Свържи се с нас

Култура

Ден на бащата в ЕМО „Етър“

Published

on

Малката Ева и баща й Борислав, играта която играят е "Орехчета"

Малката Ева и баща й Борислав, играта която играят е „Орехчета“

Деца и бащи откриха очарованието на старите игри в Музейния детски кът на ЕМО „Етър”. Борислав и 3-годишната Ева отбелязаха заедно Деня на бащата, 19 юни, в ЕМО „Етър”. Инициативата е на екипа на Детския кът „Открий какво умееш”, който е част от етнографския музей.

Таткото Борислав, очевидно един съвременен човек, който уважава традициите, е разбрал за инициативите на музея, свързани с 19 юни, благодарение на интернет. И очевидно е решил, че си заслужава да прекара няколко часа с любимата си дъщеря на Поляната в музея. Ева се забавлява и много разчита на своя баща, за да опознава света. Двамата заедно, таткото Борислав и красивото момиченце, изпробваха как се играе „На орехчета”.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

В миналото тази игра е била любима за децата по габровските улици. Забива се колче, върху което се поставя петаче. Децата се нареждат в редица, като всяко държи орех, с който цели петачето. Който го събори си го прибира, след което се поставя нова паричка.

Анджелина и брат й. Децата се учат да пробиват с ръчна бургия

Анджелина и брат й. Децата се учат да пробиват с ръчна бургия

Една простичка и много увлекателна игра.

Анджелина е дошла в ЕМО „Етър” заедно с малкия си брат и се е заела с едно занимание, което не е съвсем характерно за момичета. Ако сме по-точни, трябва да кажем, че така е било в миналото. Днес някой би сметнал за дискриминация да кажеш на момиче, че това са „момчешки работи”. И Анджелина пробива с бургия. Разбира се тя майстори с инструменти от миналото, следователно на ръка. Нито и е трудно, нито непривично. Успява да се справи доста добре, въпреки че едва ли има опит с подобна дейност.

„По-забавно е да си тук, отколкото да стоиш по цял ден на компютъра”, казва с очарователна усмивка Анджелина и продължава съсредоточено работата си.

Майка й, очевидно мисли по същия начин, защото се пробва със старата игра „Карачка”. И видя, че не е никак лесно да я играеш, но с повече усилия и време нещата си идват на мястото.

Плетене на плет

Плетене на плет

Симеон и Тихомир плетат плет. Момчетата са забили четири по-дебели кола в земята и увиват около тях предварително подготвена вършина.

„Коловете се обгарят предварително, за да са по-здрави и да не изгниват бързо в земята. След време плета се набива отново, тъй като долната му част може да започне да поддава”. Това разбират младежите от обучението си в плетене на плет в ЕМО „Етър” в Деня на бащата – 19 юни.

Плетене на плет

Игра на челик

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица