Свържи се с нас

Новини

20 октомври – Световен ден за борба с остеопорозата

Published

on

Снимката е илюстративна

Снимката е илюстративна

През 1994 година Световната здравна организация определи остеопорозата като болест, а не като естествен процес съпътствуващ остаряването на организма.

Остеопорозата е заболяване, при което плътността и качеството на костта са редуцирани, което води до намаляване на здравината на скелета и повишен риск от счупвания. Остеопорозата е глобален обществен здравен проблем. Заболяването и свързаните с него фрактури са важна причина за заболеваемост и смъртност, засягащи милиони хора по света.

Най-ефективната профилактика на заболяването, която специалистите определят като стратегическа се реализира в детството и юношеството. През този период костта формира своята плътност и здравина, като към 20-25годишна възраст се достига най-високата пикова костна маса.
Формирането на индивидуална за всеки, оптимална пикова костна маса е основна стратегия за профилактика на остеопорозата.

Ключови послания:
• Осигурете си адекватен калциев прием, който да посрещне съответните диетични препоръки за съответния географски регион, във всеки етап на живота.
• Млечните храни, някои зелени зеленчуци( напр. броколи, къдраво зеле), ядки и консервирана риба с меки кости представляват най-лесно достъпните източници на диетичен калций.
• Поддържайте адекватен прием на витамин D чрез достатъчно излагане на слънце, с диетата или чрез добавки.
• Осигурете си достатъчен прием на протеин. Недостигът на протеини в храната е важен рисков фактор за бедрени фрактури и може да забави възстановяването на пациенти, които са претърпели фрактура.
• Избягвайте прекомерната консумация на алкохол.
• Избягвайте намаляване на теглото под нормалното (индекс на телесна маса под 18,5 кг/кв.м), което е рисков фактор за остеопороза.
• Ако спазвате диета за отслабване, осигурете си адекватен прием на калций и витамин D и избягвайте модните диети, при които цели хранителни групи се ограничават или елиминират.
• Включвайте достатъчно количество плодове и зеленчуци в диетата си, тъй като те са благоприятни за костите и за общото здраве.
• Освен хранителната диета, някои допълнителни навици в начина на живот, като редовната физическа активност и избягване на тютюнопушенето, помагат да поддържате вашата костна плътност.

Дирекция Общественоздраве, РЗИ Габрово

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

„БСП – Обединена левица“ закри предизборната си кампания в Габрово

Published

on

В художествена галерия „Христо Цокев“ кандидатите за народни представители на „БСП – Обединена левица“ застанаха още веднъж пред актива на общинската организация и симпатизантите на левицата в Габрово.

Преподавателят в УНСС – София проф. Николай Цонков, преподавателят в гимназията по туризъм Миглена Пройнова, председателят на обединението на жените-социалистки в Севлиево Дафинка Ганева, заместник-председателят на Общинския съвет в Дряново инж. Светослав Минчев, главният уредник в Историческия музей в Дряново Венелин Бараков, възпитаникът на Националната спортна академия и председател на БСП – Габрово Генади Цитлакидис, инспекторът по качество на производството Теофан Георгиев, управителят на Защитено жилище в Дряново Тихомир Трифонов отправиха своите послания към хората, които подкрепят лявата алтернатива в бъдещото народно събрание.

Атмосферата бе заредена с оптимизъм за представянето на левицата на изборите на 19 април.

Подкрепата за политиките в програмата на БСП – Обединена левица „Манифест за една справедлива държава“ бе изразена ясно и категорично: здраве, знание, култура – блага, а не стока; труд и заплати – а не спекула и печалбарство; повече данъци за милионерите – повече средства за хората на труда; стига разпад – една друга държава е възможна.

Силните думи на проф. Цонков за дълга и отдадеността на исконните леви идеи, отговорността към хората и поетите ангажименти, ясно формулираните проблеми и решения отекнаха в залата като заявка за нов, различен подход в работата на представителита на левицата в народното събрание.

Със силни аплодисменти залата реагира на посланието на най-стария социалист в БСП – Габрово Ангел Илиев: „Макар да карам вече 99 години, ще участвам в парламентарните избори на 19 април и реших да гласувам за проф. Николай Цонков и листата на БСП – Обединена левица! С номер 5!

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „БСП – Обединена левица“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „БСП – Обединена левица“ е под номер 5 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Зареди още

Любопитно

Ученик от Габрово е сред най-добрите по английски език в страната

Published

on

Петър Мурджев от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ в Габрово завоюва златен медал в националния кръг на международното състезание по английски език Kangaroo Global Linguistics (KGL), организирано от Асоциацията на Кеймбридж училищата в България. Със своите знания и умения той се открои сред над 1000 участници и заслужено зае почетното първо място в ниво B1. Сред останалите победители в престижната образователна надпревара са млади и амбициозни таланти от Перник, Търговище и София.

„Успехите на учениците са свидетелство за високото ниво на езиковото обучение в България и за отдадената работа на учителите, които подкрепят и мотивират младите таланти. Резултатите тази година показват, че интересът към състезанието расте, а децата стават все по-подготвени и уверени в знанията си. Това е ясен знак, че с усилия, постоянство и любов към английския език те могат да се наредят сред най-добрите“, каза Владимир Колев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на Кеймбридж училища в България.

Международното състезание по английски език се провежда в три етапа – вътрешноучилищен, национален и международен. Тази година в първия етап се включиха рекорден брой участници – над 8000 ученици от 175 училища и езикови центрове в страната на възраст от 8 до 18 години. Най-добрите 1000 от тях продължиха към националния кръг, който се проведе в София, и тестваха своите знания на 14 март в 43. ОУ „Христо Смирненски“ и ПГВТ „А. С. Попов“.

Победителите в него ще участват в следващия кръг и ще представят страната ни на международната сцена. KGL продължава да дава сцена на млади таланти да показват своите знания и умения по английски език. Традиционно България е сред държавите, които изпращат най-много участници на финалния етап.

От 2018 година насам в международните кръгове са взели участие 28 родни таланти, като 5 от тях са заели почетните първи места в образователната надпревара. Нейният формат е изцяло съобразен с международните изпитни стандарти и продължава да стимулира българските деца да разгръщат своя потенциал.

Зареди още

Новини

Денков в Габрово: Обезлюдяването не е случайно, нужни са антикорупционни действия

Published

on

Акад. Николай Денков проведе в Габрово открит разговор за това как да бъде спряна корупцията в страната и какви са реалните решения за проблемите на региона. В дискусията бяха засегнати темите, които хората поставят все по-често – обезлюдяването, липсата на инвестиции, състоянието на инфраструктурата и развитието на туризма.

Денков заяви пред габровци, че тежките демографски процеси не са неизбежни, а са резултат от лошо управление и порочни практики, които отблъскват инвеститорите и ограничават възможностите за развитие. По думите му това принуждава активните хора да търсят реализация извън региона, а младите все по-често избират да учат в чужбина и не се връщат. Само за последните 15 години Габровска област е загубила повече от 20% от населението си – показател за дълбочината на кризата.

Като решение той очерта създаването на стабилна икономическа среда, по-високи доходи и по-добри условия за живот – качествено образование, достъпно здравеопазване и сигурна инфраструктура. Сред конкретните мерки са стимули за бизнеса, компенсации за високите цени на горивата и електроенергията, както и увеличение на прага за регистрация по ДДС до 85 000 евро, за да се облекчат малките предприемачи.

Задълбочаващата се криза с безводието допълва тази картина. Денков посочи, че над 200 хиляди българи са на воден режим, а причините са години на липса на инвестиции и неефективно управление. Решението изисква целенасочени държавни действия и по-добра координация между институциите. В този контекст беше отбелязана и ролята на водача на листата Богомил Петков, който е работил за включването на ключови ВиК проекти в държавния бюджет – важна стъпка към трайното решаване на проблема.

Денков подчерта и потенциала на региона в туризма, който остава недостатъчно развит заради липсата на ясна концепция и инвестиции. Според него именно борбата с корупцията е в основата на всички решения, тъй като тя спира инвестициите, добрите работни места и реалното развитие.

В рамките на събитието официално се представиха лицата от листата на Коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“ за Габровския избирателен район – водачът с номер 101. Богомил Петков, както и: 102. Николай Томитов, 103. Алекс Згрипаров, 104. Ивелин Стоянов, 105. Михаил Гилин, 106. Антония Добрева, 107. Стефан Костадинов, 108. Петя Куманова.

Кандидатите заявиха готовност да работят за реални решения и развитие на Габрово и региона и призоваха гражданите да ги подкрепят с номер 7 в бюлетината.

В заключение Денков изрази увереност, че с последователни политики и силна обществена подкрепа тези процеси могат да бъдат обърнати и Габрово и регионът да се превърнат отново в привлекателно място за живот и развитие.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „ПП – ДБ“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „ПП – ДБ“ е под номер 7 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица