Свържи се с нас

Култура

Световните тенденции в унисон с идеите за бъдещето на ЕМО „Етър”

Световните тенденции в развитието на музеите на открито са в унисон с идеите за бъдещето на ЕМО „Етър”

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Европейската асоциация на музеите на открито е създадена през 1966-та, а първото й заседание е в Белгия. 50-години по-късно, между 23 и 25 юни, представители на членуващите организации се събраха, за да отбележат този юбилей.

Срещата стана в музея Бокрейк, който е разположен във фламандската част и е най-големия от този тип в страната.

За отбелязване на годишнината пристигнаха гости от Холандия, Великобритания, Дания, Норвегия, Швеция, Унгария, Швейцария, Латвия, Сърбия, Франция, Германия, Белгия, Румъния и България.

Представители от страната ни, по време на този значим в музейните среди форум, бяха доц. д-р Светла Димитрова и Евгения Ангелова, директор и финансист на ЕМО „Етър”.

По време на срещата е проведена важна дискусия за бъдещето на музеите на открито в Европа.

„Средата в света е силно конкурентна, затова да си разпознаваем е от първостепенно значение”, коментира доц. д-р Светла Димитрова, директор на ЕМО „Етър”. Тя разказа, че специален акцент по време на дискусията е поставен върху брандирането.

„Музеите на открито трябва да се отличават от всички останали. За нас, участниците, беше много важно да чуем как специалисти, които не са пряко ангажирани с работата на музеите на открито, виждат бъдещето им и си представят работата им. Брандирането е нещо много важно, за да те разпознават посетителите. Туристът трябва да се ориентира бързо, когато прави свой избор затова уникалните знаците, които отличават един музей са толкова важни”.

Светла Димитрова смята да привлече специалисти, с които се е срещнала по време на форума, като жури в конкурса за брандиране на ЕМО „Етър”.

Светла Димитрова е станала свидетел на неприятен, по думите й, факт. В една от презентациите са били изброени 50 държави, които са успели да се брандират като туристически дестинации.

„България не е сред тях. Румъния е на 30 позиция. Извадката не касае само Европа, а е световна. Аз смятам, че участието на ЕМО „Етър” в Европейската асоциация на музеите на открито може да направи страната ни по-разпознаваема като туристическа дестинация. Един специалист, който е утвърден в сферата на брандирането, когато ходи на различни места споделя добри и лоши примери. Ние можем да бъдем от положителните, конкурентни сме на европейско ниво и показваме много добър облик на страната си”, смята доц. Димитрова.

Виетнам е една от държавите с различен подход към музеите на открито, който може да бъде адаптиран и приложен у нас. По време на срещата, посветена на 50 години от създаването на Европейската асоциация на музеите на открито, е представен музей от тази страна, който е добър пример за всички. Всичко в него е изградено около една централна сграда.

Идеите за модернизация на ЕМО „Етър” съвпадат с посоката, която е била очертана по време на срещата в Белгия.

Преди малко повече от година, когато бе направена промяна в ръководството на ЕМО „Етър”, са разпратени писма до всички музеи на открито в Европа и до Асоциацията, в която членуват те.

„Писмото ни беше прието много добре. Дълго време присъствието на ЕМО „Етър” в Асоциацията е било по-скоро символично. Затова поканата, която ни беше отправена да участваме в отбелязването на 50-годишнината показва, че те се отнасят с уважение към нас. Поне двама председатели на Асоциацията са идвали в музея и затова стъпката към подновяване на отношенията беше сравнително лесна”, споделя доц. Светла Димитрова.

Участието във форума е дало възможност да се направи сравнение в нивата на развитие.

„Мога да кажа, че ние сме съизмерими с музеите в другите страни от Европа. Нашите амбиции се доближават до тези, за които говорят останалите”.

Доц. Димитрова е получила потвърждение, че е на прав път в решението си да се брандират ЕМО „Етър” и една от емблематичните му прояви – Панаир на занаятите. Светла Димитрова и екипът й имат интересната идея да превърнат Кръстник Колчовия хан в център на музейната дейност.

Светла Димитрова и Евгения Ангелова – представители на Етнографския музей на открито „Етър” на срещата, посветена на 50 години от създаването на Асоциацията, са получили покана да се включат в следващото събиране на организацията. То ще бъде през 2017-та, а заявеното желание доказва отличното ниво, на което са се представили българските участници.

Няколко пъти Катарина Фрост, председател на Европейската асоциация на музеите на открито, е подчертала, че би се радвала на активното включване на ЕМО „Етър” в дейността на организацията.

„Разговорите, които водихме с представители на музеи от Сърбия и Румъния бяха в една посока. Да обменим туристи, да представим Балканския регион и да търсим допирни точки, на базата на които да градим общи проекти. Дори само работата с музеи от тези държави има огромен потенциал. Мултикултурният диалог, за който всички говорят, при нас е налице. Ние се чувстваме малко по-близки, както се чувстват и представителите на северните страни. Това е добра база за реализиране на общи инициативи”, смята доц. Димитрова.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица