Свържи се с нас

Култура

Деца завършиха учебната годината с „Изпитание” в НМО – Габрово

Published

on

снимка: НМО – Габрово

Интересно и развлекателно, поучително и тържествено, и най-вече запомнящо се, завърши учебната година за хиляди деца от цяла България. Последната седмица на месец май и първата на юни във Възстановката на Габровското училище в Националния музей на образованието се върна истинската атмосфера на взаимоучителното обучение, познато през 19 век, като Бел-Ланкастърска метода и тръгнало по българските земи от Габрово през 1835 година.

снимка: НМО – Габрово

„Годишното изпитание” в Националния музей на образованието се различава от Вазовия годишен изпит, известен като „Радини вълнения”, и от днешните системи за „Външно оценяване”.

снимка: НМО – Габрово

Анимираното от музейните специалисти „изпитание” е по „Рибния буквар” на д-р Бетър Берон, използва и показва принципите на Бел-Ланкастърската метода. По развлекателен и любопитен начин препитва децата и свързва видяното и чуто в музея с постигнатото в училище знание чрез съвременни музейно-педагогически практики.

снимка: НМО – Габрово

„Изпитанието” се провежда по предварителна заявка и в него участват не повече от 30 деца от първи до четвърти клас.

снимка: НМО – Габрово

Преди да влезе във Възстановката на взаимното училище, класът разглежда експозицията и вниманието на учениците се насочва към първия български буквар и неговия автор. За децата е изключително интересно да видят шестте оригинални издания на Рибния буквар, издавани в продължение на две десетилетия.

снимка: НМО – Габрово

Годишното изпитание е по текстове от буквара. Децата четат и тълкуват „Добри съвети”, „Умни ответи”, „Басни”, „Различни истории”, откривайки посланията и мъдростта в тях.

снимка: НМО – Габрово

За да проведе изпитанието, музейният аниматор, който влиза в ролята на Даскал Неофит, подрежда учениците по чиновете, запознава ги с организацията на учебния процес във взаимното училище и характерните за него пясочница (първи чин), взаимоучителни таблици, табла с калем, кавалерия, показвател, уруглица, мъзди, дивит (мастилница и перо) и др.

снимка: НМО – Габрово

С различни по трудност тестове се избират показватели (помощници по писане и четене на главния учител) за всеки чин. Показвателят получава отличителен знак и застава прав до чина, за да наблюдава и помага при изпълнение на задачите.

снимка: НМО – Габрово

Когато показвателите получат необходимите указания, изпитанието започва и от успешните отговори зависи преминаването на учениците на следващ чин, тоест в по-горна степен.
Изпитанието завършва тържествено. Националният музей на образованието връчва на издържалите Атестат (копие на оригиналния, който Главното мъжко училище в Габрово връчва на първия випуск през 1875 г.).

снимка: НМО – Габрово

Както някога в Габровското училище, децата си тръгват от музея с похвални знаци с надписи „Внимателен”, „Прилежен”, „Мъдър”, „Благочинник”, „Благонравен”.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица