Свържи се с нас

Крими

Съдят „муле“ от филма „Капаро за климатици“

Районна прокуратура – Габрово предаде на съд мъж, извършил измама по схемата „пари за климатици“

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Районна прокуратура – Габрово внесе в съда обвинителен акт срещу мъж, извършил измама по схемата „пари за климатици“.

Обвинението срещу Петър П. е за това, че на 12.10.2015г. за времето от 13.00 до 14.30 часа в Габрово, при условията на опасен рецидив, в съучастие с неустановено лице, с цел да набави за себе си имотна облага възбудил и поддържал заблуждение у жена от Габрово, че е необходимо да събере и предаде сума пари, заради внука си, като капаро за освобождаване на климатици от митницата и с това й причинил имотна вреда в размер на 2 600 лева.

На домашния телефон на пострадалата се обадил мъжки глас на неустановено до момента лице, който започнал разговора, казвайки: “Здравей бабо. Болен съм, не мога да се оправя цяла седмица. Притеснявам се даже, че няма да ме познаеш“.

Жената помислила, че се обажда нейният внук, който живеел и работел в София. След кратък разговор „внукът“ споделил, че причина за обаждането му е, че фирмата, в която той работи е поръчала 10 броя климатици.

Помолил я да се обади на посочен от него номер, за да провери дали същите са пристигнали в офиса и каква е тяхната цена, за да може фирмата да прецени дали сделката е изгодна. Мъжът продиктувал телефонен номер, на който жената се обадила.

Мъжът отсреща потвърдил, че климатиците са пристигнали, но са задържани в митницата и че това е последният ден от едноседмичния срок, в който трябва да се внесе капаро, в противен случай щели да ги върнат обратно, като цената на един климатик е 1200 лв.

След като получила информация жената казала, че трябва да се консултира с внука си и затворила телефона, но веднага след това на домашния й телефон се обадил отново „внука“. Той я помолил да събере каквито налични пари има и да ги даде като капаро за освобождаването на климатиците, като я убедил, че още същата вечер ще дойде в Габрово и ще й върне парите.

Жената се съгласила и изпълнила указанията, които и били дадени. Веднага на адреса на пострадалата пристигнал „служител“, който взел събраните пари.

През октомври 2015 г. във връзка с пусната обява, че си търси работа с обвиняемия се свързало неустановено лице. Двамата се договорили Петър П. да работи като куриер. Щял да получава пратки с документи и пари от лица на предварително посочени адреси и ще ги доставя на указани от неустановеното лице места.

За да контактува с лицето, което ще му намира работа на обвиняемия била предоставена СИМ карта.

На 12.10.2015г. докато пострадалата разговаряла по телефона с представящия се за неин внук, неустановено до момента лице се свързало по телефона с Петър П. и му казало, че трябва да отиде в Габрово, за да получи поредната пратка.

Обвиняемият съзнавал, че това което върши е измама, тъй като преди това бил вземал вече по този начин пари и ги оставял край пътни знаци или билбордове, според дадените му указания.

Петър П. е осъждан. Предстои насрочване на делото за разглеждане от Районен съд Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Един от биячите, участвал в побоя на ул.“Митко Палаузов“, остава в ареста

Published

on

Районната прокуратура в Габрово задържа 36-годишен мъж, участвал в масовото сбиване на 6 май на публично място в града. По образуваното в Районна прокуратура – Габрово досъдебно производство по повод възникналото, с постановление от вчера, 12 май, в качеството на обвиняем е привлечен 36-годишен мъж от същия град.

Мъжът, с инициали К.М., е обвиняем за това, че Гергьовден, около 23,30 часа, в Габрово, причинил по хулигански подбуди леки телесни повреди на повече от едно лице. Чрез нанасяне на удари с ръка в областта на лицето причинил на друг мъж счупване на хрущяла на носа и чрез нанасяне на удари с крака причинил повърхностна охлузна рана в областта на главата и комоцио на друг пострадал.

Обвиняемият вече е задържан с постановление на Районна прокуратура – Габрово за срок до 72 часа. Той е осъждан за престъпления против собствеността и по транспорта, и е изтърпявал наказание лишаване от свобода, но към момента на извършване на престъплението, в което е обвинен, е реабилитиран.

За престъплението, за което К.М. е привлечен в качеството на обвиняем, е предвидено наказание „лишаване от свобода“ до 3 години. Действията по разследването продължават под ръководството на Районна прокуратура-Габрово.

Зареди още

Крими

Разследват побоя на ул.“Митко Палаузов“ по хулигански подбуди

Published

on

Районната прокуратура в Габрово ръководи разследването по досъдебно производство, започнато на 07.05.2026 г., във връзка с масово сбиване на публично място в града.

Извършен е оглед на местопроизшествие, иззети са записи от камери за видеонаблюдение, разпитани са свидетели, назначени са експертизи.

Установено е, че на три лица са били причинени телесни подреди. Изискана е медицинската документация от прегледите им и са назначени съдебномедицински експертизи.

Наказателното производство се води за престъпление по чл. 131, ал. 1, т. 4 и т. 12, вр. с чл. 130, ал. 1 от НК – за причиняването на леки телесни повреди по хулигански подбуди на повече от едно лице: две пълнолетни и едно непълнолетно лице, което е на 16 год.

Предстои изясняване на вида на телесните повреди и механизма на тяхното причиняване, след което ще се пристъпи незабавно към преценка за привличане на извършителите като обвиняеми и вземане спрямо тях на съответните мерки за неотклонение.

Действията по разследването продължават под ръководството на Районна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Крими

МВР започва проверка на Областната дирекция в Габрово

Published

on

Инспекторатът на Министерството на вътрешните работи започва проверки в Областната дирекция на МВР в Габрово, във връзка с възникналото обществено напрежение в града. Това съобщи изпълняващият длъжността секретар на МВР Георги Кандев по време на протест пред сградата на Областната администрация в Габрово, цитиран от БТА-Габрово.

На площад „Възраждане“ снощи се събраха граждани с искания за повече сигурност и институционална реакция по повод последния инцидент в града.

Пред медиите Кандев е заявил още, че е инициирана работна група по темата. По думите му случаят е „изключително деликатен“, а целта на институциите е напрежението да бъде овладяно чрез координирани действия между всички компетентни органи.

„Днес, по разпореждане на министъра на вътрешните работи, бяхме изпратени заедно с директора на Главна дирекция „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ в град Габрово, във връзка с възникналото напрежение“, заяви Кандев.

Той посочи, че в Областната администрация е била организирана работна среща между държавните институции, имащи отношение към случая. На срещата са присъствали представители на ромската общност, както и представители на протестиращите граждани. По време на разговорите са били обсъдени всички факти и обстоятелства, свързани със случая. На срещата е присъствал и окръжният прокурор на Габрово.

„Нищо няма да бъде скрито от обществеността и всичко, което е предвидено в закона, ще бъде свършено“, каза още Георги Кандев. Той увери, че в следващите дни ще бъдат предприети всички действия, предвидени в Закона, като част от мерките включват и проверки от инспектората на МВР в Областната дирекция на полицията в Габрово.

След изявленията пред медиите представители на институциите проведоха разговори и със събралите се граждани пред сградата на Областната администрация. Пред гражданите излязоха и. д. главен секретар на МВР Георги Кандев, окръжният прокурор на Габрово Тихомир Петков, областният управител на Габрово Асен Даскалов, кметът на Габрово Таня Христова.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица