниманието чрез многоцветието от ярки тонове, енергичен рисунък, свидетелство за силна емоционална наситеност.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Картините привличат с топлината си, привикват човека да спре насреща, по-дълго да се взира, да търси свободата и силните послания на художническия замисъл. С помощта на цвета, линията и формата очакват зрителя да открие нещо за себе си в своята емоционалност чрез едно „докосване“ до платното, „докосване“ до сетивата.

Някои автори използват орнаментика и по-спокойна цветност, за да внушат виталност на техните пространства – лица, птици, цветя. Други извайват своите интимни пространства като умели разказвачи на приказки, допускащи публиката в своя свят от багри, видения, сенки и спомени от миналото.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Затова и пейзажите им са истинско преживяване за всеки един от нас. Завладява ни усещането за хармония, спокойствие и топлота, толкова оскъдни в съвременния свят.

Не липсват и творби, определяни като хиперреализъм и фотореализъм, с присъстващи и сюрреалистични елементи.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Личи си постоянството в разработените теми – тишината и спокойствието на планината през зимата; постепенно изчезващите идилични села с техните стари къщи, затрупани под дебел сняг, с пушещи комини и светещи в мрака прозорци; някъде вали сняг, другаде звезди и луна се открояват на застиналото от студ тъмносиньо небе.

Куратор на изложбата е Евгени Недев, директор на ХГ „Христо Цокев“ и председател на СБХ – Габрово.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица