Свържи се с нас

Крими

Прибраха ало измамник, представящ се за „полицай“

Published

on

снимка: Пресцентър МВР, Архив

снимка: Пресцентър МВР, Архив

Полицията задържа 58-годишен мъж от село Брънеци, съпричастен към извършването на телефонни измами, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

В хода на проведено разследване по разкриване на престъпленията, криминалисти от ОДМВР и РУ-Габрово установили, че през периода от средата на октомври до средата на ноември т.г. мъжът е участвал в извършването на 5 измами на територията на град Габрово.

Потърпевши били възрастни жени, а общият размер на нанесените щети възлиза на около 50 000 лв. И в петте случая е използвана схемата „оказване на съдействие при полицейска акция за залавянето на измамници“.

Мъжът е задържан за срок до 24 часа. Работата по изясняване на цялостната му престъпна дейност продължава, както и установяването на негови съучастници в престъпната схема.

С оглед предотвратяване на този вид престъпления, ръководството на РУ-Габрово е потърсило съдействието и на управителите на етажна собственост в града. С писма, полицейските служители ги приканват в дневния ред на провежданите общи събрания да се включва и темата, свързана с превенция на телефонните измами.

Предоставена им е информация, в която са описани най-разпространените сценарии за извършване на измами, както и съвети за реакция при получаването на съмнително обаждане.

Подчертава се, че искането на пари по телефон е категоричен знак за измама, при който е задължително да се потърси съдействието на близки или на полицията чрез позвъняване на тел. 112.

Във връзка с появилия се през последно време сценарий за съдействие при провеждане на специализирани полицейски операции, категорично се подчертава, че служителите на МВР никога и по никакъв начин не изискват парични средства от граждани.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Умишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама

Published

on

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за смъртта на две лица след запалване на имот, в който те са пребивавали.        

Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл. 115 от НК за това, че на 12.01.2026 г.  около 04.00 часа в къща в Габрово, чрез запалване, умишлено са умъртвени живущия в имота С.С., на 53 години,  както и жена на около 60 години с неустановена самоличност, която му била на гости.         

Неотложните следствени действия са извършени от екип на габровската полиция.

Предстои провеждане на разпити на свидетели и назначаване на съдебно-медицинска експертиза за установяване на механизма на настъпване на смъртта на пострадалите.

За изясняване на причините за възникналия пожар предстои назначаването на пожаро-техническа експертиза.       

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Крими

Двама души загинаха при пожар в Габрово

Published

on

Двама души загинаха при пожар в Габрово, станал тази сутрин, съобщи БТА – Габрово. Огънят е пламнал около 04.00 ч. в къща на ул. „Капитан дядо Никола“.

За инцидента са потвърдили от Окръжна прокуратура – Габрово. Загиналите са мъж и жена, на възраст около 60 години. Имотът е собственост на единия загинал, той е живял там на законно основание.

На гости на едната жертва са били мъж и жена, жената е загинала, оцелял е мъжът, който е гостувал.

Цялата новина можете да прочетете оттук.

Зареди още

Крими

Мъж с девет присъди подкара кола с фалшиви номера, бягайки от полицаи

Published

on

По искане на Районната прокуратура в Габрово 47-годишен мъж бе задържан за управление на автомобил с поставени на него чужди регистрационни табели и за това, че противозаконно пречил на орган на власт да изпълни задълженията си.         

Мъжът е привлечен като обвиняем за това, че на 21.12.2025 г. в с. Гергини, управлявал лек автомобил „Хонда Акорд“, като си служил с табели с регистрационен номер, които са издадени за друго моторно превозно средство.

Той е обвинен и за това, че на същата дата и място противозаконно пречил на орган на властта (служител на сектор „Пътна полиция“ при ОД МВР-Габрово) да изпълни задълженията си, като не изпълнил многократно подадени сигнали да спре управлявания от него лек автомобил, за да му бъде извършена проверка, увеличил скоростта си на движение, като в последствие напуснал автомобила, изоставил го и избягал.

Обвиняемият бил забелязан от полицейски екип да управлява автомобила. Полицейските служители опитали да му извършат проверка, но вместо да се подчини на дадените разпореждания и да спре, той увеличил скоростта, което наложило да бъде преследван от автопатрулния екип.

Обвиняемият успял да спре автомобила на крайпътна поляна, изоставил го и избягал. По-късно бил задържан.

Обвиняемият И.Д. е осъждан многократно. Спрямо него има влезли в сила 9 присъди, включително три за същите престъпления по чл.354 ал.1 от НК и две отново за престъпления по чл.270 ал.1 от НК, като по 4 от присъдите е изтърпял наказание лишаване от свобода.

Обвиняемият е бил задържан от прокурор за срок до 72 часа и било направено искане до съда за вземане на мярка за неотклонение „Задържане под стража“. Искането на прокуратурата е уважено от съда.           

Определението на Районен съд-Габрово подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица