Свържи се с нас

Култура

Еньовден в ЕМО Етър (снимки)

На Еньовден с Момина китка се привличат здравето и любовта, а който мине през венец – болест не го застига

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

Еньовският венец на Къна Бочукова спечели първа награда от конкурса, организиран в Етнографски музей на открито „Етър” на 24 юни. Журито – Емил Елмазов, председател на Съюза на билкарите, Елена Минковаска и Павлина Дамянова, присъди второто място на венец, изработен от Кръстина Цветкова. Донка Дичева е трета.

снимка: ЕМО „Етър“

Еньовският венец се прави голям, колкото да може да мине човек през него. Увива се на зелена черничева, ябълкова или крушова пръчка и се връзва с червен конец. Билките на празничния венец трябва да са седемдесет и седем и половина, колкото са болестите, които ходят по земята. Половинката е за т.нар. „незнайна болест”. Вярва се, че ако човек мине през Еньовски венец нито една от тях няма да го застигне.

снимка: ЕМО „Етър“

Къна Бочукова спечели и във втория конкурс, организиран в ЕМО „Етър” на 24 юни – за „Еньовски венци и китка”. Майсторството на Кръстина Цветкова й донесе отново второ място, а участниците от Народно читалище „Зора 1872”, кв. Нова Махала, Габрово станаха трети.

Във всяка Момината китка са вплетени седем билки, но който я свива може да сложи още, за да привлече различни положителни влияния.

снимка: ЕМО „Етър“

Всяка девойка, дори да не е станала в ранни зори, днес има нужда от Момина китка – за здраве и любов. В ЕМО „Етър” много от момичетата, които са дошли да видят как се отбелязва Еньовден, нито са станали преди изгрева на слънцето, нито знаят как да си свият Момина китка. Но това не е проблем, има кой да им покаже. Къна Бочукова и Кръстина Цветкова свиват Момината китка, в която са вплетени седем билки.

снимка: ЕМО „Етър“

Те са – бяло еньовче, божур, седефче, невен, здравец, ружа и босилек. Девойката добавя още няколко билки, които привличат любовта:
Омайниче, за да омайва ергените.
Лепка, за да се „лепят” по нея.
Повет, за да се усукват ергените около момата.
Любиче, за да я любят.

снимка: ЕМО „Етър“

На Еньовден билките са най-лековити. Ако човек носи дреха, боядисана с естествени багрила, то тя също има целебни свойства. На Еньовден билките дават по-наситен цвят, когато се багри с тях. Това вярва Димитринка Илиева, която на Еньовден боядисва гайтан с естествени багрила в ЕМО „Етър”.

снимка: ЕМО „Етър“

„Когато човек има болки в коляното, народът е създал една проста и ефективна рецепта. Хората знаят, че растението коноп е лековито. Увиват болното място с плат от коноп и след известно време тя отшумява.”

Димитринка Илиева извлича цвета на равнеца, една лечебна билка с особена сила. Тя дава и приятния, наситен мек цвят на зеленикаво-жълтия гайтан. Вятърът разнася дим от огъня под менчето, в което Димитринка вари билката, но хората не го отбягват. Струва им се съвсем естествено да бъдат леко опушени, нали това пак е за здраве!

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица