Свържи се с нас

Новини

Кметът издигна тържествено знамето на Габрово за Празника

Published

on

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Днес, 17 май, Габрово за 156-ти път чества своя Празник. И тази година празненствата по случай деня на града ще продължат през целия ден. Празничната програма започна в 9.30 ч. в Храма Успение на Св. Богородица”, където беше отслужен Молебен за благополучие.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Точно в 10.00 часа пред сградата на Община Габрово на площад „Възраждане“, под музикалния съпровод на Оркестър „Габрово“,  кметът Таня Христова издигна тържествено знамето на града. На събитието присъстваха Председателят на Общински съвет – Габрово Лена Георгиева, заместник-кметовете Климент Кунев и Нела Рачевиц, зам. областните управители Добромир Валачев и Иглика Събева, общински съветници и десетки граждани.

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Преди 156 години, през май 1860 г., селището Габрово е провъзгласено за град. Изворите за това историческо събитие дължим на поп Неофит Соколски, който го е отбелязъл като приписка в църковния сборник „Пролог за юни, юли и август“. Самото селище е възникнало не по-късно от ХІІ век.

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

По традиция в Деня на Габрово, 17 май, се провежда Тържествената сесия на Общински съвет –  Габрово, която тази година ще се състои в Художествената галерия „Христо Цокев” от 16.30 ч., по време на която ще бъдат удостоени трима почетни граждани.

плакат Габрово

В 17.30 ч. отново в Художествената галерия ще бъде открита изложбата на габровските художници, посветена на Празника на града.

Събитията през днешния празничен ден ще продължат в Драматичния театър „Рачо Стоянов“, където в 18.00 часа ще бъде открит Международният фестивал на спектаклите за един актьор BGMOT 2016,  с моноспектакъла „Колекционерката“, с участието на Мая Бежанска.

По същото време, 18.00 часа, на сцената на пл.“Възраждане“, ДФА „Габровче“ и Младежки театър „Смехоранчета“ ще представят фолклорно-хумористичен спектакъл.

В 20 часа в ДТ „Рачо Стоянов“ ще започне  моноспектакълът „Пътят към Афродита“, с Бойка Велкова, от програмата на BGMOT.

Празничната програма ще завърши на площад „Възраждане” с Концерт на оркестър „Габрово”, който ще започне в 20.30 ч.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Извършват контролирани взривове в завода за боеприпаси край Белица

Published

on

Днес, 12 август, в периода от 13.00 до 16.00 часа на територията на завод Емко в с. Белица край Трявна ще се извърши контролирано взривяване на боеприпаси.

Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово. Дейностите по взривяване ще извършат специализирани екипи.

Зареди още

Новини

Проверките по общинските жилища в Габрово продължават

Published

on

Среща, с фокус върху проверка на адресните регистрации, наличието на хора в общински жилища без издадена заповед за това, както и спазването на обществения ред, проведе заместник‑кметът на Габрово Мария Йозова.

В дискусията участваха екип от Община Габрово – директорите на дирекции „Общинска собственост“ и „Образование и социални дейности“ заедно с експерти и представители на Районното управление.

Формалният повод за срещата бяха регулярните проверки на общинския жилищен фонд. Те обхващат стопанисването, поддържането и опазването на общинските жилища, както и спазването на условията по договорите с наемателите.

Паралелно с това служителите следят и за спазване правилата на етажната собственост. С кварталните инспектори бяха обсъдени конкретни въпроси, насочени към подобряване на координацията и възможностите за сътрудничество.

Инспекторите са първата точка на контакт за гражданите и извършват ежедневни обходи в районите си, затова добрият синхрон между екипите на институциите е ключов за навременна реакция при сигнали и проблеми.

Зареди още

Новини

С нов екип Янтра ще търси първи точки в новото първенство

Published

on

Янтра посреща състава на Монтана в третия кръг от първенството в Mr Bit Втора лига. Двубоят е днес, 11 август, на стадион „Христо Ботев“ с начален час 20.00. Непосредствено преди срещата „ковачите“ представиха новия си екип, с който ще преследват победите в шампионата.

Основният му цвят е зелен, с бели елементи по яката и ръкавите. За представянето бяха направени ефектни снимки в ковашката работилница на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ – място, което по естествен начин допълва символиката около прозвището на габровския тим.

След двата злополучни мача в началото на първенството Янтра няма друга алтернатива освен да търси победата срещу Монтана. В състава се завръщат няколко важни фигури и това може да даде необходимия импулс на „ковачите“.

Тони Иванов изтърпя наказанието си от два мача, наложено му след баража за влизане в Първа лига срещу „Септември“ (София), и ще бъде на разположение на старши треньора Борислав Стойчев. В отбора се завръща и Константин Иванов, който ще оформи добре познатия тандем с Асен Георгиев в центъра на защитата. Възстановен е и левият бек Александър Георгиев, пропуснал гостуването на „Етър“.

В състава на изпадналия от Първа лига тим на „Монтана“ от това лято са двама офанзивни футболисти, носили екипа на „Янтра“ – Велислав Василев и Олджай Алиев. Старши треньорът на гостите Божо Джуркович няма да може да разчита в предстоящата среща на титулярния си вратар Васил Симеонов, който е измъчван от стара травма в рамото. Вместо него под рамката ще застане Юлиян Весков, а юношата на клуба Никола Кръстев ще бъде на резервната скамейка.

Трайно контузени в редиците на гостите са Джан Хасан, Ивелин Георгиев и Владислав Цеков-Каската. Полузащитникът Стефан Каменов получи травма при домакинската победа над „Несебър“, но тя не се е оказала тежка и той ще бъде на линия за мача в Габрово.

Съдийството на срещата е поверено на Кристиян Тодоров от Варна. Ще му асистират Димитър Димитров (Варна) и Християн Симеонов (Разград). За четвърти арбитър е назначен Красимир Кръстев от Шумен. Радослав Славов от Велико Търново ще бъде делегат на срещата, а представянето на съдийската бригада ще оценява Красимир Василев от Русе.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица