Свържи се с нас

Новини

Маларията – опасна тропическа паразитоза! Как да се предпазим?

Published

on

Маларията е остро паразитно заболяване. Протича с характерна циклична изява, треска и висока температура. Широко разпространена е в страните от Африка и Азия, откъдето е и засиленият мигрантски поток към България.

През 2016 година са регистрирани 28 случая у нас – 9 от които са български граждани, 2-ма чужденци и 17 бежанци. С настъпването на летния сезон се повишава рискът за възникване на местни случаи на малария.

Причинители на заболяването са четири вида едноклетъчни паразити (плазмодии), които паразитират в комарите от род Анофелес. Инфекцията се внася в човешкия организъм, посредством ухапване от заразен комар. В началото болестта наподобява грипоподобно състояние – отпадналост, главоболие, светлобоязън, болки в ставите и мускулите. След това настъпват характерните за маларията пристъпи от треска – чувство на студ, придружено с вдигане на висока температура, последвано от силно изпотяване. Тези състояния се повтарят през определени интервали от време, в зависимост от вида на маларийния плазмодий – всеки ден или през един или два дни. След преминаване на първия пристъп до настъпването на следващия, болният се чувства добре. Но скоро след това общото състояние се влошава, съзнанието е объркано, черният дроб и далакът се увеличават. Едно от най-тежките усложнения е маларийната кома, проявена с пълна загуба на съзнанието, поради поразяването на централната нервна система.

Живеещи в маларийни райони често имат изграден имунитет. При тях болестта протича сравнително леко. При хората от немаларийните страни протичането е тежко, понякога съчетано с усложнения, най-тежкото от които е маларийната кома, проявена с пълна загуба на съзнанието, в следствие поразяване на централната нервна система.

Поради тези причини, при пътуване в тропични страни с висока заболяемост от малария е наложително да вземете мерки за предотвратяване развитието на малария:
• Посетете личния си лекар, който да ви даде указания, относно средствата и начините за предпазване от заболяването, като Ви посочи препарати и схеми за приложението им
• По време на престоя си в страни с висок риск от заразяване използвайте кремове и лосиони (репеленти) за обработване на откритите части на тялото против ухапване от комари
• Вратите и прозорците на помещенията в които пребивавате, да бъдат замрежени

При всяко неясно температурно състояние, потърсете незабавно лекарска помощ и съобщете на лекаря че сте посетили тропическа страна!

Автор: Тони Колева, РЗИ – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

С нов екип Янтра ще търси първи точки в новото първенство

Published

on

Янтра посреща състава на Монтана в третия кръг от първенството в Mr Bit Втора лига. Двубоят е днес, 11 август, на стадион „Христо Ботев“ с начален час 20.00. Непосредствено преди срещата „ковачите“ представиха новия си екип, с който ще преследват победите в шампионата.

Основният му цвят е зелен, с бели елементи по яката и ръкавите. За представянето бяха направени ефектни снимки в ковашката работилница на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ – място, което по естествен начин допълва символиката около прозвището на габровския тим.

След двата злополучни мача в началото на първенството Янтра няма друга алтернатива освен да търси победата срещу Монтана. В състава се завръщат няколко важни фигури и това може да даде необходимия импулс на „ковачите“.

Тони Иванов изтърпя наказанието си от два мача, наложено му след баража за влизане в Първа лига срещу „Септември“ (София), и ще бъде на разположение на старши треньора Борислав Стойчев. В отбора се завръща и Константин Иванов, който ще оформи добре познатия тандем с Асен Георгиев в центъра на защитата. Възстановен е и левият бек Александър Георгиев, пропуснал гостуването на „Етър“.

В състава на изпадналия от Първа лига тим на „Монтана“ от това лято са двама офанзивни футболисти, носили екипа на „Янтра“ – Велислав Василев и Олджай Алиев. Старши треньорът на гостите Божо Джуркович няма да може да разчита в предстоящата среща на титулярния си вратар Васил Симеонов, който е измъчван от стара травма в рамото. Вместо него под рамката ще застане Юлиян Весков, а юношата на клуба Никола Кръстев ще бъде на резервната скамейка.

Трайно контузени в редиците на гостите са Джан Хасан, Ивелин Георгиев и Владислав Цеков-Каската. Полузащитникът Стефан Каменов получи травма при домакинската победа над „Несебър“, но тя не се е оказала тежка и той ще бъде на линия за мача в Габрово.

Съдийството на срещата е поверено на Кристиян Тодоров от Варна. Ще му асистират Димитър Димитров (Варна) и Християн Симеонов (Разград). За четвърти арбитър е назначен Красимир Кръстев от Шумен. Радослав Славов от Велико Търново ще бъде делегат на срещата, а представянето на съдийската бригада ще оценява Красимир Василев от Русе.

Зареди още

Новини

Бреговете на Янтра до спортната зала ще бъдат укрепени и с изцяло нова визия

Published

on

Одобрен е проектът за укрепване на бреговете на река Янтра, с който Община Габрово кандидатства по процедурата за превенция и управление на риска от наводнения, съобщи кметът Таня Христова.

„Това е ключова стъпка, която ще ни помогне да направим градската среда в Габрово по-сигурна, по-зелена и по-красива“, коментира Христова.

Участъкът между мостовете на ул. „Д-р Никола Василиади“ и ул. „Христо Ботев“ е едно от най-чувствителните места по поречието на Янтра. Сега има възможност да бъде преобразен чрез комбинация от инженерни решения и природосъобразни мерки, които едновременно защитават от високи води и възстановяват естествения характер на реката.

„Ще укрепим бреговете, ще оформим тераси, ще засадим растителност, ще запазим наносните острови и ще създадем нови пешеходни зони и зелени пространства. Тази трансформация е част от нашата интегрирана концепция за устойчиво развитие- съчетание между защита от рискове, екологични подобрения и нови възможности за крайречното пространство“, допълва Таня Христова.

С осигурения бюджет от над 2,2 млн. евро по Програма „Околна среда“ и вече гарантираното финансиране по Програма „Развитие на регионите“ ще може да се реализира цялостната визия за модерна, достъпна и природосъобразна крайречна зона.

„Това няма да е просто инфраструктурна дейност, а стратегическа инвестиция в бъдещето на нашия град и в качеството на живот на хората“, добави кметът на Габрово.

Зареди още

Новини

Изграден е STEM-центъра за природни науки, изследвания и иновации в ПГТ – Габрово

Published

on

Проект №BG-RRP-1.015-1805-C02 „Въвеждане на иновативни методи на образование и обучение чрез изграждане на училищна STEM среда“ 

Завърши надграждането на STEM-центъра за природни науки, изследвания и иновации в Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ – Габрово.

Към четвъртия етаж с реновираните и модерно оборудвани кабинети по биология и здравно образование, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, математика, мултифункционалното открито пространство за презентации и изяви, „островите“ за екипна и проектна дейност, бе присъединен третият етаж на сградата за изграждането на шест високотехнологични, оборудвани класни стаи.

Новите технологии ще дадат възможност на учителите да подготвят атрактивни интегративни уроци, в които учениците да участват активно и развиват умения в дигитална среда.

Във ВОСКС учениците ще се обучават по математика и информатика, икономически дисциплини, география и история.

Оборудвана е и лаборатория за практически изследвания. Основното оборудване включва, 3D принтер и скенер, плотер, виар очила, подвижен екран с вграден компютър, преносими компютри, тъч скрийн екрани.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица