Свържи се с нас

Новини

Областният и ученици в дискусия за оставане на младите в региона

Published

on

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Работна среща с младежи, от 11 и 12 клас от всички средни училища, проведе областният управител Николай Сираков. Целта бе в неформален разговор всички заедно да потърсят отговор на въпросите какво биха искали като възможности младите хора, за да се върнат в региона ни, за да останат и работят тук.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

„Дадохме равен шанс на завършващите в момента да участват в процеса на вземане на решения. Конкретният казус, пред който бяха поставени всъщност е най-голямото предизвикателство за региона ни – демографското развитие”, сподели след срещата Николай Сираков и допълни, че младите хора са част от решението на тези въпроси и именно затова е потърсено тяхното мнение, за да споделят какво конкретно биха направили ако имаха цялата власт.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Той определи срещата като изключително ценна и конструктивна. Среща, която е провокирала множество въпроси в участниците, на които поне още известно време те ще търсят отговори. Среща, която ги е накарала да почувстват отговорността да вземат решения, които касаят цялата общност, в която живеят.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

„Участниците са много будни и активни младежи, с творческо мислене и изключителен потенциал, което прави още по-голяма нашата отговорност. Дали сме подготвени и готови ли сме, за да отвърнем на техните очаквания, говорим ли на техния език?”, запита областният управител и коментира още, че и политици, и местната власт трябва да отговаря на очакванията на младите хора, за да се завърнат те в региона ни.

„Аз съм безкрайно обнадежден, виждайки какъв потенциал има това поколение! Но докато настъпи времето, в което те реално да се влеят в икономиката и управлението на града ние трябва да се погрижим и да създадем всички тези условия”, каза още областният управител на област Габрово Николай Сираков.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Както в истинска работна среда учениците участваха в мозъчна атака, за да определят силните и слабите страни на област Габрово. Единодушно всички изтъкнаха като най-привлекателното в региона самото му местоположение, традициите в индустрията, големя потенциал за развитие и добрите условия за живот като ниски данъци, ниски цени, спокойствие, малка престъпност.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Предизвикателствата, пред които е изправена областта ни според тях са застаряващо население, трудно намиране на работа, ниско качество на висшето образование, лоша инфраструктура, липса на забавления, туризъм и условия за спорт.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

По същия начин групата сподели и кое е онова, което би ги върнало в региона. Младите хора искат реализация, възможност за кариерно израстване, по-добра инфраструктура, добри условия на труд, високо заплащане, индустриално развитие, добър външен облик на града ни, стимулиране на местния бизнес, развитие на културата, спорта и атракциите, и промяна в манталитета и нагласите.

След мозъчната атака, участниците се разделиха на екипи, които представиха своите решения как да се реализира всичко онова, което пожелаха да се случи в техния град, нашия регион. Ако те са мениджъри и управляващи общините в региона ще направят проучвания за потенциални инвеститори, ще разкрият нови предприятия, ще развиват биоземеделие и животновъдство за стимулиране на местните производители, ще наложиат изисквания за предлагане на повече местни стоки.

Ако имат правомощия ще увеличат бюджета на читалищата и поддръжка на културни сгради, ще изградят кучешки паркове, ще направят по-добра среда за забавления и отдих, ще отделят повече средства за хората на изкуствата, ще обърнат специално внимание на образователната система, за да бъде по-адекватна, ще развиват културни дейности, които са добре рекламирани и достъпни за обществото.

„Това са вижданията за развитието на нашия регион на завършващите средното си образование. Дали ни харесват или не, дали сме съгласни или не, няма значение. Ние просто искаме да се съобразим с тяхното мнение и виждане, заедно да търсим решенията, за да се върнат и останат отново тук.“

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Икономика

Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Published

on

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.

Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.

За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.

Зареди още

Култура

Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси

Published

on

Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.

Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.

Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.

Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.

Зареди още

Новини

Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина

Published

on

Община Габрово ще реализира амбициозен проект, на стойност 16 910 828 лева, свързан със създаването на иновационна долина. Това става ясно от информация на Миглена Въгленова, главен експерт в администрацията на кмета.

Средствата се отпускат по линия на Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г., в рамките на процедурата за подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини. Одобреният проект носи заглавието „Габрово – център на иновации, образование и предприемачество“ и е част от интегрирани териториални инвестиции (ИТИ).

Бившето Умниково училище ще се възроди в модерен образователен център © Община Габрово, архив

Едно от ключовите начинания в проекта е трансформацията на емблематичната сграда на бившето училище „Радион Умников“ – културен паметник от края на XIX век – в модерен Център за дигитални умения и иновации. Новият образователен хъб ще включва: зали за обучение по роботика, автоматизация, виртуална реалност, 3D прототипиране и други високотехнологични дейности.

Община Габрово вече е обявила обществена поръчка за строително-монтажните работи, като крайният срок за подаване на оферти е 28 юли 2025 г.

Визуализация на бъдещия Център за подкрепа за личностно развитие „Център за дигитални умения и иновации“ © Община Габрово

Съществен партньор по проекта е и Технически университет – Габрово, който ще изгради зона за иновации на собствен терен. Планирани са съоръжения като „Къща на бъдещето“ с технологични помещения, семинарна зала и офиси, както и производствено хале за стартиращи компании. В него ще се извършва тестване на иновативни продукти, обучения за млади предприемачи и иновационни лагери.

Някогашният ресторант „Форум“ в кв. „Шести участък“ ще се превърне в креативно общностно пространство © Община Габрово

Допълнително, в квартал „Шести участък“ ще бъде реновирана бившата сграда на ресторант „Форум“, която ще се превърне в креативно общностно пространство. Обектът ще предлага ателиета, изложбена зала и открита сцена за културни прояви. Сградата е собственост на Техническия университет, а дворът е предоставен от Общината.

Максималният срок за изпълнение на всички дейности е 36 месеца. Предстои подписване на договор за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица