Свържи се с нас

Култура

В НИМ бе открита изложбата „Мозайка от занаяти” (СНИМКИ)

Published

on


На първия етаж в Националния исторически музей бе открита гостуващата изложба „Мозайка от занаяти” на ЕМО „Етър”. Изложбата е посветена на 55-годишнината от откриването на музея на открито и представя традиционните занаяти, характерни за района на Централна Стара планина.

Над 200 експоната ще представят развитието на занаяти, практикувани от векове – изчезнали, но носещи паметта за времето на битуването си или други, които са определяни като „занаяти в риск”, чиято съдба е застрашена.


Сред богатата палитра от занаятчийски изделия ще може да бъде видяна чантата на търговеца Ради Минев Червенаков от с. Боженци. Тя наподобява дисаги и може да бъде носена не само на рамо, но и да се закача на седлото на коня.

Според наследниците на търговеца Червенаков, чантата е произведена в периода 1850-56 г., а техният прародител е бил близък приятел на Петко Р. Славейков. Дружбата им се заражда по време на честите пътувания на двамата до Цариград.


В изложбата са включени и интересни свидетелства за развитието на традиционния занаят златарство през деветнайсети и двадесети век. Такива са например модели на чакмаци за огниво, изработени от майстор Михо Златар, носещи надпис с неговото име.


Той е един от най-изтъкнатите куюмджии – златари и носител на сребърен медал от Лондонското изложение през 1907 г. Мярка за пръстени от началото на двайсети век, притежание на друг известен габровски куюмджия – Игнат Ванков, също може да бъде видяна в експозицията.


В деня на откриване на изложбата (10 май) майстор Христо Маринов ще демонстрира на място как се тъкат колани на кори. „Мозайка от занаяти” ще покаже и изделия на съвременни майстори, участници в национални и международни надпревари, организирани от ЕМО „Етър” в дните на Международния панаир на традиционните занаяти.


Ще бъдат представени и изделия на творци с авторска интерпретация, основана на традицията. Изложбата е придружена от филми, представящи характерните занаяти в района на Централна Стара планина.


Автори на изложбата са Росица Бинева и Румяна Денчева – уредници в ЕМО „Етър”, дизайн Мирослав Живков, фотография Росина Пенчева. Експозицията може да бъде разгледана от 10 май до 9 август.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Проф. Пламен Павлов гостува в Дряново с „България: кратки хроники“

Published

on

Исторически музей – Дряново кани всички почитатели на българската история на представянето на книгата „България: кратки хроники“ от Пламен Павлов. Събитието ще се състои на 25 март от 17.30 часа в залата за временни изложби в експозиция „Колю Фичето“.  

Проф. Пламен Павлов е изтъкнат български историк, поет, публицист и телевизионен водещ. Завършил е история във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, където от 1984 г. преподава история на Византия и средновековните балкански държави. В периода 1998 – 2002 г. е председател на Държавната агенция за българите в чужбина, работейки активно за свързването на българските общности по света.

Автор е на над 150 научни студии, книги, учебници и енциклопедични издания. „България: кратки хроники“ е проект в две книги на издателство „Изток-Запад“, който предлага задълбочен поглед върху българската история.

Първата книга проследява малко познати и напълно непознати събития и личности – от праисторията до падането на средновековната българска държава. В нея читателят ще открие нови сведения за пещерите „Козарника“ и „Бачо Киро“, неолитната революция, цивилизацията Варна, както и значими моменти от античността и средновековието.

Представени са емблематичните български владетели като Кубрат, Симеон Велики, Иван Асен II, Ивайло и Иван Шишман, но и малко познати духовни водачи и исторически фигури.

Книгата на Пламен Павлов предлага научнопопулярни текстове, систематизирани в аналитични раздели. Това я прави подходяща както за любители на историята, така и за по-задълбочени изследователи.

Зареди още

Култура

Впечатляващи музикални продукции пристигат на габровска сцена

Published

on

На 21 март от 19.00 ч. в Дом на културата „Емануил Манолов” „Калас и Онасис”. Операта-мюзикъл на Христос Папагеоргиу разказва с брилянтни певчески и танцови изпълнения историята на оперната дива Мария Калас и милиардера Аристотел Онасис. В ролите им изключително емоционално и с огромен талант влизат звездите Ева Перчемлиева и Мариос Андреу.

За екипа на Държавна опера – Варна световната премиера на мюзикъла „Калас и Онасис“ е интересно творческо предизвикателство, най-напред заради хибридния жанр, заложен в операта-мюзикъл от Христос Папагеоргиу. Авторът, който живее и твори в Ню Йорк, развива сюжета и музиката на две нива – оперната сцена и извън нея, и този сложен паралел изисква различна интерпретация.

„Певицата, която изпълнява ролята на Мария Калас, трябва да владее едновременно и двата стила на пеене – в операта и в мюзикъла. Когато действието се развива на оперната сцена, тя влиза изцяло в ролята на оперната икона Мария Калас, а в говорните диалози и когато сюжетът следва житейските обрати във връзката между Мария Калас и нейния любим, финансовия магнат Аристотел Онасис, тя звучи в бродуейски стил.

Билети за спектакъла могат да се закупят на касите на Драматичен театър „Рачо Стоянов” – Габрово и онлайн.

На 31 март мюзикълът „Семейство Адамс” на Държавна опера – Пловдив ще подгрее началото на Международния фестивал на комедийния и сатиричния спектакъл, който започва на 2 април. „Семейство Адамс” Ви кани в своя необикновен свят. Най-забавният и мрачно-шарен мюзикъл на сезона е със специалното участие на Керана в ролята на Мортиша Адамс!

Очаква ни смях и вълнение, които ще ни накарат да се влюбим в мрачното очарование на прочутото семейство! Билети за спектакъла могат да се закупят на касите на Драматичен театър „Рачо Стоянов” – Габрово и онлайн.

Зареди още

Култура

Владо Николов ще дойде в Габрово, за да представи книгата си „Високо“

Published

on

Има хора, които вървят през живота и оставят следи. Пред тях стъпки няма, сами прокарват пътища, по които други да минат. Наричаме ги лидери, но те обикновено не мислят за това – имат пътища да прокарват. Материалното за тях е средство, не цел. Към нея се движат така, че да останат в историята, но не знаят ще се случи ли. Така че и за това не мислят.

Тръгваме по оставените от тях следи. „Следите на…“ е поредица от реални и виртуални срещи в Габрово с личности, които прокарват пътища в живота и са написали книга за това. Освен на живо публиката ще може да се срещне с тях и в подкаст със същото име.

Епизодите от „Следите на…“ ще са толкова, колкото са и срещите. Първата е особено вдъхновяваща – с волейболиста Владимир Николов. Малко е да бъде определен като звезда. Той е вдъхновител.

Неслучайно книгата му се казва „Високо“, защото такава е житейската му цел. Той не само я постига, но достига върха и остава на него със своя пример. Както сам разказва в книгата, родил се е мотивиран.

Срещата с Владимир Николов в Габрово е на 9 април от 17.30 часа в зала „Възраждане“. „Следите на…“ е кауза, която мотивира хората от всяка възраст да бъдат водачи. Защото всеки има нещо уникално, което другите да открият и последват.

„Следите на…“ се реализира от организации и лица, които работят за утвърждаване на културата в Габрово – сайтът Тетрадката.com, онлайн-платформата Култура ON AIR, Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“, Община Габрово. „Следите на…“ се посвещава на 165 години от обявяването на Габрово за град.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица