Новини
Започна третият етап на акция „Зима“
Пътна полиция със засилен контрол над техническата изправност на автомобилите

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Кампанията „Безопасно шофиране през зимата“ стартира днес и ще продължи до края на ноември. Тя се осъществява в рамките на традиционната акция на пътна полиция „Зима“, информираха от Областната дирекция на МВР – Габрово.
През следващите дни пътните полицаи ще проверяват техническата изправност на автомобилите и цялостната им готовност и оборудване за движение при зимни условия /гуми, чистачки, светлини/.
От пътна полиция информират, че за техническа консултация относно изправността на превозните средства и проверка на фаровете им, водачите могат да ползват услугите на центровете на Съюза на българските автомобилисти, който е основен партньор в акция „Зима“.
От пътна полиция съветват водачите:
*Не пестете време и средства, за да приведете автомобила си в пълна изправност и с необходимото оборудване за движение при зимни условия! Помнете, че ако фаровете не са правилно регулирани и светят ниско, платното ще бъде осветено на по-късо от необходимото разстояние. Това многократно увеличава риска в последния момент да забележите пешеходец, каруца, велосипед или друго превозно средство без сигнализация и да ги блъснете. Непременно се погрижете да си осигурите подходящи за сезона гуми. Помнете, че от стабилността на автомобила на пътя зависят вашият живот и животът на хората, които возите и срещате по пътя си! Прегледайте в сервиз състоянието на акумулатора и спирачната течност. Препоръчително е да подмените остарелите и втвърдени пера на чистачките; да се снабдите с вериги за сняг и лопата, които да са в багажника до края на зимата; да проверите изправността на отоплението и на устройството за измиване на предното стъкло, както и на това за подгряване на задното. Поддържайте зареден с незамръзваща течност резервоара за измиване на предното стъкло; проверете концентрацията на антифриза в охладителната система.
*Бъдете нащрек в „тъмната зона“! При превключване от дълги на къси светлини преди разминаване с насрещен автомобил, намалете скоростта дотолкова, че да можете да спрете в случай, че има препятствие, превозно средство или човек пред автомобила ви. Преди разминаване с насрещно движещ се автомобил попадате в т.нар. “тъмна зона”. В нея видимостта е на съвсем късо разстояние пред автомобила. Помнете, че е възможно именно в тази зона да се движи човек, каруца или да има неправилно спрял, аварирал или несигнализиран автомобил и да изпаднете в критична ситуация или пътна злополука. Намалете скоростта до момента на разминаването и даже малко след него. Само с такова “презастраховане” ще си осигурите необходимата безопасност при намалената видимост.
*Преминавайте бавно и предпазливо покрай спирките на градския транспорт! Това са едни от местата с концентрация на злополуки с пешеходци. Край спирките е най-голяма вероятността пред вашия автомобил внезапно да се появи забързан или тичащ пешеходец, който не се е огледал, преди да пресече. Слизащите от превозните средства на градския транспорт много често пресичат, без да се огледат. Помнете, че когато настилката е хлъзгава (мокра, заснежена или заледена), в районите на спирките трябва да се движите още по-бавно. Препоръчително е преди спирката да намалите плавно скоростта и максимално да увеличите страничната дистанция от заобикаляния от вас спрял автобус. Бъдете в очакване на внезапно пресичане от пешеходец.
*Очаквайте внезапни действия на възрастни пешеходци и деца! Бъдете в готовност да предпазите пързалящи се по улицата деца! При застигане на пешеходци, които вървят по платното поради непочистени от снега тротоари, отдалече плавно намалете скоростта и увеличете максимално страничната дистанция при заобикалянето им. Помнете, че те всеки момент биха могли да се подхлъзнат и да попаднат пред автомобила. Не забравяйте, че децата и възрастните хора често навлизат внезапно на пешеходните пътеки, като не са преценили реално скоростта на приближаващия автомобил и възможността на водача да спре.
*Предвиждайте попадането в хлъзгави участъци! В късна есен сутрин много участъци от пътищата се покриват със слана или скреж. В районите около водните басейни може изведнъж да попаднете в мъгла. Гъстата мъгла и заскрежаването на дърветата в студено време вече е предупреждение, че върху платното може да се е образувал тънък слой поледица. Участъците върху мостовете се заледяват най-рано от цялото протежение на пътя и поради специфичните въздушни течения. Помнете, че при общо сух път настилката на мостове е възможно да бъде покрита с тънък и трудно забележим лед. Още по-голяма е вероятността от това, ако в момента има мъгла и температурите са ниски. Препоръчително е да се движите предпазливо, в очакване на попадане върху хлъзгав участък. Помнете, че при навлизане в заледен участък е опасно да задействате рязко спирачките и да отнемете изведнъж газта, защото може да загубите управление на автомобила. Препоръчително е при попадане върху лед да запазите самообладание и постепенно и плавно да намалите скоростта с помощта на двигателя, при включена предавка.
Преди всяко зимно пътуване се осведомете предварително за прогнозата за времето и следете информацията на пътната обстановка!
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Инцидент във военния завод край Трявна

Инцидент е станал днес, 10 август, във военния завод за боеприпаси в село Белица край Трявна. Кметът на общината Денчо Минев успокои населението и информира, че запалил се камион е причинил взривове в част от складовете на завода.
„Ще бъде задействана Националната система BG – ALERT за опасност. До установяване на точните причини за аварията, достъп до зоната не се допуска“, написа на профила си във фейсбук тревненският кмет.
Към мястото на инцидента са изпратени екипи на пожарна и полиция. „В непрестанна връзка сме с органите на реда, областен управител на област Габрово“, допълва още Минев.
Към момента няма информация за жертви или пострадали. Районът е отцепен.
Поради обгазяване и замърсяване на въздуха, се призовават хората да затварят прозорците на жилищата си, да използват предпазни маски и да не излизат на открито.
Към мястото пътуват и екипи на РИОСВ – гр. Велико Търново за измерване качеството на въздуха.

Крими
Половината парк Маркотея е без осветление заради вандализъм

Системни вандалски прояви оставиха половината парк „Маркотея“ без осветление, информираха от Община Габрово. Счупено е градинското парково осветление, като част от кабелите са прекъснати или изтръгнати.
За да се гарантира безопасността на посетителите, повредените участъци от електрическата мрежа са изолирани, а осветителите са оставени без захранване. Мярката е необходима до намирането на трайно техническо решение, което да ограничи възможностите за вандалски посегателства и да позволи възстановяване на осветлението.
В момента се работи по такова решение. До неговото въвеждане осветителите в засегнатите части на парка ще останат без захранване с цел недопускане на инциденти.
Подобен проблем има и с парковото осветление в зелената зона срещу бившия Дом на книгата. Градинските осветители там също са обект на системни вандалски посегателства и са възстановявани многократно.
Община Габрово призовава гражданите да пазят общинската инфраструктура и при установяване на вандалски прояви да сигнализират своевременно компетентните органи.

Крими
Условна и парична глоба за причинилите мелето на ул.“Митко Палаузов“

Двамата мъже, участвали в масово сбиване, което стана на Гергьовден 6 май тази година, на ул.“Митко Палаузов“ в Габрово бяха признати за виновни и осъдени.
По обвинение на Районната прокуратура 37-годишният К.М. бе признат за виновен за това, че на 6 май, около 23.25 часа, причинил по хулигански подбуди средни телесни повреди на две лица – средна телесна повреда на С.Г. изразяваща се в мозъчно сътресение със загуба на съзнание, довело до разстройство на здравето, временно опасно за живота, и лека телесна повреда на Х.С., която бе с порезна рана на петия пръст на дясната ръка, довела до разстройство на здравето, неопасно за живота.
За извършеното престъпление 37-годишният бе осъден с наложено наказание 1 година и 8 месеца лишаване от свобода, чието изпълнение бб отложено за срок от 4 години и 6 месеца.
Съучастникът му, с инициали А.Н. на 19 години, пък бе признат за виновен за това, че причинил по хулигански подбуди леки телесни повреди на В.А. – разкъсно-контузни рани в теменно-тилната област и в областта на носа, и охлузни рани, довели до разстройство на здравето, неопасно за живота. Престъплението бе класифицирано по чл.131 ал.1 т.12 пр.1, вр. чл.130 ал.1 от НК, като А.Н. е освободен от наказателна отговорност и му е наложено административно наказание по реда на чл.78а ал.1 от НК – глоба в размер на 306,77 евро.
С постановление на Районна прокуратура-Габрово В.А. е бил задържан за срок до 72 часа, а с определение на Районен съд-Габрово спрямо него е взета мярка за неотклонение „домашен арест“.
Съдебният акт е окончателен.

-
Новинипреди 7 дниГаброво преминава към електронно таксуване в градския транспорт
-
Културапреди 5 дниГаброво е кандидат за европейска столица на културата през 2032 г
-
Новинипреди 6 дниКак става таксуването в градския транспорт на Габрово?
-
Кримипреди 6 дниНазначават химическа експертиза по катастрофата със загинал на Шипка моторист
-
Културапреди 6 дниВенцислав Симеонов: Градският часовник е символ на просперитета
-
Любопитнопреди 4 дни„Персеиди и китари“ събира младежи под звездите за трета поредна година
-
Кримипреди 4 дниУсловна и парична глоба за причинилите мелето на ул.“Митко Палаузов“
-
Любопитнопреди 4 дниГрупа Молец пристига за Младежкия фестивал „Тук и сега“








