Свържи се с нас

Любопитно

Министърът на туризма участва в кулинарното състезание в Габрово

Published

on

Министърът на туризма д-р Илин Димитров откри първото по рода си кулинарно състезание за непрофесионалисти в Габрово под надслов „На върха на пламъка“. В продължение на няколко часа в съботния ден ученици от Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ в града готвиха в отбори заедно с министъра на туризма д-р Илин Димитров и публични личности в града.

„За мен е удоволствие да бъда тук. Защото всъщност вие, учениците, сте гръбнак на туризма в България, без вас, без средните гимназии, без колежите, без университетите, ние нямаме туризъм. Всяко едно усмихнато лице, всяко едно събитие, което увлича повече хора, все повече и повече хора, е голям плюс в нашия сектор. Гимназията в Габрово е гимназия с много традиции. Има път нагоре, давайте смело и нека по-добрият победи“, каза министър Илин Димитров при откриването на състезанието.

В необичайната надпревара в отборите се включиха областният управител на Габрово Кристина Сидорова, заместник-кметът Мария Йозова, както и директорите на местни институции – ректорът на Техническия университет проф. Илия Железаров, директорът на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ д-р Минко Михов, директорът на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ Петко Койчев.

Министър Илин Димитров прие предизвикателството и влезе в кулинарната надпревара като готви в един отбор заедно с ученичката от 12 клас Камелия Митева.

А способностите на участниците бяха оценявани от жури от популярните готвачи шеф Ивайло Димитров, шеф Андре Токев и Веселина Славчева. Представителите на журито отправиха посланието, че най-важното в състезанията е, че с всяко участие ставаш все по- добър, а това е място за усъвършенстване и създаване на приятелства и професионални контакти.

Състезанието е организирано по повод 60-тата годишнина на гимназията по туризъм в Габрово и 150-годишнината от рождението на нейния патрон, индустриалецът Пенчо Семов.

Приветствие към учениците, журито, участниците, приели предизвикателството и гостите отправи директорът на ПГТ „Пенчо Семов“ Радослав Стоянов и откри състезанието с думите: „Надявам се всичко да премине в спортсменския дух и да победи най-добрият. Награди ще има много, изненади ще има много, нека състезанието започне сега.“

Министър Димитров отличи професионалната гимназия по туризъм по повод 60-та й годишнина с грамота за „цялостен принос в развитието и модернизацията на системите за образование и професионална квалификация на кадри в сферата на туризма и съпричастност към инициативата за популяризиране на Бранд България“. Той поздрави учениците и директора й Радослав Стоянов за последователните усилия – лично неговите и на ръководеното от него училище.

Министър Димитров поздрави гостите и организаторите на вкусната надпревара и подчерта, че образованието е един от най-важните аспекти в развитието на туристическия сектор, защото туризмът се създава от хората, които работят в него.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Ученик от Габрово е сред най-добрите по английски език в страната

Published

on

Петър Мурджев от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ в Габрово завоюва златен медал в националния кръг на международното състезание по английски език Kangaroo Global Linguistics (KGL), организирано от Асоциацията на Кеймбридж училищата в България. Със своите знания и умения той се открои сред над 1000 участници и заслужено зае почетното първо място в ниво B1. Сред останалите победители в престижната образователна надпревара са млади и амбициозни таланти от Перник, Търговище и София.

„Успехите на учениците са свидетелство за високото ниво на езиковото обучение в България и за отдадената работа на учителите, които подкрепят и мотивират младите таланти. Резултатите тази година показват, че интересът към състезанието расте, а децата стават все по-подготвени и уверени в знанията си. Това е ясен знак, че с усилия, постоянство и любов към английския език те могат да се наредят сред най-добрите“, каза Владимир Колев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на Кеймбридж училища в България.

Международното състезание по английски език се провежда в три етапа – вътрешноучилищен, национален и международен. Тази година в първия етап се включиха рекорден брой участници – над 8000 ученици от 175 училища и езикови центрове в страната на възраст от 8 до 18 години. Най-добрите 1000 от тях продължиха към националния кръг, който се проведе в София, и тестваха своите знания на 14 март в 43. ОУ „Христо Смирненски“ и ПГВТ „А. С. Попов“.

Победителите в него ще участват в следващия кръг и ще представят страната ни на международната сцена. KGL продължава да дава сцена на млади таланти да показват своите знания и умения по английски език. Традиционно България е сред държавите, които изпращат най-много участници на финалния етап.

От 2018 година насам в международните кръгове са взели участие 28 родни таланти, като 5 от тях са заели почетните първи места в образователната надпревара. Нейният формат е изцяло съобразен с международните изпитни стандарти и продължава да стимулира българските деца да разгръщат своя потенциал.

Зареди още

Култура

„Истории зад фасадите“ ще бъдат разказани в Исторически музей – Дряново

Published

on

Този четвъртък, 16 април 2026 г., от 17.30 часа Исторически музей – Дряново ще посрещне едно пътуване назад във времето чрез гостуващата изложба „Истории зад фасадите“ на Регионален исторически музей – София. Експозицията ще бъде представена в залата за временни изложби и обещава да разкрие неподозирани човешки съдби, скрити зад красивите лица на столични сгради.

„Истории зад фасадите“ разказва личните истории на единадесет емблематични софийски къщи. Места, които и днес пазят спомена за събитията и хората, вдъхнали им живот. Това не са просто архитектурни обекти, а живи свидетели на времето, съхранили духа на своите обитатели, техните мечти, срещи и съдби. Зад всяка фасада се крие човешка история.

Гостите на ИМ – Дряново ще се срещнат с малко познати, но значими личности като предприемача Самуел Патак, инженер Георги Савов, фамилии като Хаджикоцеви и Хаджиласкови, както и с домове, свързани с културния живот на столицата, например къщата на Павел Бончев, където Евгения Марс се е срещала с Иван Вазов.

Това са истории за хора, оставили следа, често незабелязана, но дълбоко вплетена в паметта на града. Особената стойност на изложбата е в това, че голяма част от разказите са събрани от наследниците на тези личности. Чрез техните спомени оживяват не само фактите, но и емоцията на отминалото време. Допълнени с проучвания от архиви и библиотеки, тези истории изграждат пъстър и достъпен разказ за миналото на София.

Изложбата е резултат от задълбочена изследователска работа върху историческите сгради в центъра на столицата, водена от екип от специалисти: Йордана Николова, д-р Даниел Иванов, Валентин Витанов, д-р Карина Симеонова, Бианка Василева и д-р Марио Филипов. Визуалното оформление е дело на дизайнера Ивона Николова.

„Истории зад фасадите“ е покана към всеки, който иска да надникне отвъд видимото и да открие човешките съдби, които превръщат сградите в памет. Защото историята не е само дати и събития. Тя е разказ, който трябва да бъде споделен, за да бъде запомнен!

Исторически музей – Дряново кани всички жители и гости на града да станат част от това вълнуващо преживяване и да открият историите, които продължават да живеят зад фасадите.

Зареди още

Любопитно

„Плаша цените, а не гаргите“

Published

on

Регионален етнографски музей на открито „Етър“ дава нестандартен творчески отговор на една от най-чувствителните теми в обществото – ръста на цените. Петото издание на Националния детски конкурс „Бостанско плашило“ през 2026 г. е под мотото „Плаша цените, а не гаргите“.

Идеята е участниците да интерпретират с чувство за хумор и сатира инфлацията, като превърнат традиционното бостанско плашило в символ на обществен коментар. Конкурсът, който се провежда за първи път през 2009 г., насърчава децата и младежите да съчетаят познанията за традицията с актуален поглед към съвремието.

Плашилото – познато от миналото като пазител на реколтата – днес се използва като артистично средство за изразяване на позиция и креативност. В инициативата могат да се включат индивидуални участници и групи на възраст от 5 до 19 години, разпределени в три възрастови категории.

Условието е плашилата да бъдат изработени в човешки ръст и от устойчиви материали, тъй като след оценяването ще бъдат изложени на открито в музейното пространство. Журито ще бъде председателствано от Алфидин Ахмедов, директор на Държавния куклен театър в Габрово, с участие на експерти от областта на занаятите, дизайна и изкуствата.

Крайният срок за изпращане на творбите е 20 април 2026 г., а награждаването на победителите ще се състои на 25 април в музей „Етър“. Отличените участници ще получат предметни награди и грамоти.

Организаторите очакват конкурсът отново да привлече интереса на деца от цялата страна, като им даде възможност не само да творят, но и да изразят своята гледна точка към случващото се в обществото.

Изпратете плашилото си на адрес: Габрово, 5309, ул. „Ген. Дерожински“ № 144, РЕМО „Етър“ – конкурс „Бостанско плашило“. Победителите във всяка категория и възрастова група ще получат предметни награди и отличителен документ.

За повече информация: Росица Бинева, главен уредник отдел „Занаяти“ – +359 884 772 156; Кремена Петрова, главен експерт събития и маркетинг – +359 888 804 252; Миглена Банкова, аниматор – +359 897 654 700.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица