Новини
Зимна обстановка в община Габрово към 07.30 часа на 29.11.2016 г.
Времето в община Габрово е облачно, с валеж от мокър сняг. Височината на снежната покривка в градската част е 8-10 см. Температурата на въздуха измерена от общинската МТО станция е -1°С. Влажността на въздуха е 93 %.Проходът Шипка е нормално проходим при зимни условия. Пътната настилка е мокра, почиства се и се опесъчава. Температурата на въздуха е минус 6° С, дебелината на снежната покривка – 10 см. Забранено е движението на МПС с обща маса над 10 тона.
Пътят за Узана е проходим при зимни условия. Видимостта е до 500 м. Височината на снежната покривка там е 10 см. Температурата на въздуха е минус 7°С. Пътните настилки в участъците Габрово – Трявна, Габрово – Севлиево, Габрово – Дряново, както и за Люляци са почистени и проходими. Пътищата в цялата община са мокри, видимостта е добра.
„Благоустрояване” ЕООД почиства градската част с цялата налична техника – 23 машини. Общинската пътна мрежа се почиства и опесъчава.
Общински пътнически транспорт покрива всички вътрешните градски и междуградски линии. Хлебозавод „Габрово” и ВиК – Габрово изпълняват нормално своите задължения.
От „Топлофикация – Габрово“ ЕАД декларират, че топлоподаването е нормално.
На телефоните на Общинския съвет по сигурност няма получени сигнали за бедстващи хора на територията на община Габрово.
Прогноза за времето:
Днес ще продължи да превалява сняг. В следобедните часове от север валежите ще спират. Вятърът ще се ориентира от север-североизток и ще е умерен до силен. С него ще продължи да нахлува студен въздух. Сутрешните температури ще са близки до максималните – между минус 1° и 4°, а през деня понижението на температурите ще продължи.
Атмосферното налягане ще се повишава и ще стане малко по-високо от средното за ноември.
Над планините ще е облачно с валежи от сняг. Ще духа силен, предимно североизточен вятър. По високопланинските проходи ще има навявания. Застудяването ще продължи. Максимална температура на височина 1200 метра около минус 5°, на 2000 метра – около минус 9°.
Над Черноморието ще е облачно с валежи от дъжд и сняг. Вятърът ще бъде умерен и временно силен от север-североизток. Максимални температури на въздуха: 3°-4°. Температурата на морската вода е 10-11°. Вълнението на морето ще бъде 3-4 бала.
Слънцето днес изгрява в 7,28 часа и залязва в 16,48 часа.
Радиационният фон измерен тази сутрин е 0,02 мр./час и е нормален, естествен фон за община Габрово.
Любопитно
Севлиево посреща Коледния камион на Кока-Кола

Кока-Кола отново носи магията на празниците в различни краища на България с любимия Коледен камион, който този декември ще посети цели 17 града в цялата страна. Празничното настроение ще завладее Севлиево на 14 декември.
Жителите и гостите на града ще могат да се радват на всички изненади, които ще пристигнат в града с легендарния червен камион, на паркинга на Kaufland (ул. „Стара планина“ № 78). От 14.00 до 20.00 часа посетителите ще могат да преживеят истинско коледно пътешествие – да се снимат с Дядо Коледа, да се включат в забавни игри и активности с награди, както и много други изненади.

Под мотото „Освежи магията на Коледа“ компанията кани всички да си подарят време за радост, да се спрат за глътка свежест и да обърнат внимание на хората, които влагат най-много грижа и любов, за да направят празниците специални за всички около тях.
През този сезон Кока-Кола напомня, че перфектната Коледа не изисква съвършенство, а присъствие, емоция и споделени мигове. След Севлиево емблематичният червен камион ще продължи обиколката си в България, спирайки в още шест града. Финалът на турнето ще бъде в София в продължение на цели три дни – на 21, 22 и 23 декември. Всички градове и спирки от обиколката на камиона може да видите тук. През 2025-а турнето ще бъде по-мащабно и по-близо до хората, като камионът ще бъде позициониран основно в близост до големи супермаркети, където Кока-Кола традиционно среща хората в разгара на празничната подготовка, за да им подари момент на освежаване и радост.

„Кока-Кола винаги е била част от коледната магия – от първата глътка, която носи свежест и настроение, до споделените мигове с хората, които обичаме. С тази кампания искаме да вдъхновим всички да се върнат към простите, истински радости на празника – да обърнат внимание на добрината, да се усмихнат и да си подарят момент заедно“, споделя Бошко Попесков, изпълнителен директор на Кока-Кола България.
В центъра на кампанията тази година е и новата версия на легендарната коледна песен от рекламата на Кока-Кола от 1999 г. „Празниците идват“ – мелодия, която вече 26 години пази духа на празниците и събира поколения около усещането за топлина, уют и споделеност. В изпълнение на Орлин Павлов, с обновен текст и свежо звучене, песента свързва онези споделени мигове, които помним, с начина, по който празнуваме днес.

Песента може да чуете тук.
Освен да носи радост и светлина на хората, тази година турнето отново има и социален фокус. В партньорство с „Операция Плюшено мече“, Кока-Кола ще подкрепи събирането на средства за младите таланти на България – деца и младежи, които мечтаят да се развиват и да следват своя път. Така празничната магия ще достигне още повече хора, а всяка добра постъпка ще стане част от една по-голяма кауза.

Кока-Кола си партнира и с „Екопак“, за да осигури събирането на опаковки по време на събитията от коледната обиколка, като насърчава разделното събиране и рециклиране на отпадъци в празничните дни.
Тази година Кока-Кола кани всички да се включат и в националната коледна кампания, като съберат трите срички „КО-ЛЕ-ДА“ от промоционалните опаковки на напитките, давайки им шанс да спечелят лимитиран Коледен камион.
Повече информация за игрите и условията можете да намерите тук.


Култура
Новата стихосбирка на Венелин Бараков с премиера в Габрово

Днес, 10 декември, от 17.30 ч. в Интерактивния музей на индустрията в Габрово ще се състои габровската премиера на новата поетична книга на Венелин Бараков – “Последният път”.
Организатори на събитието са платформата за литература, изкуство и култура “Тетрадката” и Интерактивен музей на индустрията. Излязла със знака на издателство „Фенер“, книгата идва с въздействаща корица, създадена от художника Веселин Марков, който успява да предаде емоционалната дълбочина на поезията на Венелин Бараков.

Редакторът Николай Фенерски описва стихосбирката като “красиво и смирено преосмисляне на важното”, сравнявайки я с поетиката на филмите на Джим Джармуш.
Венелин Бараков е роден в Трявна, доктор по средновековна археология и автор на научни и художествени книги.
„Последният път“ е нова възможност за читателите да се потопят в поетичния свят на автора, в който темите за живота и преосмислянето на съществуването са представени с дълбочина и нежност.


Любопитно
Детското коледно градче на Габрово отваря врати в парка с Мечето

Мястото, където мечтите оживяват, тази година е паркът с Мечето, където ще отвори врати Детското коледно градче. На 15 декември от 17.30 часа Община Габрово кани всички малчугани и техните родители на официалното откриване.
Градчето тази година е още по-богато и пъстро – сред светлините и празничната украса ще ви очакват фигурите на любими герои, които не само ще можете да видите, но и да докоснете, да се снимате с тях и да се пренесете в техния приказен свят. Децата ще могат да застанат редом до Скай и Чейс от „Пес патрул“, да се почувстват част от магията на „Замръзналото кралство“ с Елза и Анна, да срещнат Спайдърмен, а Мики Маус ще бъде там, за да раздава усмивки и настроение.
За най-любопитните ще има и истинска приказна изненада – къщичката на Хензел и Гретел, която ще ви примами със своята сладка магия. За доброто настроение на присъстващите ще се погрижат децата и младежите от денс-формация „Олимпея“, а най-очакваният гост – Дядо Коледа – ще пристигне по един малко по-необичаен начин, за да приеме писмата с най-съкровените желания и да се снима за спомен с всяко дете.
Детското коледно градче е мястото, където усмивките стават най-ценният подарък, а празничният дух се разлива навсякъде.


-
Кримипреди 2 дни„Оплезен“ от пико и амфетамин габровец остана без книжка на Никулден
-
Новинипреди 6 дни„Седмица на отворените враРти“ за туберкулоза през декември
-
Кримипреди 2 дниПрокуратурата обяви подробности за катастрофата със загинал край Севлиево
-
Новинипреди 5 дниГаброво с активно участие в национален форум за майчино и детско здраве
-
Любопитнопреди 6 дниВ Габрово ще открият Коледен базар на социални предприятия
-
Културапреди 6 дниИМ-Дряново ще проучва нови документи за Колю Фичето в османските архиви
-
Кримипреди 2 дниЗакопчаха криминално проявен, участвал в телефонна измама в Габрово
-
Новинипреди 2 дниОтличие за Йоан Велчев от престижния шахматен турнир „Бургас Оупън 2025“






