Свържи се с нас

Новини

Късни развръзки в Premier League на Неделната

Published

on

снимка: АНЛ – Габрово

снимка: АНЛ – Габрово

В неделя се изиграха четири мача, от осмия кръг на третия плейофен полусезон, на Неделната Лига по футбол на Габрово. Зрителите на тези срещи станаха свидетели на късни развръзки в мачовете от Premier League и на дъжд от голове в тези от Championship.

„Палаузово“/Интерпауър/ победи „2+2“ с 3:2, в много оспорван и динамичен мач. Палаузовци дръпнаха с два гола на Сашо Маринов и Радослав Христов, но Радослав Гутев върна своите в мача, с два бомбени удара от далечно разстояние. В последните минути на мача, Сашо Маринов засече ниско подаване от ъглов удар и вдигна агитката на „Палаузово“/Интерпауър/на крака.

Трудна и драматична победа записа и един от фаворитите в лигата, тимът на „Laziale“, с 4:3 над „Приятели“. Цветомир Йовчев даде аванс за своите с два ранни гола, но Кристиян Иванов – Гигса, на два пъти и Стилян Асенов обърнаха развоя на мача. Стефан Иванов възстанови равенството, с трети гол за „Приятели“, но в последната минута Кристиян Иванов, оформяйки своят хеттрик в мача, с много красив гол, донесе победата за „Laziale“.

B Champinship „Ceratizit“ победи „Омега“ със 7:3. Резултатът се движеше гол за гол до 3:3, след което през второто полувреме, тимът на „Омега“ допусна още четири безответни гола. С по три гола за победителите се отличиха Николай Раев и рожденикът Божидар Василев.

„Идеал Стандарт Видима“ продължава прекрасното си пролетно представяне, записвайки нова убедителна победа, този път над Магазинът“Катрин“, с 6:1. Хеттрик вкара Чавдар Чанков, един гол добави брат му Христо, а още два Симеон Иванов.

пицария

Своите награди от пицария ФРЕШ получиха Николай Раев от „Ceratizit“ и Александър Ковачев от „2+2“, отбелязали най – бързите голове в шестия и седмия кръг.

пицария1

През тази седмица предстои нова порция футбол. Във вторник от 19.00 играят „Експрес“ и „Трите Хикса“, в четвъртък има още две срещи: от 19.00 и 20.00, а в неделя е деветият кръг от АНЛ Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

282 кг опасни отпадъци предадоха габровци безплатно

Published

on

282 кг опасни отпадъци предадоха безплатно габровци по време на първата за годината организирана кампания от Община Габрово, оповестиха от местната администрация.

Специализираният пункт беше разположен в два дни на две различни локации в Габрово – пред спортна зала „Орловец“ и в кв. Младост.

Обичайно домакинствата предават фармацевтични продукти като лекарства с изтекъл срок на годност, живаксъдържащи отпадъци, опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества или замърсени с опасни вещества, бои, мастила, лакове и др.

Всичко това изхвърлено нерегламентирано замърсява околната среда и влияе отрицателно върху здравето на хората. Може да постави под риск живота на хората, животните и растенията.

Това е целта на кампанията, която два пъти годишно Община Габрово организира – получените от хората опасни отпадъци да бъдат предадени за обезвреждане или последващо третиране.

Зареди още

Култура

Нов документален филм разкрива ролята на жените в Априлското въстание

Published

on

Премиера за Габрово на документалния филм „Жените през април. Непознатите герои на Априлското въстание“ ще се състои на 8 май от 17.30 ч. в зала „Възраждане“ в Габрово. Входът е свободен. „В барутното време жената е тази, която оцелява, за да свидетелства и да опази историческата памет от забвение. Нашата скромна работа беше само да повдигнем завесата на небрежната ни памет.“

С тези думи историкът Петър Стоянович задава не само тона, но и мисията на документалния филм „Жените през април. Непознатите герои на Априлското въстание“ – да върне глас на онези, които историята твърде дълго е оставяла в периферията.

150 години след събитията, разтърсили Европа и поставили българския национален въпрос на световната сцена, ние продължаваме да почитаме героите на въстанието. Но паметта ни остава непълна. Именно от това усещане за липса тръгва и филмът.

„Недопустимо е да не знаем нищо – или почти нищо – за не по-малко героичното участие на жените… Сякаш те са били единствено безгласни и невидими жертви на последвалия погром – нищо повече от статистика, а не равностойни съзаклятници и бойци,“ казва сценаристът Димитър Стоянович.

Така филмът поставя въпрос, който дълго е оставал без отговор, и търси справедливост към собствената ни историческа памет. В търсенето на тази справедливост разказът естествено се насочва отвъд познатото. Без да отрича подвига на мъжете, филмът разгръща паралелна, почти непозната история – тази на жените, които са били не просто свидетели, а активни участници.

Именно тук идва и личният поглед на режисьорката Боя Харизанова, която поставя акцент върху тежестта на този разказ: „Работата върху този филм за мен е голяма отговорност, тъй като с екипа се докосваме до едни от най-кървавите страници в нашата история, довели до това да имаме държава днес. Още повече, че ние надникваме в съдбите на не толкова популярните водачи на въстанието от 1876 г. Разбира се, без ни най-малко да омаловажаваме достойното дело на Бенковски, Каблешков, Волов, Заимов, Ботев и всички други мъже дали живота си в името на свободата ни, ние обръщаме внимание и на жените. Във всеки от четирите революционни окръга има жени, които не само са везали знамена и са укривали четници. Не само са леели куршуми или са били куриери на тайни съобщения между революционерите. Това са жени, които са се били редом с мъжете, били залавяни и измъчвани, а някои от тях са дали жестоки саможертви в името на свободна България. Дори най-известната сред тях – Райна Княгиня е най-популярна с това, че е ушила знамето на четвърти революционен окръг с надпис „Свобода или смърт“. По-малко известен е фактът, че тя е била на бойното поле със сабя и пистолет редом с мъжете в битката при Балабанова кория. Тези и много други истории за смели жени се разказват във филма „Жените през април. Непознатите герои на Априлското въстание.“ Така разказът преминава от забравата към действието, от мълчанието към гласовете на самите героини. „След дните на мъжки героизъм идва времето, в което жените са поканени да споделят и най-вече да изживеят неговите последствия. Тя е онази, която обикновено оцелява…“, споделя Петър Стоянович.

Филмът представя жената като носител на паметта, като свидетел и като герой. Историите на Райна Княгиня, Мина Балиндрекова, Фота Манчова, София Вранкова и Лаза Богданова оживяват като част от по-пълно и по-честно разбиране за миналото.

Зареди още

Новини

Младежите на „Чардафон“ са шампиони на България

Published

on

Качествената, последователна, целенасочена и упорита работа винаги носи резултат. Нов пример за това дадоха младежите до 19 години на „Чардафон“, които дочакаха своя голям момент и спечелиха шампионската титла на България.

След като завършиха трети в редовния сезон в ЗХС „Мизия“ и втори в зоналния финал, момчетата на Христо Данаилов продължиха възходящото си развитие и направиха най-силното си представяне именно когато беше най-важно – във финалите на държавното първенство за 2026 г., проведени в Бяла.

Тодор Кънев и съотборниците му вдигнаха шампионския трофей и сложиха край на 30-годишна „суша“.

Цялата новина можете да прочетете оттук.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица