Свържи се с нас

Любопитно

Библиотеката получи атрактивни програмируеми играчки

Published

on

Атрактивни програмируеми играчки получи Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов” в Габрово в началото на учебната година. По проект на фондация „Глобални библиотеки-България“, по грант от Посолството на САЩ за осъществяване на дейности по програмирането, в габровската библиотека постъпиха шест роботчета “Bee-Bot” и цветни подложки от винил за работа с тях. Общата стойност на дарението е 950 лева.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

Вее Bot е управляема играчка — пчела, чиито размери и ярки цветове са съобразени с особеностите на децата в ранна детска възраст. Чрез светлинни и звукови сигнали играчката реагира на действията на детето.

Така се осъществява вид общуване, при което детето управлява пчелата и чрез нейното движение проверява своите умения, коригира командите при нужда и се учи само.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

Управлението на пчелата става с помощта на няколко бутона, разположени върху горната повърхност на играчката и достатъчно ясно означени, за да предложат изключително опростен интерфейс за общуване с детето.

Игралните табла представляват разграфени игрални полета в квадратна мрежа, определена от хода, който прави пчелата при едно движение напред или назад. В рамките на игралното поле се задава пътя на пчелата.

Чрез този процес, освен формиране и затвърдяване на знания по различни учебни направления, се формират и надграждат пространствените представи на децата и се формира алгоритмично и логическо мислене.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

Новите програмируеми роботи разширяват възможностите за обучение в библиотеката в подкрепа на дейности за усъвършенстване на дигиталните умения.

В рамките на Европейската седмица на програмирането, която през 2019 г. ще бъде от 7-ми до 20-ти октомври в габровската библиотека ще бъдат проведени няколко образователни занимания с деца на възраст от 2 до 8 години.

Библиотеката е отворена за сътрудничество с детски градини, училища и други организации след предварителна заявка.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Какво да засадите в градината си тази пролет?

Published

on

Пролетта е времето, когато всичко се събужда и изпълва с живот. Градината се събужда от зимния си сън, започват да цъфтят дръвчетата, да се показват нежни зелени стръкчета и естествено на нас ни се иска активно да действаме – да засаждаме, торим, копаем…

Кои зеленчуци са подходящи за пролетно засаждане?
През пролетта може да засеете семена на зеленчуци директно в почвата. Подходящи за този метод на засаждане са: грах, боб, репички, моркови, пащърнак. Важно е преди да засеете семената да разчистите добре терена от треви и растителни остатъци. Прекопайте и след това заравнете с греблото. Когато всичко е чисто и заравнено може да започнете с оформянето на лехите. Друг важен момент е поливането. Не прекалявайте, защото през пролетта все още не е толкова горещо и има опасност от загниване и появата на болести.

Засаждане на цветя
Пролетта е времето, когато трябва да засадим и цветята, които ще ни радват с цветовете си през цялото лято. Това са далии, гладиоли, лилиуми, кали, ириси, флокс и др. Важно е да подберете правилния момент за засаждане. Почвата трябва да е достатъчно топла, да имаме трайно затопляне и да не се очакват застудявания и слани, защото в противен случай луковиците и грудките ще измръзнат. След засаждане е добре да ги подхраните с тор за луковични растения, за да им осигурите добър старт и последващо развитие.

Пролетно засаждане на ягоди
През пролетта засаждаме и разсад на ягоди. Изберете слънчево място, защитено от ветрове и течения. В последните години се предпочита отглеждането на ягоди върху черно фолио. Предимствата са, че: почвата се затопля по-бързо, няма плевели и реколтата се събира по-лесно. Може да изберете и традиционното отглеждане на лехи.

Не забравяйте картофите!
Пролетта е и времето за засаждането на картофите. И тук преди да започнете засаждането и важно да се уверите, че не предстоят слани или застудявания. Предварително почвата се окопава и заравнява. Може да засадите картофите на гнезда или на редове. За пролетната сеитба се препоръчва засаждане на дълбочина 18-20 см. Препоръчваме ви да ги подхранвате със специални торове за картофи, защото те съдържат всичко необходимо за правилното им развитие.

С настъпването на пролетта работата в градината постепенно се увеличава, но не закъсняват и първите дарове – зелена салата, репички, зелен лук, аромат на цъфнали цветя и свежест.

Източник на изображенията: Pixabay.com

Зареди още

Любопитно

Гала Савчева от Габрово е номинирана от Фондацията на Димитър Бербатов

Published

on

11-годишната Гала Савчева, ученичка в 5 клас на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Габрово, е сред номинираните за престижния Клуб 2024 „Успелите деца на България“ на Фондация „Димитър Бербатов“.

Младата певица, която се обучава в народно пеене под ръководството на д-р Ана Борисова (Сдружение „Анна – фолкарт“ – Дряново), впечатлява със своите забележителни успехи и любов към българския фолклор.

Гала получава номинацията си заради пет изключителни постижения в престижни национални и международни конкурси: Златна „Лира на Орфей“ – I място в X Международен конкурс „Орфееви таланти“ (Пловдив); Първа награда – VI Национален фолклорен конкурс „Широка лъка пее, свири и танцува“; Първо място – X Национален конкурс „Звезден сблъсък“ (категория „Фолклор“); Втора награда – XXIV Национален музикално-фолклорен конкурс „Орфеево изворче“ (Стара Загора); Трето място – XXIX Национален детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“ (Варна).

Въпреки че се занимава с народно пеене едва от септември 2023 г., Гала вече има богато портфолио от отличия – 4 първи, 1 второ и 3 трети места в различни музикални надпревари. Тя активно участва в благотворителни концерти и културни събития в Габрово и Дряново, а за постиженията си е вписана в Почетните книги на двете общини.

Освен музиката, Гала свири на тамбура, изучава солфеж и танци и има награди в литературни и рецитаторски конкурси. През 2024 г. тя постига успехи и в поп пеенето, като печели първо място в категория „Рок“ и второ място в категория „Мюзикъл или песен от филм“ на международния конкурс „Звукът на времето“ във Велико Търново.

Зареди още

Любопитно

Празнувай 8 март с копринена кожа – специална грижа за теб от Лори Ан!

Published

on

Бъди неустоима за 8 март – подари си копринена кожа! 💐

Този Женски ден заслужаваш нещо специално – грижа, която те кара да се чувстваш уверена и красива! 💖 С лазерната епилация в Лори Ан с диоден лазер Milesman Compact ще се насладиш на:

✨ Безболезнена и ефективна процедура�✨ Дълготрайни резултати�✨ Нежна грижа за всеки тип кожа

🎁 Само до 8 март – специален подарък за всяка дама, която запази час! ✨0876 76 16 77

💃 Защото твоята красота заслужава най-доброто!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица