Свържи се с нас

Култура

„Бал на отминалите времена”

Published

on

снимка: РИМ - Габрово

снимка: РИМ – Габрово

„Ето ден след ден годините са минали.
Като миг студен, животът ни преминал е.
Даже птиците щастливо те по две летят,
а след нас няма две следи да горят”.

Малко носталгия навява тази стара песен, изпълнена по великолепен начин от Лили Иванов преди няколко десетилетия.

Родена е някъде във времето, когато едно младо момиче се е готвело да „скочи” в живота.

Мечтало е за любов и успех. Вярвало е, че ще покори света и че пътя му ще е застлан с цветя.

Това са мечтите на чистите хора. После идва времето на реалния живот.

И той ни предлага всичко – и радост, и застлан с цветя път, и любов, и загуби, и тъга.

Но когато се обърнем назад и разберем, че вече сме доста „богати на години” разбираме, че всяко от предложенията на живота си е струвало и ни е изградило като личности.

снимка: РИМ - Габрово

снимка: РИМ – Габрово

Пропити с енергията на чистата младост остават спомените, много често въплътени в запазени предмети.

Тях си заслужава да съхраним и да предадем на поколенията, както го правят участниците в конкурса „Бал на отминалите времена” на Регионален исторически музей-Габрово.

Това е инициатива, свързана със събирателската дейност на тази институция.

През май 2017 година в музея ще бъде открита изложба, която да покаже даренията, които вече започнаха да постъпват.

Месецът не е случайно избран. През май се провеждат абитуриентските балове.

Изложбата ще бъде един вид среща на миналото и настоящето, без сблъсък на поколенията.

Година е 1973-та. Матилда Йорданова завършва икономическото училище в Дряново.

По-късно тя ще студент в УНСС – важно в живота на младежите от този период събития, но преди това има нещо друго, което съсредоточава усилията на Матилда и семейството й – балът.

снимка: РИМ - Габрово

снимка: РИМ – Габрово

Роклята, с която девойката ще се появи не е типичната за баловете от този период. Днес също би предизвикала интерес. Състои се от две части: къса рокля за танци и дълга пола за официалната част.

снимка: РИМ - Габрово

снимка: РИМ – Габрово

Роклята е ръчно изработена по модел на известната през 70-те години на ХХ век фирма „Българско везмо”.

Там са изпратени специално да бъдат боядисани и конците за бродерията, за да отговарят на гамата на основния плат на роклята.

Майката на Матилда сама е прави бродерията.

По-късно тя предава любовта и майсторството си на своята дъщеря.

Роклята е лека и изчистена, а извезаните шевици показват любовта към българските традиции.

Интересно допълнение, като завършек на цялостния облик, са малките, ажурно изработени пафти.

Накитът е характерен за облеклото на българките от много векове.

Със своето символно значение пафтите затварят кръг и не позволяват на злото да достигне до техния носител.

снимка: РИМ - Габрово

снимка: РИМ – Габрово

Вероятно Матилда вече завършва УНСС, когато Валентина и Татяна Джурови изпитват своите абитуриентски вълнения.

Двете сестри също дариха балните си рокли за участие в инициативата „Бал на отминалите времена” на Регионален исторически музей-Габрово.

Усмихнати, щастливи и с отворени към света очи те няма начин да не са впечатлявали публиката, дефилирайки по улиците на Горна Оряховица и Сражица – едната през 1980, а другата през 1982 година. Сестрите имат по две различни рокли за двете бални вечери.

Интересно е родословието на двете жени. Техният прадядо, който носи фамилията Сайферт е по народност чех.

Дошъл в България началото на ХХ век, участва в изграждането на Захарните заводи в Горна Оряховица, където по късно работи и неговият син.

Първото дарение във фонда на музея постъпи дни след обявяването на конкурса, благодарение на възпитаничка на Националната Априловска гимназия, а по-късно и на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”.

Роклята е лека и ефирна, ръчно шита и е от 1980 година.

снимка: РИМ - Габрово

снимка: РИМ – Габрово

Втората дарена рокля също е на възпитаничка на Априловската гимназия.

Тя е дело на габровска шивачка през 1984 г.

Роклята е носена на Абитуриенски бал в Младежкия дом на град Габрово – традиционно място за провеждането на подобен род събития през 80-те години на миналия век.

Абитуриентката Катерина е дъщеря на Никола Коцев – багерист в СМК – гр. Габрово.

Той е копал основите на Професионалната гимназия по туризъм „Пенчо Семов”, на МБАЛ Д-р Тота Венкова” и на още много други сгради в града, носител е на много значки и отличия от времето на социализма.

С тези рокли започва подготовката на изложбата„Бал на отминалите времена” в Регионален исторически музей-Габрово.

До месец май 2017 г. има достатъчно време, за да се присъедини всеки със своето бално облекло и да го предостави за участие.

снимка: РИМ - Габрово

снимка: РИМ – Габрово

Едно връщане към времето на чистите мечти и неподправените надежди. Колкото повече дарения пристигнат, толкова по-интересна ще бъде експозицията, на която вероятно ще има и такива, които да си спомнят един рефрен:
„С лисичи стъпки се изнизва времето,
отиват си годините, белеем.
Макар и здраво да седим на стремето,
на живота нишката тънее”.

снимка: РИМ - Габрово

снимка: РИМ – Габрово

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Музеят на хумора и сатирата гостува в Претория

Published

on

На 4 октомври бе открита представителната изложба „Нашият общ свят – усмихнати послания от България“ в гр. Претория, Южна Африка. Изложбата се организира от Посолството на Р България в Южна Африка в партньорство с Музея на хумора и сатирата в Габрово и Националната библиотека на Южна Африка.

Изложбата представя селекция от съвременни български карикатури, дело на водещите български художници в тази област. По този начин един популярен жанр на изобразителното изкуство се превръща в духовен мост между Южна Африка и България, като скъсява разстоянието между двете страни. Защото изкуството на карикатурата е универсално, забавно и разпознаваемо – гледано от София или от Йоханесбург.

Изложбата бе открита от посланика на Р България в Южна Африка Н.Пр. Мария Павлова Цоцоркова, в присъствието на членове на дипломатическия корпус, академичната общност, представители на медиите и българската диаспора в Южна Африка. Идеята за изложбата и включените в нея творби бяха представени от нейния куратор художника Калин Николов, който запозна присъстващите и с историята на българската карикатура. 

Селекцията от колекцията на Музея включва 40 работи от Анри Кулев, Велин Андреев, Димитър Томов, Борис Димовски, Румен Драгостинов, Трайко Попов, Ивайло Цветков, Ириен Трендафилов, Диляна Николова, Светла Христова, Любомир Михайлов, Йовчо Савов, Христо Комарницки и др., както и 12 творби от бащите на българската карикатура Александър Божинов, Илия Бешков, Стоян Венев.

Изложбата е насочена към всички любители на изобразителното изкуство от академичните и образователни среди, младежките и граждански организации, представители на дипломатическия корпус, книгоиздаването, културните секции на медиите, българската общност в РЮА и широката южноафриканска общественост. 

Представените творби надхвърлят актуалността на обикновената карикатура и вписват имената си в златния фонд на българското изобразително изкуство. Някои от тях – Доньо Донев, Борис Димовски, Георги Чаушов – често понасят ударите на социалистическата цензура, която следи съдържанието на всеки брой на печата.

Творбите са в традициите на цветната графика със сатирична нотка. Приложените техники включват рисунка с туш или черна темпера, както и концептуално оцветяване с пастел, цветен молив и акварел. Сложна образност, както и използването на символи от сюрреалистични картини, литература, кино и плакати, са неразделни атрибути. Нарисувани в стила на съвременния сатиричен език, творбите представят интелектуалната школа в българската карикатура.

Изложбата се реализира по План-програмата от дейности на МВнР и на българските дипломатически и консулски представителства в чужбина в областта на публичната, културната и дигиталната дипломация и стратегическите комуникации за 2024 година и е реализирана с финансовата подкрепа на МВнР. Българската колекция от карикатури може да бъде разгледана в Националната библиотека на Южна Африка до 11 октомври 2024 г.

Зареди още

Култура

НМО-Габрово отбелязва 50-годишен юбилей с богата програма от събития

Published

on

На 18 октомври 2024 г. Националният музей на образованието в Габрово ще отбележи своя 50-годишен юбилей с разнообразна програма, която ще събере на едно място гости, партньори, дарители и приятели на музея. Честването ще предложи комбинация от изложби, срещи и културни събития, които подчертават приноса на музея към образователното наследство на България.

Празничната програма ще започне в 15.00 часа с откриването на външната експозиция „Благодетели и дарители за образование в Габрово“, която ще бъде разположена в Алеята на знанието в двора на музея. Тази експозиция ще отдаде заслужено внимание на личностите, които с дарителството си са подпомогнали развитието на образованието в региона.

След това, посетителите ще могат да разгледат изложбата „Национален център „Музейно училище” – мост между Училището и Музея“, разположена в залата за временни изложби на музея. Тази изложба ще демонстрира как институцията изгражда връзка между миналото и съвременността, свързвайки училището с музейното дело.

В 16.00 часа ще бъде представена и друга външна експозиция, посветена на Васил Априлов, един от водещите благодетели на новобългарското образование. Тя ще бъде разположена пред паметника на Априлов, който е символ на просветното дело в града.

От 16.00 до 17.30 ч Националният музей на образованието ще стане сцена на „Среща на поколенията“. Бивши служители на музея, дарители, партньори и приятели ще се съберат, за да споделят спомени и поздравления по повод юбилея. След официалната част на събитието ще се проведе коктейл, който ще създаде неформална атмосфера за обмяна на опит и идеи сред присъстващите.

Кулминацията на празника ще бъде вечерният концерт, организиран от Народно читалище „Габрово – 2002“ в партньорство с Община Габрово. Концертът ще се състои в 18.00 часа в зала „Възраждане“ и ще предложи богат културен спектакъл, който ще подчертае значението на Националния музей на образованието за града и страната.

Зареди още

Култура

Габровски таланти блестят на „Северно сияние“

Published

on

От 4 до 6 октомври в емблематичната сграда на Доходното здание в Русе се проведе 28-ото издание на международния конкурс за млади изпълнители на българска и популярна песен „Северно сияние“. В престижното събитие се включиха млади певци и певици от цялата страна, демонстрирайки своя музикален талант пред авторитетно жури.

Конкурсът, който вече се утвърждава като едно от значимите събития в музикалния календар на България, бе оценяван от именити музиканти като Тони Димитрова, композиторът Хайгашод Агасян, Ева Найденова от легендарната група „Тоника“ и музикалния продуцент Димчо Рубчев. Техният професионализъм и богат опит гарантираха високо ниво на оценяване и обективност.

Сред множеството впечатляващи млади изпълнители изпъкна 10-годишната Анастасия Плачкова, която завоюва първа награда във втора възрастова група. Малката певица от школата на Зора Колева „Wild Sound“ към читалище „Будителите 2017“, Габрово, показа изключителен вокален талант, изпълнявайки песните „Остани тази нощ“ и „Never Enough“.

Силната конкуренция в категорията не попречи на Анастасия да впечатли журито и публиката със своята техника и емоционално изпълнение. Конкурсът „Северно сияние“ продължава да бъде сцена за изява на новото поколение музикални таланти в България, вдъхновявайки младите изпълнители да преследват мечтите си и да развиват своите способности.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица