

Култура
Филмът за Иван Хаджиберов е събитието на 2016-та в областта на културата
Филмът за Иван Хаджиберов е габровското събитие на годината в областта на културата

На снимката: Емил Михов и Милен Василев
Документалният филм, за живота и забележителните дела на големия габровски индустриалец Иван Хаджиберов „Дързостта да бъдеш първи“, е събитието на годината в областта на културата за 2016 г., стана ясно по време на церемонията по връчването на отличието в петък вечерта в зала „Възраждане“, организирана за трети път от габровския Клуб на Будителите.
Победителят във второто издание на конкурса Росина Пенчева връчи наградата от 500 лева на Емил Михов, един от тримата създатели на лентата, по време на чиято премиера зала „Възраждане“ буквално преливаше от хора, които изпълваха не само седящите места, но бяха насядали по стъпалата. А останалото незначително малко свободно пространство беше заето от правостоящи габровци, дошли да видят делата на значимия габровски индустриалец, за когото само са чели и виждали построените от него промишлени сгради.
Тогава тримата ентусиасти Емил Михов, Милен Василев и Красимира Христова след повече от две години множество срещи, упорит труд, свързан с изследователска дейност представиха първия документален филм за патриарха на габровската индустрия, невероятният Иван Хаджиберов.
Номинираните събития, белязали духовния ръст на Габрово за 2106 г., бяха общо 17. За тях своя глас дадоха 1274 габровци. От тях 912 бяха гласували по интернет, а 362 в кутиите за гласуване, поставени на няколко места в града. Класирането беше извършено по формула, включваща вота на габровци и оценките на 8-членното жури по критериите – художествена стойност, актуалност, новаторски подход, насърчаване на свободни творчески инициативи и доброволчество в областта на културата и изкуствата, развиване на партньорства, трайни резултати, подобряване на културните компетенции на местната общност, популяризиране на марката „Габрово“.
Журито беше в състав: Нела Рачевиц, зам. кмет на Габрово, доц. Лиляна Русанова, зам.-ректор на ТУ, Владилена Катинова, преподавател по литература в НАГ, Мариана Николаева и Цветомир Цанков от клуба на Будителите, Доротея Комитска, от Лайънс клуб, Габрово – спонсор на събитието, Тотка Полякова, председател на СБЖ в Габрово и Радка Ангелова директор на ДК „Емануил Манолов.
Филмът „Дързостта да бъдеш първи“ събра 1020 гласа. След него гласовете на публика и жури със 742 гласа класираха проекта на издателство “Екс прес“ и Елена Христова за нейната поетична книга „Мида в чекмедже“.
Трета позиция с вот от 736 гласа беше отредена за възстановката „140 години Априлско въстание“, организирана от НЧ ”Зора-1972” в кв. Нова Махала, Габрово.
Останалите номинирани прояви за културно събитие на годината са Фестивалът „Алтернативни форми на изкуство“ на Народно читалище “ Христо Смирненски 1949″, кв. Русевци; Ретроспективната изложба по повод 90 години от рождението на габровския художник Никола Николов; Спектакълът „Духът на Кармен” на ДТ „Рачо Стоянов“; Фестивалът „Патиланско царство“ по проект „Жива вода“ на „Елмазови“ ООД и партньори; Благотворителният концерт на ансамбъл „Габровче“ – „Габрово едно сърце“, състоял се в спортна зала „Орловец“; Концертът по време на Националния мото събор, организиран от МК “ Ковачите“ в парк „Незабравка“; Първият национален панаир на музейната книга в ЕМО „Етър” на 10 и 11 юни; 3D мапинг „Копринените картини оживяват“ на Детската школа по приложно изкуство, с ръководител Ива Пенчева; Спектакълът на ансамбъл Габровче „Карнавал на сцана“; Международното светлинно карнавално шоу, инициатива на сдружение „ФабриКата“; Книгата „Габровският възрожденски род Априлови“ от Ангел Ангелов, издание на Национална Априловска гимназия и ГК „Памет габровска“; Романът на Калин Илиев „Пролетта на емигрантите МОРФО”; LandArtFestival „Незабравка”, проведен от 15 до 21 август в Приключенски комплекс „Незабравка“; Документалната изложба „Личности и събития от историята на габровския хумор“ на Музей „Дом на хумора и сатирата“.
В церемонията по награждаването в петък вечер, взеха участие актьорите от ДТ „Рачо Стоянов” с част от постановката „Кармен“ и Камерния хор „Петър Чаракчиев” при Национална Априловска гизназия. Със свой концерт „Тя, жената” по произведения на жени-композитори от различни страни и епохи, гостуваха солисти от НЧ „Н. Й. Вапцаров-1866” в Благоевград, с ръководител габровецът проф. д-р Христо Кротев.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Културапреди 7 дни
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“