

Култура
НМО – Габрово и училището „АБВ” в Амстердам договарят партньорство

Елица Йорданова разглежда залите на музея заедно със съпруга си и две от техните деца, ученици в „АБВ”. Макс ще бъде четвърти клас, Биляна е в най-малката група. Най-големият син на семейство Йорданови – на 21 години, ще бъде в единадесети клас. Вляво на снимката – Радослав Стоянов, директор на ПГТ „Пенчо Семов” в Габрово
Елица Йорданова, един от основателите и ръководителите на Първо българско училище „АБВ” в Амстердам, посети Националния музей на образованието – Габрово, за да отправи покана за партньорство с цел запазване и предаването на българската култура и духовна идентичност сред имигрантите в провинция Северна Холандия.

Гостите от Амстердам са впечатлени от Сборника с чертежи на ученици от държавните мъжки гимназии в България, участвал на изложението в Париж през 1900 г.
„АБВ” е едно от най-бързо разрастраващите се училища зад граница. Преди четири години започва с 30 деца, сега са повече от 100, което означава, че миграцията се увеличава. Освен просветен център „АБВ” се развива и като социално-културен по подобие на съвременните читалища в България. В училището е създадена библиотека с 2000 издания, най-вече дарения.

Макс, който е роден в Холандия, за пръв път вижда табла с калем, използвана през Възраждането.
Г-жа Йорданова сподели с екипа на музея какви са обективните трудности, които срещат в образователния процес, и как тя вижда подкрепата на музея.

Това е истинско преживяване за Макс. В холандското училище е виждал само дигитална дъска, никога зелен дървен чин и перодръжка
Учениците са на възраст от 4 до 21 години. За голяма част от тях българският език не е майчин, те са от смесени бракове. „АБВ” е неделно училище, тоест децата са ангажирани шести ден след една натоварена седмица в регулярното холандско. Родителите се отнасят с повишена взискателност и критичност към образователния процес, защото плащат такса и очакванията им са високи.
Тези обективни обстоятелства, според думите на Елица Йорданова, налагат нови изисквания. Учебниците и помагалата, по които работят, не са достатъчни. Въпреки че са адаптирани от Министерството на образованието и науката, те затрудняват децата. Дори в един абзац от българска народна приказка срещат по 18 непознати думи. Още по-специфична е работата с подготвителните групи от четиригодишни деца и предучилищната.

Елица Йорданова с първите подаръци на НМО за българското училище в Амстердам
Ръководството на Първо българско училище „АБВ” заедно с 14-те учители – всички с педагогическа правоспособност, се ориентират към интерактивното обучение. Модерната база и съвременните технически средства в холандското училище вдигат нивото и в неделното българско. Децата, свикнали с дигитални дъски и компютри, не искат да слушат само учителско говорене в продължение на час.
„Съвременни пособия, видеофилми, клипове, особено на историческа тематика, ще бъдат много полезни за нас, сподели Елица Йорданова с музейните специалисти. – Наша основна задача е да мотивираме децата да учат на български език, да четат български книги, да им създадем интересна и приятна атмосфера, за да идват с желание. Не са достатъчни учебниците. Много е важно с какво и по какъв начин ще разнообразим часовете, да ги направим по-привлекателни, защото интерактивното обучение в „АБВ” е може би 50 процента от преподаването на материала. За мен беше удоволствие, за пръв път съм в Националния музей на образованието. Това, което видях, е прекрасно. Със сигурност ще кажа, че ще има интерес не само наши ученици, но и учители да го посетят и да работим съвместно.”
Националният музей на образованието запозна г-жа Йорданова с мултимедийното си студио за учебни визуализации, което изработва и разпространява методически помагала. Те, освен форма за популяризиране на съхраненото културно наследство, подпомагат работата на учителите. Обсъдени бяха възможностите за гостуване на изложби в българското училище в Амстердам и неговия филиал в Грьонинген.
Първият контакт между НМО и „АБВ” беше осъществен със съдействието на Радослав Стоянов, директор на Професионалната гимназия по туризъм „Пенчо Семов” в Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Кримипреди 3 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие