Свържи се с нас

Култура

Ден на бащата в ЕМО „Етър“

Published

on

Малката Ева и баща й Борислав, играта която играят е "Орехчета"

Малката Ева и баща й Борислав, играта която играят е „Орехчета“

Деца и бащи откриха очарованието на старите игри в Музейния детски кът на ЕМО „Етър”. Борислав и 3-годишната Ева отбелязаха заедно Деня на бащата, 19 юни, в ЕМО „Етър”. Инициативата е на екипа на Детския кът „Открий какво умееш”, който е част от етнографския музей.

Таткото Борислав, очевидно един съвременен човек, който уважава традициите, е разбрал за инициативите на музея, свързани с 19 юни, благодарение на интернет. И очевидно е решил, че си заслужава да прекара няколко часа с любимата си дъщеря на Поляната в музея. Ева се забавлява и много разчита на своя баща, за да опознава света. Двамата заедно, таткото Борислав и красивото момиченце, изпробваха как се играе „На орехчета”.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

В миналото тази игра е била любима за децата по габровските улици. Забива се колче, върху което се поставя петаче. Децата се нареждат в редица, като всяко държи орех, с който цели петачето. Който го събори си го прибира, след което се поставя нова паричка.

Анджелина и брат й. Децата се учат да пробиват с ръчна бургия

Анджелина и брат й. Децата се учат да пробиват с ръчна бургия

Една простичка и много увлекателна игра.

Анджелина е дошла в ЕМО „Етър” заедно с малкия си брат и се е заела с едно занимание, което не е съвсем характерно за момичета. Ако сме по-точни, трябва да кажем, че така е било в миналото. Днес някой би сметнал за дискриминация да кажеш на момиче, че това са „момчешки работи”. И Анджелина пробива с бургия. Разбира се тя майстори с инструменти от миналото, следователно на ръка. Нито и е трудно, нито непривично. Успява да се справи доста добре, въпреки че едва ли има опит с подобна дейност.

„По-забавно е да си тук, отколкото да стоиш по цял ден на компютъра”, казва с очарователна усмивка Анджелина и продължава съсредоточено работата си.

Майка й, очевидно мисли по същия начин, защото се пробва със старата игра „Карачка”. И видя, че не е никак лесно да я играеш, но с повече усилия и време нещата си идват на мястото.

Плетене на плет

Плетене на плет

Симеон и Тихомир плетат плет. Момчетата са забили четири по-дебели кола в земята и увиват около тях предварително подготвена вършина.

„Коловете се обгарят предварително, за да са по-здрави и да не изгниват бързо в земята. След време плета се набива отново, тъй като долната му част може да започне да поддава”. Това разбират младежите от обучението си в плетене на плет в ЕМО „Етър” в Деня на бащата – 19 юни.

Плетене на плет

Игра на челик

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица