Свържи се с нас

Култура

Екип на „Златната ябълка”: „Ако ще се води битка, нека да е за България“

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

„Ако ще се води битка, предпочитам да я водя за България. Тук на местна територия, за нещо което е мое и ще остане за децата ми”.

Ще повярвате ли, че това го казва младо момиче, което е получило отлично образование в Англия? Елена Рапонджиева е продуцент на първия анимационен сериал, базиран на българския фолклор – Златната ябълка. Когато Димитър Петров, създател на сериала й показва за първи път град Кукерово, тя разбира, че иска света да види това.

Елена Рапонджиева отива на срещата с Димитър Петров с мисълта да му откаже да стане продуцент на филма, но остава запленена от идеята.

„За първи път видях българска възрожденска архитектура, представена по един съвременен анимационен начин. В следващия момент ми хрумна, че това е нещо, което искам да покажа на приятелите си за България. Това е най-хубавото, което имаме – нашата култура, фолклора ни. И осъзнах стойността на този проект”, разказа Елена по време на представянето на сериала в рамките на събитието „Европейски дни на художествените занаяти”, което се провежда в ЕМО „Етър” на 2 и 3 април.

„Златната ябълка” предизвика огромен интерес от страна на феновете, които препълниха залата в музея, участваха активно в дискусията и се снимаха с Димитър Петров и Елена Рапонджиева.

Дали е случайно това? Едва ли! Когато имаш кауза и вярваш в нея, успяваш да увлечеш останалите. „Златната ябълка” наистина е кауза – първоначално за по-малка група от хора, след това за все повече.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

„Интересното за българския фолклор е, че няма изцяло положителни или изцяло отрицателни същества. Дори и змейовете, които са най-могъщите, носят тази характеристика”, разказа Димитър Петров.

Такива са героите в сериала. Нито един от тях не е черно-бял, не е само добър или само лош. Така е в живота. Героите от „Златната ябълка” ще правят грешки, ще понасят последиците от тях, ще се учат и ще израстват.

В настоящия етап от реализацията на филма се работи по пилотния епизод. Екипът се бори за финансиране. От БНТ са дали съгласие да станат партньор и до 2017 година се очаква пилотния епизод да бъде факт.

„Ние изграждаме една вселена, един цял свят, в който има много същества със своя история и собствена мотивация. Преплитат се съдби. Докато измислим историята на сериала, измислихме историята на един цял пълнометражен анимационен филм, действието в който отново ще се развива в този свят”.

Екипът, който представи „Златната ябълка” в ЕМО „Етър” не е случаен. Димитър Петров се занимава с анимация от доста време, въпреки младостта си. Той учи анимация в Лондон, работи за компании като Cartoon Network Studios Europe, HUTS JWT и Strata Аdvertising.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Елена Рапонджиева е завършила „Медии и комуникации” във Великобритания и е работила като продуцент и/или мениджър проекти за редица компании и фестивали като East Winds International Film Festival, Кинематограф LIVE, RCR Films Spain и Worldwide FX.

28 души, живеещи в 6 държави работят върху сериала. Всеки от тях има интересна биография, обединява ги любовта към българските традиции и разбирането им, че фолклора не е нещо от миналото, познато само на нашите баби и дядовци. Българският фолклор има своите съвременни измерения и чрез него страната ни може да се представи пред света.

„Европейските дни на художествените занаяти” в ЕМО „Етър” продължават на 3 април. Със събитията от втория ден на инициативата може да се запознаете тук.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица