Свържи се с нас

Новини

Заседание на епизоотичната комисия в Габрово

Published

on

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Заместник-областният управител Иглика Събева ръководи заседание на Областната епизоотична комисия – Габрово, по време на което членовете й бяха запознати от директора на Областна дирекция „Безопасност на храните” – Габрово д-р Светолслав Спасов с издадена Заповед за предприемане на мерки във връзка с констатирани огнища на заразен нодуларен дерматит в с. Воден и с. Черногорово, общ. Димитровград, обл. Хасково.

Информация за заболяването и предприетите мерки от ОДБХ – Габрово, във връзка със спазването на общите мерки за биологична защита на говедовъдните обекти представи д-р Васил Петров, и.д.Н-к отдел „Здравеопазване на животните”. Той обясни, че това е вирусно заболяване, което вече не може да бъде наречено екзотично. Заболяването е типично за Африка, през 2011-2012 година са първите данни за прескачане на заразата в Близкия Изток, а през 2015 година вече са открити огнища и в Гърция.

Заразният Нодуларен Дерматит по говедата е вирусно заболяване по едрите преживни животни, характеризиращо се с треска, поражения на лимфната система, оток на подкожната тъкан и слизестите вътрешните органи, образуване на възловидни, проминиращи кожни образувания (нодули).

„Заболяването не е опасно за хората, по-скоро обратното, ако човекът стане механичен преносител” – каза д-р Петров и обясни, че ще се използва методът на Гърция, при който ще се унищожават всички животни, не само заразените, от стопанство, за да се пресече огнището на зараза.

Заразата бързо се разпростира, ако към 21 април са установени 13 огнища, то за изминалата седмица са били само 2. Вирусът е от шарков вид и се разпространява от кръвосмучещи насекоми, но може да се пренася и чрез вода, фураж и др. Няма данни дивучът у нас да е заразен. Д-р Спасов увери, че вирусното заболяване не е опасно за хората, но за съжаление ще нанесе големи щети върху икономиката на страната.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

На основание чл. 133 от ЗВД, във връзка с изпълнение на заповед от 14.04.2016 год. на Изпълнителния директор на БАБХ за повишаване готовността за своевременното констатиране, ограничаване и ликвидиране на огнище от заразен нодуларен дерматит /ЗНД/ на територията на областта, Обласната Епизоотична комисия взе следните решения:
1.Директорът на ОДБХ – Габрово да разпореди със заповед, осъществяването на постоянен превантивен контрол върху обектите за отглежданене на едри преживни животни /ЕПЖ/ на територията на областта и своевременно реагиране при констатиране на признаци на заболяването.
2.ОДБХ да запознаят собствениците на животни и регистрираните ветеринарни лекари, за клиниката на заразния нодуларен дерматит, спазването на мерките за биосигурност в животновъдните обекти, начините за извършване на дезинсекция, както и подходящите инсектициди, и задължението им незабавно да информират съответния официален ветеринарен лекар при съмнение за заболяване и/или смъртност.
3.Да се свикат общинските епизоотични комисии, където да се запознаят кметове и кметски наместници по населени места за клиниката на заразния нодуларен дерматит от представител на ОДБХ, както и да се сведат решенията на областната епизоотична комисия.
4.Забранява се провеждането на пазари и изложби на едрите преживни животни
5.Засилване на контрола по придвижването/транспортирането на животните като: Предвижването на ЕПЖ да се осъществява след термометриране и извършване на клинични прегледи на здравословното състояние на животните от официалните ветеринарни лекари, резултатите от които да се отразяват в чек лист по образец и във ветеринарномедицинското свидетелство за придвижване/ транспортиране на животни, издадено от Ветиринарна информационна система.
6.При възникване на съмнение за заболяване, собсвениците или регистрирания ветиринарен лекар, незабавно да уведомяват официалния ветиринарен лекар на съответната община или началник отдел „Здравеопазване на животните” при ОДБХ.
7.Кметовете на населените места да осигурят площадки за събиране и обезвреждане на животински трупове по реда на Наредба № 22 от 2006 г. за условията и реда за обезвреждане на странични животински продукти и на продукти, получени от тях, и на специфичнорискови материали извън обектите, регистрирани в РВМС (ДВ, бр. 21 от 2006 г.)

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Засяха първите дръвчета от гората на тамплиерите край Дебел дял

Published

on

23 април е Денят на българския светец Лазар Български Дебелдялски. Рицарите и Дамите от Командерията, носеща името на мъченика от село Дебел дял, посетиха селото и поднесоха цветя на паметната плоча пред родната къща на светеца.

Тя бе поставена през 2022 г от тамплиерите на Габровска област, по случай 220 години от смъртта му.

По данни на архимандрит Нестор от Великотърновската митрополия, още като малко момче, Лазар напуска родното място и отива в Анадола (Мала Азия). Там в Сома, Турция, става овчар. Той е силно вярващ християнин и скоро си навлича гнева на турците. По нареждане на турски големец го хвърлят в тъмница. След дълги изтезания, които Лазар покорно понесъл, изпълнен с любов към Христос, бил убит на 23 април 1802 г. на 28-годишна възраст.

Образът му е изписан в цял ръст в параклиса „Свети Архангели“ в Рилския манастир. Там е означено и родното му място Дебел дял. В него е построен храм, за който Богомил Петков и съмишлениците му тамплиери са едни от основните дарители.

По случай 250 години от рождението на Светеца, тамплиерите засадиха 25 дръвчета медоносна липа. С това поставиха началото на тамплиерска гора край село Дебел дял.

Зареди още

Новини

Междинна конференция за напредъка на проекта за Младежки център

Published

on

Междинна конференция по проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“ се проведе на 22 април 2024 г. На нея присъстваха Таня Христова – кмет на Община Габрово, Иван Любомиров – зам. областен управител, доц. д-р инж. Христо Недев – зам. ректор на Технически университет – Габрово, представители на други младежки центрове от страната, културни институции в града, училища, образователни организации, партньори в провеждането на различни събития, фирми-изпълнители по проекта, медии.

Проектът се финансира чрез ФМ на ЕИП 2014-2021 г. по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, като размерът на безвъзмездната финансова помощ е 4 286 850 лв. , а собственият принос на Община Габрово – 2 267 129 лв. Той е с продължителност от 20.10.2020 до 31.08.2024 година. Партньори в неговата реализация са Технически университет – Габрово и Университетът за зелено развитие в гр. Брюне, Норвегия.

Екипът за управление на проекта представи пред присъстващите всички етапи по неговото изпълнение – проведени обществени поръчки, сключени договори, изпълнени дейности. Специално внимание бе отделено на съвместните инициативи с норвежкия партньор – посещения, обучения и споделяне на добри практики с екипа на проекта, Младежкия център и младежи от Габрово.

Представен бе екипът на Младежки център – Габрово и инициативи на Центъра, които имат за цел да развиват капацитета на младите хора, да насърчават участието им във вземането на решения за града и тяхната общност, лидерството, професионалната ориентация, доброволчеството и медийната грамотност. Представени бяха и организирани събития и инициативи в областта на културата, спорта, екологията, творчеството, здравословния начин на живот и психичното здраве. Събитието бе съпътствано от изложба с проекти на младежите от различни работилници – рисунки, фотографии, глинени маски, къщички за птици, светещи фигури.

Отправена бе покана за следващото събитие, организирано от младите хората – „Фестивал на цветята“, който ще се проведе на 27 април 2024 г. в парк „Маркотея“ в Габрово.

Дейностите на Младежки център – Габрово се изпълняват по проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“, финансиран по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, финансиран от ФМ на ЕИП 2014-2021.

Зареди още

Новини

Ученици от Детското полицейско управление посетиха Академията на МВР

Published

on

В учебното заведение, където се подготвят полицейските служители, учениците от 3а клас на ОУ „Стефан Пешев“ – Севлиево имаха възможността да разгледат кабинетите по стрелкова подготовка и противодействие на тероризма.

Преподавателят Александър Даскалов – старши преподавател от катедра „Специална полицейска тактика“ показа различни видове оръжия и предпазни средства, които се използват от служителите на МВР и макети на различни видове взривни устройства и способите за тяхното обезвреждане.

Децата посетиха също учебната съдебна зала. Там главен асистент в катедра „Оперативно- издирвателна дейност“ Ирина Кръстева ги запозна с ролята и задълженията на участниците в съдебния процес.

За финал малките ученици посетиха експозициите, които се намират в Академията, както и музея, обособен там.

Всяко дете имаше възможността да се запознае с обстановката и атмосферата създадена в Академия на МВР – София, в която се обучава голяма част от състава на МВР.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица