Новини
Запазва се тенденцията при допуснатите от работодателите нарушения, сочат проверките на Инспекцията по труда – Габрово
Областният съвет по условия на труд проведе заседание под председателството на заместник областният управител Иглика Иванова – Събева. По време на заседанието беше представена информация от директора на „Инспекция по труда” – Габрово Катя Колева за дейността на Дирекция през третото тримесечие на 2016г.
Извършените проверки от Дирекция „Инспекция по труда“ през третото тримесечие на 2016 г. са 339. Констатирани са общо 1530 нарушения, за сравнение през същия период на 2015 г. при проверките са установени 1350 нарушения. Сравняването на данните за установените нарушения през 2015 и 2016г. показва, че се запазва тенденцията при допуснатите от работодателите нарушения като 67% от тях са по здравословни и безопасни условия на труд. По трудови правоотношения установените нарушения са 33% от общия брой нарушения. Най-голям процент от установените нарушенията в проверените предприятия е по фирмената организация за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд – 621 бр.
Най-честите нарушения са непровеждането на ежегодно обучение по безопасност и здраве при работа; непълна оценка на риска за съответни длъжности, работни места, работни процеси, машини и съоръжения; липса на протоколи от измервания и сертификати за контрол, показващи резултатите от измерване на фактора на работната среда; липса на задължителна застраховка за риска “трудова злополука” с лицата, назначени и работещи на рисково работно място и професия;
По безопасност на труда са установени 234 нарушения ( 15%).
По хигиена на труда са констатирани 165 броя нарушения (10% от нарушенията).
При извършените през третото тримесечие проверки са установени 509 нарушения по законосъобразност на трудовите правоотношения. Най-честите нарушения в това направление касаят възникване на трудовите правоотношения – 78 нарушения, в т.ч. 3 установени лица, работещи без трудов договор и 5 работника, започнали работа, без за сключения им трудов договор да е уведомена ТД на НАП; работното време – 44 нарушения; заплащането на труда – 74 нарушения, в т.ч. по заплащане на допълнителни трудови възнаграждения – 36 нарушения.
Още в началото на годината стана ясно, че приоритет в контролната дейност на Дирекция „Инспекция по труда“ Габрово е строителството.
Приключени са 26 проверки на строителни обекти в област Габрово. Констатирани са общо 138 нарушения, разпределени както следва:
Трудови правоотношения – 6 нарушения, в т.ч. и две неизпълнени предписание относно осигуряване на ЗБУТ на строителната площадка в съответствие с утвърдения план за временна организация на движението.
Организация по ЗБУТ – 101 нарушения.
Най–често срещаните нарушения са липса на инструкции по безопасност и здраве на обектите и организация на контрола по спазването на ЗБУТ на строителните площадки, липса на писмени договорености по реда на чл. 18 от ЗЗБУТ между всички участници в строителството, както и непълна документация на строителните скелета където има изградени такива и електрическите уредби за временно захранване.
Безопасност на труда – 20 нарушения.
Най–честите нарушения тук са необезопасена територия на строителната площадка, обозначаване на опасна зона на работното оборудване на площадката, както и липса на временна организация на движението, когато територията на площадката обхваща част от пътната инфраструктура.
Хигиена на труда – 11 нарушения.
Тук нарушенията основно са за липса на оценка на риска за микроклимат при работа на открито, както и мерки за работа в условия на прегряващ микроклимат.
За отстраняване на констатираните нарушения са дадени 134 бр. задължителни предписания. Спрени са от експлоатация 1 бр. строително скеле. Отстранени са от работа двама работници за неизползване на дадените им лични предпазни средства (защитни каски).
Новини
Затварят частично бул. „Могильов“ заради ремонт

От днес, 10 юни, започват строително-ремонтни дейности по бул. „Могильов“ в участъка от кръстовището с ул. „Стефан Караджа“ до кръстовището с ул. „Зелена Ливада“.
По време на ремонта движението ще се осъществява в две ленти при въведена временна организация и съответната пътна сигнализация, информираха от Община Габрово.
От администрацията на кмета призовават всички водачи да преминават с повишено внимание и да спазват указанията в района на ремонтните дейности.

Икономика
Gabrovo Digital Summit показва технологичното бъдеще на Габрово
Защо една ИТ конференция е толкова важна за Габрово?
Отговорът се крие в ДНК-то на града, който още от времето на „българския Манчестър“ се развива благодарение на иновациите и предприемаческия дух. Днес, в ерата на изкуствения интелект, Gabrovo Digital Summit се превръща в естествено продължение на този завет, като свързва традициите ни с икономиката на бъдещето и разкрива нови перспективи.
Събития като Gabrovo Digital Summit са ключови за местната общност – те събират на едно място водещи имена от технологичния сектор, които рядко могат да бъдат срещнати извън най-големите национални форуми, вдъхновяващи личности и доайени в областта на информационните технологии. Конференцията е насочена както към ученици и студенти, така и към предприемачи и доказани специалисти, създавайки безценна възможност за обмен на знания, идеи и опит.
Събитието ще се проведе за седми път в зала „Възраждане“ в Габрово, затвърждавайки позицията си като най-голямата технологична конференция в Централна България. Зад инициативата стоят млади и амбициозни хора от ИТ сферата. Организатори са JAKALA – международна компания с присъствие в Габрово и дългогодишен опит в сферата на технологиите, данните и дигиталната трансформация, начело с Божидар Бошнаков – човекът-двигател зад инициативата.
На 20 юни Габрово отново ще бъде място за среща на идеи, технологии и хора с визия за бъдещето – запазете своето място още днес!
Участието в конференцията е напълно безплатно, но изисква предварителна регистрация на адрес: https://tinyurl.com/2hmnjsjs.
Крими
22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета

По искане на Районната прокуратура в Габрово, 22-годишен рецидивист бе с взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ за извършени кражби.
Мъжът с инициали Б.Ш. е привлечен в качеството на обвиняем за това, че през периода 18.11.2025 г. – 20.01.2026 г. в севлиевска игрална зала и от паркиран лек автомобил в град Габрово при условията на продължавано престъпление и опасен рецидив, откраднал пари, собственост на двама граждани, общо сумата от 407,79 евро.
С постановление на Районна прокуратура – Габрово Б.Ш. е бил задържан за срок до 72 часа. Обвиняемият е осъждан многократно. По отношение на него има влезли в сила общо 10 присъди, преобладаващата част от които са за престъпления против собствеността. Той вече е търпял наказание лишаване от свобода, като е бил освободен от затвора само 2 месеца преди да извърши отново престъпление.
За престъплението по което Б.Ш е привлечен в качеството на обвиняем е предвидено наказание от 2 до 10 години лишаване от свобода.
Съдът възприе доводите на Районна прокуратура-Габрово за наличието на реална опасност обвиняемият да извърши и друго престъпление от общ характер в хода на наказателното производство, поради което взе най-тежката мярка за неотклонение.
Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

-
Кримипреди 6 дниДвама 15-годишни на тротинетка бягаха от полицията и не успяха
-
Кримипреди 5 дниПолицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба
-
Кримипреди 6 дниФалшива бомбена заплаха в 5 училища и 3 градини вдигна полицията на крак
-
Кримипреди 6 дниКриминалисти иззеха два незаконни пистолета и патрони в Габрово
-
Кримипреди 6 дниПредстои пълномащабно учение в Габрово
-
Новинипреди 6 дниНеврологичното отделение разполага с ехограф от последно поколение
-
Кримипреди един ден22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета
-
Културапреди 6 дниФутболни карикатури на Илия Липавцов постъпиха в колекцията на ДХС







