Свържи се с нас

Култура

Първи национален панаир на музейната книга

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Първи национален панаир на музейната книга се провежда на 10, 11 и 12 юни в Етнографски музей на открито „Етър”. Събитието има за цел да популяризира качествените издания на българските музеи и галерии. Организаторите са убедени, че сборниците с научен характер, които тези институции издават, заслужават да бъдат по-разпознаваеми и продаваеми у нас и в чужбина.

Институтът за приложна музеология, Етнографският музей на открито „Етър”, ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” и издателство „Фабер” са институциите, които осъществяват Първия национален панаир на музейната книга.

13323421_1293205820719094_8723074748670085652_o

снимка: ЕМО „Етър“

На 10 юни следобед е предвидено провеждането на кръгла маса „Музейната книга в пространството на съвременните културни общувания”, чиито модератор е проф. д-р Николай Ненов.

Доц. д-р Евгения Русинова от Университета по библиотекознание и информационни технологии ще представи своето виждане върху темата „Музейните издания: маркетингови и PR функции”.

Чл.-кор. проф. Васил Николов от НАИМ ще говори за „Музейната археология: научното изследване и неговото публикуване”.

Виждането си върху процесите, които движат „Етнографската тематика в съвременната музейна книжнина” ще представи проф. д-р Николай Ненов от Регионален исторически музей – Русе.

Проф. д.и.н. Вера Бонева от Институт за приложна музеология ще изнесе доклад на тема „Националните музеи в България: академичен профил и книжовно издателска дейност”.

Участниците в кръглата маса ще научат каква е научната продукция и издателската дейност на Регионалния исторически музей в Кюстендил от неговия представител Валентин Дебочички.

„Академично издателство и музей: съдържателно взаимодействие с добра перспектива”, това е темата на доклада на проф. д.п.н. Тодор Галунов от Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий”.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

От особено значение за Първия национален панаир на музейната книга е 11 юни.

През целия ден на територията на ЕМО „Етър” ще се осъществява търговска дейност и обмен на музейни книги и сувенири. Предвидено е да се реализират срещи и договаряния между представители на различни издателства и музеи.

В 10:00 часа ще бъде обявено официалното откриване на форума, по време на което ще бъдат прочетени поздравителните адреси от страна на Вежди Рашидов, министър на културата, Таня Христова, кмет на Община Габрово, проф. д-р Христо Бонджолов – ректор на ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”, Борис Хаджийски, директор на РИМ – Пазарджик и председател УС на Сдружение „Български музеи“, доц. д-р Светла Димитрова, директор на ЕМО „Етър“ и Нейко Генчев , управител на Издателство „Фабер“ и съпредседател на Института за приложна музеология.

На 11 юни в ЕМО „Етър” може да се разгледа арт ателие на художници-докторанти по изобразително изкуство във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.

От 13:00 ч. на откритата сцена в ЕМО „Етър” ще бъде показан спектакъла „Равноденствие“, едно представление на артистичен екип към Сдружение „Артпиерия”, Бургас.

През този ден от Панаира предварително обявено жури ще събере данни за осъществената търговската и обменна дейност.

Целта е отличаване на участници в три категории:

1. Най-стара музейна книга, продадена/обменена на Панаира
2. Най-добре оформена и издадена музейна книга
3. Цялостно представяне

През последния ден на Панаира, 12 юни, ще продължи търговската дейност и обмена на музейни книги и сувенири, срещите и договарянията между представителите на издателства и музеи.

Преди закриването на форума ще бъдат представени творбите, създадени в арт ателието, а от 12:00 ч. ще бъде показан спектакъла „Клюки от старо българско село”, който е по мотиви на разкази от Чудомир.

От 12:30 ч. до 13:30 ч. е официалното закриване на Панаира на музейната книга, по време на което ще бъдат обявени резултатите от осъществената търговската и обменна дейност между музеи, галерии и издателства.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица