Свържи се с нас

Култура

Ново представително издание на Дома на хумора и сатирата

Published

on

снимка: ДХС

снимка: ДХС

В навечерието на габровския Фестивал на хумора и на Деня на българската просвета и култура Музеят „Дом на хумора и сатирата“ предлага на любителите на хумористичното изкуство най-новото си луксозно издание.

Албумът „Хумор на народите“ се посвещава на 45-годишнината от основаването на Дома на хумора и сатирата. В изданието е представена една малка частица – 175 творби – от основния музеен художествен фонд, който включва 33 234 хумористично-сатирични произведения на автори от цял свят. Подборът на творбите е направен от широк екип музейни специалисти от ДХС, художественото оформление е дело на Йорданка Шиякова, дизайнът на корицата – на Людмила Цифудин, а преводът – на Галина Бонева. Фотографиите на творбите и предпечатната подготовка са извършени от „Пиксел Плюс“ ЕООД – Пловдив, а печатът е осъществен от „Елит Прес Къмпани“ ЕООД – София. Албумът „Хумор на народите“ вече е в продажба на щанда за сувенири в Дома на хумора и сатирата.

В изданието е включен и прекрасният текст „Смехът – аудиовизуална сила“, писан специално за ДХС през 1989 г. от писателя-сатирик и почетен гражданин на Габрово Радой Ралин.

снимка: ДХС

снимка: ДХС

Идеята и целта на новото представително издание са описани кратко и ясно в предговора от дългогодишния директор на ДХС Татяна Цанкова:

„При подбора на творбите водещ критерий за екипа бе емоцията – смехът, който те предизвикват. Избраните творения провокират чуството за хумор на зрителя/читател, отприщват неговите положителни емоции, пречистват негативните натрупвания. В този смисъл албумът е своего рода смехотерапия, а смехът – универсален език на разбирателството.Но смехът може да бъде и бодлив – като парченце от криво огледало, в което се пречупват нелицеприятни човешки пороци и обществени злини.Те постоянно ни връхлитат и отключват нашата и на творците нравствена реакция, защото няма нищо по-съкрушително от присмеха – той може да срине и най-окопалия се „авторитет”.

Творбите в албума са ярко доказателство за таланта и интелигентността на своите създатели, за тяхното самочувствие и достойнство на свободни хора, за осъзнатата им мисия – да бъдат флагмани на движението за справедливост и хуманизъм.

Албумът „Хуморът на народите” е предназначен за всички, които обичат да се смеят. Но той е послание и за отношението към хумора – кривото огледало на света – нашия коректив при избора ни на добро и зло, на праведно и грешно. Той е възхвала на тези, за които правото да се смееш и присмиваш, е всъщност правото да бъдеш свободен.“

Автор: Дарина Маринчевска, Музей „Дом на хумора и сатирата“ – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица