Свържи се с нас

Култура

КЕВИС – една инициатива, посветена на движещата сила на водата

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

Второто издание на КЕВИС – арт симпозиум за лендарт и кинетично изкуство, бе открито официално в център „Българка” на ЕМО „Етър”.

Инициативата, която е посветена на движещата сила на водата, е организирана от Център за неформално образование и културна дейност АЛОС и Етнографски музей на открито „Етър“, с подкрепата на Фондация „Америка за България“.

Преподаватели и студенти от катедра „Визуални изкуства” в СУ „Св. Климент Охридски” вземат участие в симпозиума, който продължава до 6 август. Артисти от различни поколения, родени през 50-те, 60-те, 70-те, 80-те и 90-те години на ХХ век, са включени в изданието на КЕВИС през 2017 година.

Участници в симпозиума са: проф. д-р Орлин Дворянов, Виргиния Пенчева, Орфей Миндов, Добрин Атанасов, Петя Боюкова, Галина Динева, Кристиян Димитров и Калоян Минчев.

Доц. д-р Светла Димитрова, директор на ЕМО „Етър”, приветства участниците в симпозиума и подчерта колко важни са този тип дейности за музея.

„Имаме амбиция след години да направим една алтернативна експозиция в двора на училището в квартал Етъра, което е предоставено за стопанисване на музея. Искаме инсталации, задвижвани на вода да бъдат представени в двора на бившето учебно заведение и да направим един мост между традицията и съвременността. Искаме да видим как днес хората възприемат традиционното, как си го представят и експонират, според въображението и творческите си виждания. Надявам се да се чувствате добре тук и ЕМО „Етър” да Ви провокира”, каза доц. Димитрова и представи екип от музея, който е на разположение на участниците в симпозиума.

Директорът на ЕМО „Етър” бе категорична, че КЕВИС ще продължи да се развива в годините като устойчиво събитие, което провокира интереса на публиката.

Резултатите от работата на артистите ще бъде представена публично на 5 август в рамките на Ден на отворените врати в Център „Българка“ от 11:00 ч.

„Изкуството е ценно средство за комуникация, затова е важно да се контактува с хората на изкуството”, каза Калина Бояджиева, комуникатор към WWF, пред участниците във второто издание на КЕВИС – арт симпозиум за лендарт и кинетично изкуство, бе открито официално в център „Българка” на ЕМО „Етър”.

Тя подчерта, че когато говорим за движещата сила на водата, няма как да не се насочим към река Дунав, чиито символ са есетрите. Тези риби съществуват от времето на динозаврите и са оцелели досега. Те навлизат от морето в реката, за да хвърлят хайвера си, но през последното половин столетие човешката дейност се оказва пречка за оцеляването на вида.

Черният хайвер, който се добива чрез есетрите, е една от най-скъпите храни в света. За 50 години човечеството е докарало тези риби до оцеляване.

снимка: ЕМО „Етър“

Да хванеш голямата моруна – това е мечта за рибарите по Дунав. Есетрите са част от поминъка на населението по крайбрежието. Но това не означава да се унищожат тези риби.

Есетрата е символ на мъдростта за индианците. Те наричат августовската луна „Есетрова“, тъй като тогава рибата сякаш сама влиза в мрежите им и така помага да се докоснат до мъдростта.

Есетрите са и символ на чистотата. Наличието на есетри показва в каква степен човешката дейност е увредила една река.

В корема на една женска есетра могат да се крият 30 000 евро – под формата на хайвер. От WWF са убедени, че есетрите трябва да се завърнат в реките, да станат част от поминъка на населението, а с падането на забраните да се спре и черния пазар, свързан с този вид риба.

Пред участниците в симпозиума бе представен филм, посветен на живота и значението на есетровите риби и бе показан макет на есетрова риба в естествени размери.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица