Свържи се с нас

Култура

Държавен архив – Габрово представи „Възкресение на Свободата“

Published

on

Държавен архив – Габрово представи изложбата „Възкресение на Свободата“. Това се случи снощи, 23 август, в Художествената галерия „Христо Цокев” в Габрово, където бе открита. Събитието е част от събитията в програмата за Национално честване на 145-та годишнина от Шипченската епопея.

Изготвена е през 2018 г. по повод 140-годишнината от Освобождението на България от османско владичество. Изготвянето на фотодокументалните табла е съвместна инициатива на архивите на Република България, Руската федерация и Република Румъния. Много от материалите се показват за първи път пред габровската общественост.

Техните оригинали се намират в архивните хранилища на централни и регионални архиви на България и Румъния, на Руския държавен военно-исторически архив, Руския държавен исторически архив, Архив на външната политика на Руската империя, както и в Държавен архив Риека, Хърватия. Включени са и илюстрации от вестниците „Ilustrated London news” и „The Graphic”, публикувани по време на военните действия.

Приветствие към гостите отправи Кристина Сидорова, областен управител на Габрово. Представянето на фотодокументалната изложба направи Цветомира Койчева, началник-отдел на Държавен архив – Габрово. Тя акцентира върху документи, снимки и гравюри, представящи воюващите страни с армиите на Русия, Турция и Румъния, ходът на военните действия, животът по време на войната и нейния заключителен етап с подписването на Сан Стефанския и Берлински мирни договори. Споменати бяха и любопитни материали от установяването на първите органи на управление на освободените български земи, от изграждането на паметници на признателност в България, Румъния, Турция и Русия и чествания през годините, както и част от най-важните отличия получени от участници във войната.

Особено внимание се обърна на Наредбата за формирането на Българското опълчение, текста на клетвата им, дневник на опълченеца Пaнайот Типографов, карта на Шипченския проход, илюстрации на бойните действия и т.н.

Внимание предизвика гравюрата на испанския художник Хосе Луис Пелисер, както и снимка на бъдещият княз на България – Александър Батенберг сред руски войници.

Друг акцент в изложбата бяха и включените в нея документи от Държавен архив – Габрово. Ръководителят на Габровския архив завърши с думите: „Особено вълнуващо е, че откриваме тази изложба на 23 август (11 август по ст. ст.)– денят на най-решителните и ожесточени боеве на Шипка, в който българските опълченци и воините от руската армия не само че удържат прохода, но и карат турската войска да отстъпи. Вярвам, че всеки един от вас ще намери интересни и непознати документални детайли, които ще обогатят познанията ни за тези исторически събития, довели до възкресението на Свободата на България и началото на пътя ѝ на съвременна европейска държава.“

Въпреки лошото време и разразилата се буря, на официалното откриване присъстваха областният и зам.- областният управител на Габрово, представители на Община Габрово, директорите на Историческите музеи в Габрово и Дряново, дами от Женско благотворително дружество „Майчина грижа”, представители на Ротари клуб – Габрово, общественици и приятели на Държавен архив – Габрово.

Гостите разгледаха с голям интерес изложбата и изказаха своите благодарности за предоставената възможност да видят ценни и малко познати документални свидетелства, свързани с едно от най-важните събития в нашата история. Изложбата може да бъде разгледана до 30 август.

*Снимки: Областна администрация – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица