Любопитно
Как да изберете подходящите дрехи за вашето дете за специален повод?
Обличането на детето ви за специален повод може да бъде обезсърчително. Искате да сте сигурни, че ще изглежда по най-добрия начин и ще се откроява от тълпата. Независимо дали става въпрос за парти за рожден ден, семейна среща или училищно събитие, подходящото облекло може да допринесе за преживяването на детето ви и да го направи още по-специално.
За да ви помогнем да намерите идеалното облекло за специалния повод на вашето съкровище, ето няколко съвета, които трябва да имате предвид.
Какъв е поводът?
Когато трябва да изберете перфектното облекло за детето си, е важно да не забравяте повода. Независимо дали става въпрос за рожден ден, специално тържество в училище или детската градина, парти с костюми или друго специално събитие, за всяко от тях има подходящ тоалет. Обмислете цвета, стила и материала на дрехата, за да сте сигурни, че тя е подходяща за случая. Вземете под внимание времето, дейността и цялостната тема, за да сте сигурни, че детето ви ще изглежда по най-добрия начин в перфектното облекло. Не забравяйте да се уверите, че ще се чувства удобно, за да може да се наслади на повода със стил.
Какъв тоалет да изберете за момиченце?
Често в ранна възраст момичетата започват да проявяват интерес към дрехите на любимите принцеси от анимационните филми и приказки. А кога е по- подходящ момент да изберете официални детски рокли за повод, за да се почувства малкото ви момиче като истинска героиня от приказка?
След като сте открили перфектния тоалет, важно е да подберете и подходящи аксесоари. Можете да изберете лека, но официална прическа, например кок, плитка или приказни къдрици, и да добавите няколко аксесоара, за да завършите визията. Те могат да варират от фиби за коса, брошки и диадеми, до цветни и закачливи ленти за глава. Експериментирайте и оставете детето си да избере цветовете и аксесоарите, с които се чувства най-удобно – това ще гарантира, че то ще изглежда и ще се чувства най-добре за всеки специален повод. А всички знаем, че забавлението и игрите са голяма част от всяко събитие за деца.
Разбира се, не на последно място трябва да изберете и подходящите обувки, които да завършат визията. Заложете на чифт изчистени пантофки, но освен визията винаги обръщайте внимание и на комфорта. Чифт неудобни обувки са способни да провалят целия празник. А с избора на правилните, ще може да танцувате, да играете и да се забавлявате до края на вечерта.
Какви дрехи да изберете за специалния повод за вашето момче?
На пазара се предлагат все повече различни опции, между които да избирате. Изборът на изчистена риза, съчетана с еластични дънки, е чудесен начин да изглежда едновременно сладко и официално. Това е модерна и стилна визия, която със сигурност ще привлича вниманието. В съчетание с аксесоари като папийонка и тиранти ще допълните тоалета и ще му придадете доза изисканост. Разбира се, винаги може да заложите и на класически официален костюм. Имайте предвид и сезона, в зависимост от температурите можете лесно да се ориентирате какви дрехи да изберете.
Без значение от това дали поводът е личен или сте гости, важно е да откриете точния тоалет, с който детето ви ще изглежда страхотно, но и ще се чувства така. Изберете еластични материи, които се разтягат лесно, за да не разкъсат или да доставят дискомфорт на вашето мъниче.
За момичетата ви съветваме да не избирате прекалено дълги и обемни рокли и поли, за да могат лесно да изкачват стълби и да тичат на воля. Аксесоарите могат да направят всеки тоалет да изглежда страхотно, така че се съсредоточете върху тях и им обърнете специално внимание. Доверете се на собствената си преценка, когато става въпрос за избор на най-доброто облекло за вашето дете. Не забравяйте да направите няколко снимки, преди да напуснете дома си, за да можете да документирате колко красиво е всичко!
Любопитно
Победителите в конкурса „Бостанско плашило“ на музей „Етър“ са ясни
Журито на Националния детски конкурс „Бостанско плашило“ 2026, организиран от Регионален етнографски музей на открито „Етър“, определи победителите в тазгодишното издание. Темата тази година – „Плаша цените, а не гаргите“ – провокира участниците да превърнат една от най-актуалните обществени теми в поле за творчество, хумор и въображение.
В конкурса се включиха деца и младежи от цялата страна. Всички плашила ще бъдат представени на различни места в музея, а „Евтиния“ – плашилото на ДГ „Дъга“, Габрово ще бъде показано в Държавен куклен театър – Габрово, където ще разказва за конкурса и ще привлича вниманието на малчуганите към българските традиции.
Председател на журито е Алфидин Ахмедов – директор на Държавен куклен театър – Габрово. Членове са Доротея Челниева – дизайнер, музей „Етър“, Росица Бинева – главен уредник, отдел „Занаяти“ и Веселин Дамянов – майстор грънчар.
Творбите бяха оценявани по оригиналност, художествено представяне, съответствие с темата, креативен подход, използване на традиционни и природни материали и техническо изпълнение.
Победители в категория „Групова работа“
До 10 години Победители са група „Дъга“ и група „Мечо Пух“ при ДГ „Щастливо детство“, Ветово. Отличено е плашилото „Семейство Ганьови“.
От 11 до 14 години
Победители са ученици със специални образователни потребности – Ивайла Костова, Катя Васкова, Сияна Иванова и Мила Кръстева от III ОУ „Д-р Петър Берон“, Монтана. Отличеното плашило е „Главен инспектор Страшилка на скъпотията“.
От 15 до 19 години Победители са Теодор Джабраилов, Александър Димитров, Никола Найденов, Никол Хинковска и Томислав Станчев от ЦПЛР – Ученическо общежитие, Ловеч. Отличено е плашилото „Мамница“.
Победители в категория „Индивидуална работа“
До 10 години Победител е Салиджан Аксениев Йосифов от ДГ „Мечо Пух“, с. Петко Славейков. Отличеното плашило е „Борис, с прякор Боби – Безстрашния“.
От 11 до 14 години Победител е Дилян Зарков от ОУ „Неофит Рилски“, Габрово с плашило „Плашимир“.
Конкурсът превръща традицията в съвременно послание С всяко следващо издание конкурсът „Бостанско плашило“ доказва, че традиционните образи могат да бъдат актуални и днес. Чрез творчество и чувство за хумор младите участници показаха как теми като поскъпването могат да бъдат пресъздадени по оригинален и запомнящ се начин.

Любопитно
Ученици от Габрово премериха знания в „Пролетен празник по география“

Ученици от няколко габровски училища се включиха в „Пролетен празник по география“, който се проведе в Младежкия център в града по инициатива на Асоциацията на професионалните географи и регионалисти (АПГР). Събитието събра общо девет заявени отбора, като в крайна сметка в надпреварата участваха осем.

Състезанието се проведе в две възрастови групи – ученици от 5 до 7 клас и от 8 до 12 клас. Въпросите, подготвени от АПГР в лицето на проф. д-р Марин Русев – председател на Управителния съвет на асоциацията, бяха със средна степен на трудност и обхващаха широк спектър от теми.

Участниците демонстрираха солидни знания не само по география и икономика, но и по история и цивилизации, етнография и краезнание. Представянето на отборите беше оценявано от жури с участието на представители на местната и държавната власт, както и експерти в областта на образованието и географията.

В състава му влязоха Севдалина Ненкова – директор на дирекция „Образование и социални дейности“ към Община Габрово, Ценка Николова – заместник областен управител, Деян Дойнов – старши експерт в РУО – Габрово, Денислав Тодоров – член на УС на АПГР, и географът Христо Кичиков.

В първа възрастова група (5–7 клас) третото място зае ОУ „Неофит Рилски“, второто – ОУ „Иван Вазов“, а победител стана СУ „Райчо Каролев“. При по-големите ученици (8–12 клас) на трето място се класира ПГТ „Пенчо Семов“, второто място зае ПТГ „Д-р Никола Василиади“, а първенец стана ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“.
Събитието се проведе под патронажа на кмета на Габрово Таня Христова, а сред официалните гости беше началникът на Регионалното управление на образованието Георги Маринов. Всички участници получиха грамоти, предметни награди и ваучери, осигурени от Община Габрово, Областна администрация, както и от ОУ „Неофит Рилски“, представено от директора Мая Колева и Анатолий Антов – главен учител по география и икономика и регионален координатор на АПГР.
Организаторите отправиха благодарности към спонсорите „ПАРОС“ ООД и „БЕТА БУС – 11“ ЕООД, както и към дарителите – учителите Иванка Денчева и Евгения Василева от ОУ „Неофит Рилски“, за подкрепата при реализирането на инициативата.

Любопитно
2 изложби, пърформанс и парти с оптимистична електронна музика за шах на 16 май

По време на карнавалния уикенд в Габрово, наред с котки без опашки и сатирични костюми, Център Кристо и Жан-Клод представя многопластова програма от изложби, пърформанс и музика, които преплитат индустриално наследство, съвременно изкуство и паметта за Христо Явашев – Кристо.
Програмата събира артисти и дизайнери от шест европейски града – Кемниц, Мюлуз, Манчестър, Тампере, Лодз и Габрово. В продължение на две години, чрез резиденции в градовете, срещи с местната общност и изследване на функциониращи и изоставени фабрики, артисти създават 18 дизайна за съвременно работно облекло, вдъхновени от локалната индустриална история.

Кулминацията (и гранде финал) ще се състои в самата сграда на бившия Текстилен техникум в Габрово – днес Център Кристо и Жан-Клод.
На 15 май от 18.00 ще се проведе пърформансът „Метаморфози на работното облекло“, в който участници без професионален опит ще облекат създадените дизайни и ще разкажат през своя поглед историите зад тях. “Актьорите-модели” ще посрещнат публиката в застинали през 2009 класни стаи, производствени пространства и кабинети по багрене и машиностроене, а присъстващите ще трябва сами да открият отделните наративи, разпръснати по етажите.
На 16 май от 15.00 часа, преди карнавалното шествие, ще бъде открита изложба “Метаморфози на работното облекло”. Инсталация от всички 18 дизайна, която преплита текстилната индустрия на Габрово с машинната иновация на Кемниц, трудовата съпротива на Манчестър, модната история на Лодз, орнаменталното майсторство на Мюлуз и ритуалните практики на Тампере.

В същия ден, от 23.00, гимнастическият салон на бившият Текстилен техникум ще се превърне в сцена за румънското електронно дуо K not K, които създават оптимистична музика, вдъхновена от играта шах. След участия на фестивали и сцени в почти цяла Европа, дуото пристига в Габрово с енергия, която естествено продължава карнавалната нощ. Карнавалните костюми са препоръчителни.
Паралелно с това, на 15 май от 15.00, ще бъде открита изложбата „Детски години“, която се показва за първи път в Габрово след представянето си в Български културен институт – Париж. Изложбата разглежда детството като първа сцена на въображението и съчетава редки фотографии от ранните години на Кристо в България с произведения на съвременни артисти, свързани с Центъра. Повод за създаването ѝ са 90 години от рождението на Кристо и 30 години от Опакованият Пон Ньоф.

-
Икономикапреди 7 дни„Интер Пауър“ изгражда фотоволтаични централи на 7 социални сгради
-
Новинипреди 7 дниНиколай Косев с първи думи след изборната победа на Прогресивна България
-
Икономикапреди 6 дниПредприемаческата програма на РИЦ „Амбициозно Габрово“ премина към менторската фаза
-
Новинипреди 7 дниГЕРБ – Габрово: Приемаме изборния резултат с уважение към волята на избирателите
-
Културапреди 6 дниДида Бочева открива самостоятелна изложба живопис в Дряново
-
Любопитнопреди 5 дниПролетен празник на географията в Габрово
-
Любопитнопреди 4 дни2 изложби, пърформанс и парти с оптимистична електронна музика за шах на 16 май
-
Новинипреди 3 дни„Янтра“ с важен мач срещу плевенския „Спартак“





