Свържи се с нас

Култура

Галерията показва най-добрите си натюрморти

Published

on

снимка: ХГ "Христо Цокев" - Габрово

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Верни на традицията да устройва срещи на публиката с позабравени творби на незабравими габровски автори, Художествена галерия „Христо Цокев“ представя вълнуваща среща с един от най-интимните за всеки художник жанр – натюрморта.

В началото на месец юли, от 1 до 11 юли, можете да разгледате творби от фонда на галерията в изложба със заглавие – Натюрморт.

Изложбата включва тридесетина творби на 26 автори, сред които се открояват имена като Светлин Русев, представен чрез една ранна своя творба, излъчваща нежност и лека меланхолия. Класици като Борис Иванов, Петър Урумов, Мара Атанасова, Стефан Родев, които разработват характерните за времето “гранични” жанрове, комбиниращи натюрморт с пейзаж, пейзаж с интериор. Изключение тук прави единствено Петър Урумов, акцентиращ основно върху композицията на натюрморта.

Експозицията проследява хронологическото развитие на жанра, поставяйки начало от позабравения габровски художник Георги Василев /род. 1885г./, представен чрез два класически натюрморта, изпълнени изцяло в академичен стил.

Темата за прозореца, като връзка между външния и вътрешен свят, е вълнувала съзнанието на европейските художници от средата на ХV век, сформирайки цяло течение с последователи и до днес. Мотивът за прозореца намира отражение и в новата българска живопис от началото на ХХ век. „Натюрморт с рози“ на Борис Иванов /род. 1904г./ поставя началото в тази подтема на представяната експозиция. Развитие постига през творбите на Евгени Бугаев /род. 1925г./, Велемир Петров /1933г./ и габровците Никола Николов /род. 1926г./ и Илия Савчев /род. 1941г./. Своеобразен завършек на подтемата за прозореца се постига чрез творбата „Интериор“ на Стефан Родев /род. 1946г./, при която проникващата през прозореца светлина, образува своя собствена геометрия, независима от геометрията на предметите и по необичаен начин допълва композицията.
Кулминация на изложбата е срещата на посетителя с творби на едно цяло поколение габровски автори – Ема Вертерова, Цветан Колев, Цеца Великова, Амалия Минчева, Миню Бонев, Андрей Перчемлиев, Иван Узунов, допълнени от своите предшественици Никола Николов, Дора Бонева и Илия Савчев.

Защо се казва, че натюрмортът е най-личната, най-съкровената част от част от творчеството на всеки автор, посетителят ще усети при срещата с „Бели рози“ на Николай Русчуклиев /род. 1932г./. „На милата ми Жени за нашата сватба 20.09.2004“ е написал художникът на гърба на творбата, която е част от дарените на ХГ „Христо Цокев“ 38 творби през 2015г.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица