Свържи се с нас

Култура

Отбелязаха Димитровден в ЕМО „Етър”

Димитровден в ЕМО „Етър” – възстановка на традиционен обичай, водосвет и курбан за здраве

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Народни носии, наследени от техните прабаби бяха облекли жените от русенското село Красен, които днес, 26 октомври, представиха характерния за Димитровден обичай „Лъчене” в Етнографски музей на открито „Етър”.

В миналото, когато по селата все още е имало много животни – овце и кози, на Димитровден стопаните отивали да си ги приберат и да се разплатят с овчаря, който се е грижил за тях през пролетта, лятото и есента. От общото стадо всеки вземал своите животни, а събитието имало истински празничен характер.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Посетителите на Етнографския музей на открито „Етър” видяха истински „Красенски кехлибар” – така се нарича групата, създадена от жените от селото, които направиха възстановката в музея.
Иванка Абрашева не само е техен ръководител, но познава обичая от разказите на своите баба и дядо, част от чиито живот дълго време е бил той.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

„Това е обичай точно за Димитровден, когато се „лъчат” овцете.

Пролетта всички стопани ги дават на селски чобанин, който ги пасе до есента.

На Димитровден те отиват да му платят, според броя на животните.

Песните и хората съпътстват празника, младите момичета огласят с песните си мястото, където са събрани овцете, а цялото село ги слуша и им се радва”.

В действащата църква „Свето Богоявление” на Етнографския музей на открито „Етър” бе отслужен водосвет, а на посетителите бе раздаден курбан по случай празника Димитровден.

Гостите на музея бяха почерпени с приготвен по автентична рецепта качамак и наблюдаваха как се мели жито в мелницата на музея.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица