

Крими
Двеста и четиринадесет души не „отърваха кожата“ от пандиза
През 2016 г. в област Габрово са приключили делата за 587 извършени престъпления. Делата за 214 от тях са завършили с ефективно осъждане, за 268 – с условно осъждане, за 9 – с оправдаване, за 1 – с прекратяване и за 95 – с освобождаване от наказание.
Това става ясно от информация, разпространена до медии от Териториалното статистическо бюро – Габрово, относно престъпленията, обвиняемите и осъдените лица през миналата година на територията на област Габрово.
С осъдителни присъди (ефективни и условни) са приключили делата за 482 извършени престъпления, което е с 5.0% повече в сравнение с 2015 година.

Престъпления, завършили с осъждане, и осъдени лица
през периода 2012 – 2016 година
През 2016 г. в областта обвиняеми са били 586 лица, от които:
• с ефективна осъдителна присъда са приключили делата на 216 лица, или 36.9% от общия брой на обвиняемите;
• условно осъдени са 265 (45.2%) лица;
• освободени от наказателна отговорност са 94 (16.0%) лица;
• оправдани са 10 обвиняеми лица (1.7%);
• на 1 лице делото е прекратено (0.2%);
Броят на осъдените лица с влезли в сила присъди в област Габрово през 2016 г. е 481, като в сравнение с 2015 г. намалява с 2.0%. Осъдените непълнолетни лица (14 – 17 години) са 35, или 7.3% от всички осъдени.
През 2016 г. коефициентът на криминална активност е 475 на 100 000 души от наказателноотговорното население.
Най-висок е коефициентът на криминална активност за възрастовата група 18 – 24 години -1837 осъдени на 100 000 души от съответното население. С нарастване на възрастта стойността на коефициента намалява и за лицата на възраст 50 и повече години той е 107 на 100 000 души от съответното население.
Престъпления, завършили с осъждане, и осъдени лица по глави от Наказателния кодекс (НК) и някои видове престъпления
През 2016 г. най-голям е броят и съответно относителният дял на общоопасните престъпления – 243 или 50.4% от общия брой на наказаните престъпления в областта. Осъдените за извършването на този вид престъпления са 236, или 49.1% от общия брой на осъдените лица. В сравнение с предходната година през 2016 г. се наблюдава увеличение както на броя на престъпленията, така и на осъдените лица за извършени общоопасни престъпления – съответно с 18.0% и 19.1%.
В структурата на общоопасните престъпления най-голям е броят на престъпленията по транспорта и съобщенията – 190, или 78.2% от общия брой на общоопасните престъпления. За извършването на този вид престъпления са осъдени 186 лица, или 78.8% от осъдените за извършени общоопасни престъпления.
Престъпленията, свързани с наркотици, завършили с осъждане през 2016 г. в област Габрово са 38, а наказаните за тях лица са 37.
Престъпления против собствеността
На второ място в структурата на престъпленията, завършили с осъждане през 2016 г., са тези против собствеността. С осъдителна присъда са приключили делата за 143 извършени престъпления (29.7% от всички престъпления, завършили с осъждане). В сравнение с 2015 г. се отбелязва увеличение с 2.1% Осъдени са 156 лица, или 32.4% от общия брой на осъдените през 2016 година.
• Сред престъпленията против собствеността най-разпространени са кражбите на имущество със 69.9% относителен дял от престъпленията против собствеността завършили с осъждане. С осъдителна присъда са приключили делата за 100 извършени кражби, а осъдените за тях лица са 116.
• По своята правна и криминална характеристика грабежите са сред най-тежките престъпления против собствеността. През 2016 г. за 5 грабежа са осъдени 5 лица.
• За извършени 14 измами са осъдени 14 лица, или 9.0% от осъдените за престъпления против собствеността.
Престъпления против личността
През 2016 г. са наказани 25 престъпления против личността (5.2% от всички престъпления, завършили с осъждане). За извършването им са осъдени 22 лица, или 4.6% от общия брой на лицата с влезли в сила присъди през годината.
Осъдени лица за други видове престъпления
През 2016 г. са осъдени за извършването на:
• престъпления против брака, семейството и младежта и документни престъпления – 17 лица (3.5% от всички осъдени);
• престъпления против реда и общественото спокойствие – 5 лица (1.0%);
• престъпления против правата на гражданите – 3 лица (0.6%);
• за престъпления против финансовата, данъчната и осигурителната система – 4 лица (0.8%).
Осъдени лица по пол и възраст
Разпределението на осъдените през 2016 г. лица по пол и възраст е следното:
• Броят на осъдените мъже е 451, или 93.8% от общия брой на осъдените лица. С най-висок брой и относителен дял са мъжете с влязла в сила присъда във възрастовата група 30 – 39 години – 24.6% от общия брой на осъдените мъже.
• Осъдените жени са 30, като най-голям е делът им във възрастовата група 30 – 39 години – 30.0% от общия брой на осъдените жени.
Коефициентът на криминална активност на мъжете е 928 на 100 000 души от наказателноотговорните мъже, а на осъдените жени – 57 на 100 000 души от съответното население.
Осъдени лица по наложени наказания
В структурата на осъдените лица по наложени наказания най-голям е относителният дял на лишените от свобода. През 2016 г. те са 393, или 81.7% от общия брой на осъдените лица. Най-висок е относителният дял на лишените от свобода за срок до 6 месеца (46.6%) и от 6 месеца до 1 година – 36.4% от общия брой на осъдените на лишаване от свобода.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица


Публикувани в социалните мрежи видеоклипове, показващи нерегламентирани автомобилни гонки в района на село Горна Росица, предизвикаха бързата реакция от страна на органите на реда.
Районното управление в Севлиево, под ръководството на Областната дирекция на МВР – Габрово, предприе незабавни действия за установяване на участниците в нарушенията. До момента са идентифицирани 11 лица, взели участие в гонките под различна форма.
Осем от тях са с постоянен адрес в град Габрово, а трима – в град Севлиево. На двама от севлиевските участници вече са съставени протоколи за полицейско предупреждение, с оглед бъдещи санкции по Закона за движение по пътищата (ЗДвП).
От ОДМВР-Габрово съобщават, че работата по случая продължава, като предстои предприемането на допълнителни мерки спрямо останалите установени лица. Органите на реда напомнят, че подобни прояви не само нарушават закона, но и създават сериозна опасност за живота и здравето както на участниците, така и на други граждани.

Крими
Внимание: Горещото време повишава риска от пожари!


Във връзка с високите дневни температури и повишената пожарна опасност, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово отправя настойчив апел към гражданите, ръководителите на земеделски кооперации, частни арендатори, ловно-рибарски сдружения и всички юридически лица на територията на община Габрово за стриктно спазване на противопожарните мерки.
Категорично се забранява паленето на стърнища, суха трева, слама и отпадъци по слоговете, крайпътните ивици, междублоковите пространства, дворовете и други тревни площи. Горимите отпадъци като клони, храсти и треви трябва да се събират на безопасни места, без да се изгарят.
Паленето на огън в горите е разрешено само на специално обезопасени и обозначени места. Забранява се използването на открит огън във ветровито време или на необезопасени терени, поради повишения риск от възникване и разпространение на пожари.
От службата подчертават и риска от непогасени угарки от цигари, които могат да причинят пожар в суха и леснозапалима среда.
Как да действаме при горски пожар? Ако забележите дим, мирис на изгоряло или пламъци в гората, е важно бързо да оцените ситуацията – установете откъде идва пожарът, в каква посока се разпространява и с каква скорост. Ако съществува реална опасност, незабавно се отдалечете в посока, обратна на вятъра или покрай водоеми – реки, потоци и езера.
След като сте в безопасност, веднага подайте сигнал на телефон 112 или се свържете с най-близката хижа, лесничейство, туристически пункт или кметство. В случаи на пожари в начален стадий, огънят може да бъде потушен с пръст, пясък или с тупалки от зелени клони.
Изключително важно е да се предпазите от изгаряния – избягвайте запалими дрехи, особено от изкуствени материи, и защитавайте дихателните си пътища с мокри кърпи или маски.
Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово напомня: всяко навременно подадено съобщение може да спаси човешки живот и да предотврати значителни щети.

Крими
13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой


Образувано е досъдебно производство по случай с 13-годишното момче, прието в болница в Габрово със счупено ребро.
След проведен координационен механизъм в Дирекция „Закрила на детето“ – Габрово с участието на представител на Районната прокуратура на 30 юни е образувано досъдебното производство за това, че на 29 юни т.г. в Габрово, била причинена лека телесна повреда на 13-годишно момче, изразяваща се във фрактура на 6-то ребро, като същата е нанесена в условията на домашно насилие.
За престъплението е предвидено наказание лишаване от свобода до 3 години. Досъдебното производство се провежда под наблюдението на Районна прокуратура – Габрово.
Детето е освидетелствано. Провеждат се разпити на свидетели, предстои изготвяне на съдебно-медицинска експертиза.

-
Кримипреди 7 дни
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица
-
Новинипреди 7 дни
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено
-
Новинипреди 6 дни
Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона
-
Икономикапреди 6 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници
-
Любопитнопреди 7 дни
Горски срещи на Градище отново се превръща в базар за употребявани вещи
-
Любопитнопреди 5 дни
Парад на ретро автомобили – тази събота на площад „Възраждане“
-
Новинипреди 5 дни
Боксьорът Борис Ангелов се нареди сред най-добрите в страната
-
Новинипреди 5 дни
Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина