Свържи се с нас

Култура

В ЕМО „Етър” започна Националната среща „Съхраняване на националната идентичност и музеите като част от устойчивото развитие”

Published

on

_dsc5077С представяне на филм за чипровските килими, които са обявени от ЮНЕСКО за живи човешки съкровища, започна Четвъртата национална среща „Съхраняване на националната идентичност и музеите като част от устойчивото развитие”. Форумът, който е организиран от Министерство на културата и Община Габрово, се провежда от 12 до 14 октомври в Етнографски музей на открито „Етър”.

Валерия Димитрова, главен експерт Дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства” на Министерство на Културата, коментира, че освен презентации представителите на музеите ще покажат и филми.

_dsc5084„Ще видим Сурва в пернишкия регион. ЮНЕСКО обяви този обичай за част от световното нематериално културно наследство. Интерактивният музей на индустрията ще представи филма „Габрово от птичи поглед”. Вероятно хората тук са го гледали, но мисля, че за идващите отвън ще е много интересно да се запознаят с него. Оказва се, че много малко от нас са запознати с културата и бита на българите в Албания. От Етнографски институт с музей към БАН ще представят филм за българите в Голо бърдо, който се казва „Забравените българи в Албания”. Музеят в Елхово ще представи филм с етнографски възстановки. Зам.-кметът на Габрово г-жа Нела Рачевиц сама е избрала своята презентация със заглавие „Планиране на интерпретативни преживявания – творчески техники”. Колегите от Русе ще представят „Конструиране на изложби и обучения в наследство.

Много любопитна тема е избрала Ирина Кръстева, PR на Регионален исторически музей-София. „Ползваме ли българската кирилица?” – това е нещо доста дискутирано в интернет.

Колегата от Художествената галерия в Плевен ще даде една много интересна гледна точка към Плевенската епопея.

Доц. Соня Алексиева ще представи дигитални и нови музеи. Колегата от Министерство на културата Георги Владимиров, който има задълбочени изследвания за волжките българи ще покаже „Визия от фолклора”.

Мая Карагьозова, директор на Националния музей на образованието, ще говори по темата за визуализацията на културното наследство като методически и учебни помагала. От Дома на хумора и сатирата, които винаги излизат с много интересни теми, ще представят „Паметници и покемони! Дава ли Рачо Ковача 10-километрови яйца”.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица