

Любопитно
Детски конкурс за рецитиране на патриотични стихотворения
Община Трявна обявява детски национален конкурс за рецитиране на патриотични стихотворения „България – майка на герои“, посветен на 3-ти март – Ден на Освобождението на България от османско робство.
Желаещите могат да се включат чрез изпращане на видеозапис с изпълнение на патриотични стихове. Ще бъдат отличени най-добрите изпълнения в четири възрастови групи.
РЕГЛАМЕНТ НА КОНКУРСА:
Конкурсът е индивидуален. Груповите изпълнения няма да бъдат допуснати до класиране.
Възрастови групи:
Деца от предучилищна възраст до 7 години, посещаващи детска градина:
Ученици I-IV кл.
Ученици V-VII кл.
Ученици VIII-XII кл.
Изисквания за изпращане на творбите:
Всеки участник може да се включи с рецитиране на едно стихотворение. Видеозаписите с изпълнение на стихотворението се приемат на електронен адрес: talant.tryavna@gmail.com.
В текста на писмото трябва да се добави информация за участника: три имена, години, клас, име на учебното заведение (детска градина или училище), телефон за връзка (на негов родител/настойник/попечител).

Задължително видеозаписите трябва да бъдат придружени с попълнена и подписана Декларация за информирано съгласие* от родител/настойник/попечител за участие в конкурса „България – майка на герои“ и за обработване на личните данни на дете, с която дава своето съгласие клиповете на съответното дете да бъдат споделени в УouТube канала на Община Трявна, официалния сайт на Община Трявна: tryavna.bg, фейсбук страниците „Община Трявна“ и „Силвия Кръстева – кмет на Община Трявна“, както и на информационното табло пред Туристически информационен център в град Трявна.
Краен срок за получаване на творбите е 17.00 ч. на 24 февруари.
Жури ще оцени най-добрите изпълнения във всяка възрастова група. Ще бъдат връчени по една първа, втора и трета награда за всяка отделна възрастова група.
Обявяването на победителите ще се състои на 2 март в официалния сайт на Община Трявна: tryavna.bg.
Награждаването на отличените творби ще се състои на 4март в сградата на Община Трявна. Поради извънредната епидемична обстановка, награждаването на децата ще се състои индивидуално, в опреден час, за който отличените участници ще бъдат уведомени чрез телефонно обаждане. В случай на невъзможност за присъствие, наградите ще бъдат изпратени по пощата или чрез куриер.
За повече информация и контакти: e-mail: tryavna@tryavna.bg тел. +359894414282.
Образец на декларацията може да бъде изтеглен от ТУК.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Излезе от печат първото книжно издание „Преминал майстор през земята“



Излезе от печат първото книжно издание, събрало отличените творби от Националния детски конкурс, посветен на майстор Колю Фичето – „Преминал майстор през земята“. Конкурсът се организира традиционно от Исторически музей – Дряново и Община Дряново, и се радва на широка популярност сред децата и младежите в страната.
Луксозното цветно издание е богато илюстрирано и обхваща в ретроспекция трите последни издания на конкурса – от 2022 до 2024 година. На 120 страници са събрани отличените творби в категориите „Изобразително изкуство“, „Литературно творчество“ и „Макет“, представени по възрастови групи. Книгата включва също и фотографии от церемониите по награждаване, запечатали емоционални моменти и вълненията на участниците.
За създаването на книжното издание работи авторски екип на Исторически музей – Дряново. Съставител е Гергана Симеонова, фотографиите са дело на Венцислав Симеонов, а издателството е „Фабер“, 2025.
През 2025 година се навършват 90 години от рождението на поетесата Теодора Ганчева (1935 – 2015 г.), автор на емблематичното стихотворение „Преминал майстор през земята“, което преди 3 години вдъхновява инициативата.


Любопитно
Архитектурна работилница ще запознае деца с творчеството на Колю Фичето


Поредицата събития по случай 225 години от рождението на възрожденския майстор строител Колю Фичето продължава в Дряново с вдъхновяваща инициатива за най-малките. На 31 май от 10.00 часа в Исторически музей – Дряново ще се проведе детска архитектурна работилница „Църквата на майстора“, част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, организирани от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерството на културата.
Работилницата е насочена към деца на възраст от 6 до 12 години, които ще имат възможност да се потопят в света на възрожденската архитектура чрез емблематичната църква „Св. Никола“ в Дряново – дело на самия Колю Фичето. Малките участници ще се запознаят с впечатляващи архитектурни елементи като вълнообразния кобиличен фронтон, аркадата и осмостенната камбанария с овални отвори.
Чрез игра и творчество децата ще пресъздадат архитектурни форми със собствените си тела – арка, купол и колона, а след това, вдъхновени от богатата пластична украса на фасадата, ще създадат нейна релефна интерпретация с помощта на хартия, картон и дървени елементи.
Работилницата развива пространствено мислене, наблюдателност и усет към детайла, превръщайки се в истинско архитектурно приключение в духа на Възраждането. Участието е безплатно, но местата са ограничени до 15. Необходима е предварителна регистрация до 12.00 ч. на 30 май на електронна поща: office@museumdryanovo.com, като се посочат двете имена и възрастта на детето.
Организатори са Община Дряново, Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и Исторически музей – Дряново.


Любопитно
Атракционен влак с парен локомотив ще пътува до Трявна от Горна Оряховица



БДЖ организира атракционно пътуване с ретро влак от Горна Оряховица до Трявна и обратно по случай отбелязването на Петдесетница – празника на град Трявна. Влаковата композиция ще бъде съставена от парен локомотив № 16.27 и пет пътнически вагона, като на 7 юни (събота) ще потегли от гарата в Горна Оряховица в 09:55 ч. и ще пристигне в Трявна в 11:40 ч.
По маршрута си са предвидени две спирки – в Трапезица (10:13 ч.) и Велико Търново (10:19 ч.), откъдето сдобилите се с билет също ще могат да се качат и да заемат своето запазено място във влака.
Благодарение на сътрудничеството с Община Трявна за пътуващите ще има подготвени специални сувенирни подаръци във връзка с отбелязването на празника на града. По време на престоя в Трявна гостите ще разполагат с достатъчно време за разходка и възможност да се потопят в невероятната възрожденска атмосфера на града, който в миналото е считан за център на занаятчийството и културното развитие на България, популярен с художествената си школа по дърворезба, иконопис и дюлгерство.
Посетителите ще могат да разгледат специално изградения за празника панаир, разположен до самата жп гара, където родни производители ще представят своята продукция, както и да посетят старата градска част, популярна със своите автентични от едно време дюкянчета, където ще могат да проследят на живо процеса по изработката на дърворезба от съвременните майстори дърворезбари.
Домакините са се погрижили и за най-малките, за които ще има организирани специални забавления. В обратна посока влакът тръгва от Трявна в 16:00 ч., спира във Велико Търново (16:59 ч.) и в Трапезица (17:05 ч.), а пристигането в Горна Оряховица е в 17:25 ч. Цената на двупосочния билет от Горна Оряховица до Трявна е 42 лв. за възрастни с включено запазено място. За децата до 10 години цената е наполовина – 21 лв.
Билетите за атракционното пътуване могат да бъдат закупени от билетните каси и железопътните бюра във всички гари в страната, както и онлайн през системата за резервации и билетоиздаване, достъпна на https://bileti.bdz.bg/.

-
Културапреди 22 часа
Габрово посреща хитовата комедия „Лъжата“
-
Новинипреди 7 дни
Ден за борба със затлъстяването се проведе в парк „Маркотея“
-
Новинипреди 7 дни
„Янтра“ излиза за победа в битката за бараж
-
Новинипреди 7 дни
Таня Христова изпрати лично послание към габровските абитуриенти
-
Новинипреди 6 дни
Честит 24 май! Ден на българската просвета и култура и славянската писменост
-
Новинипреди 7 дни
Музейни специалисти и библиотекари протестираха за по-високи заплати
-
Новинипреди 3 дни
„Янтра“ изпрати най-успешния си сезон във Втора лига
-
Новинипреди 3 дни
Габровец изведе Козловец до Купата в „А“ ОГ Велико Търново