

Култура
Гледайте „Свекърва“ на Габровския театър като театрали

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Габровският драматичен театър „Рачо Стоянов“ за първи път ще даде възможност на театралните фенове да се включат в специално предпремиерно представление. То ще бъде на комедията „Свекърва“ по Антон Страшимиров – най-новият, шести спектакъл на режисьора Петринел Гочев и габровската трупа. Събитието ще се проведе на 24 юни от 19.00 часа на сцената на театъра, ден по-рано преди официалната премиера на постановката.

„Свекърва“ от Антон Страшимиров, режисьор: Петринел Гочев / Драматичен театър „Рачо Стоянов“, Габрово / фотограф: Росина Пенчева
Местата са ограничени, а зрителите, закупили билети, ще гледат „Свекърва“ като истински професионалисти от театралните среди. По своя характер представлението ще бъде генерална репетиция, на която ще присъства режисьорът. Публиката ще бъде потопена в процеса на правене на театър. Тя ще стане свидетел на последните щрихи преди премиерата и на най-съкровените моменти, които са изпитание както за актьорите, така и за постановъчния екип.

„Свекърва“ от Антон Страшимиров, режисьор: Петринел Гочев / Драматичен театър „Рачо Стоянов“, Габрово / фотограф: Росина Пенчева
Габровският театър реши да експериментира и да нажежи страстите като допусне външни зрители. От една страна те ще присъстват на финалния етап от работния процес, а от друга – актьорите ще чуят първата преценка директно от тях. До сега на предпремиерни представления присъстват професионалисти от театралните среди, а събитията са затворени за публика. Сега ще се даде възможност на зрителите пряко да участват в последната фаза по подготовката на спектакъла преди излизането му на голяма сцена.

„Свекърва“ от Антон Страшимиров, режисьор: Петринел Гочев / Драматичен театър „Рачо Стоянов“, Габрово / фотограф: Росина Пенчева
От театъра са замислили допълнителни изненади за зрителите преди началото на представлението.

„Свекърва“ от Антон Страшимиров, режисьор: Петринел Гочев / Драматичен театър „Рачо Стоянов“, Габрово / фотограф: Росина Пенчева
От 18.00 часа за тях ще бъде организиран коктейл, който ще върне позабравени театрални традиции – публиката да се среща преди спектакъла, да общува и да създава нови социални контакти.
След това зрителите ще бъдат разведени из сценичните пространства – гримьорна, гардероб, за да усетят непосредствено каква е атмосферата „зад кулисите“.
В постановъчния екип на „Свекърва“ влизат художникът Даниела Николчова, композиторът Ян Руменин, хореографът Светлана Цвяткова, фотографът Росина Пенчева и помощник-режисьорът Гинка Дичева.
Ролите се изпълняват от артистите на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Надежда Петкова, Велислава Маринкова, Тони Христова, Адриана Димова, Димо Димов, Стоян Руменин, Живко Гущеров и Ангел Калев.
Премиерата на „Свекърва“ на режисьора Петринел Гочев ще бъде на 25 юни 2019 г. от 19.00 часа на сцената на театъра.
Публиката ще бъде въвлечена в амалгама от театър, танго, валс, романтични балади, сценографски авангардизъм и съвременен прочит на класическия текст. Героите, комичните ситуации, случващото се на сцената директно ще въздействат и ще си взаимодействат с публиката. В тази постановка интерактивността е наложителна и всички прегради са свалени.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум


Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.
Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.
Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.


Култура
ИМ – Дряново представя книгата „Фердинандеум“ на проф. дин Петър Стоянович


Поради големия интерес, само в рамките на два месеца, проф. дин Петър Стоянович ще бъде отново гост на Исторически музей – Дряново. На 29 май, четвъртък, от 17:30 ч. в залата за временни изложби към експозиция „Колю Фичето“ ще се състои представяне на книгата му „Фердинандеум“.
Изданието проследява ролята на цар Фердинанд I в процесите на европеизация на България в края на XIX и началото на XX век. Особено внимание е отделено на приноса му в сферата на държавното управление и обществения живот в периода 1887–1918 г.

Проф. Петър Стоянович – утвърден историк, университетски преподавател и общественик – ще представи лично труда си пред дряновската публика. Гостите на събитието ще имат възможност да задават въпроси, да получат автограф и да разговарят с автора.
Заповядайте на една вълнуваща среща, която ще ви пренесе в света на българската история и личностите, оставили траен отпечатък върху нея. Входът е свободен.


Култура
Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!


Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.
Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.
Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.
Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.
Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.


-
Новинипреди 7 дни
ОФК Янтра заминава за силен турнир в Македония
-
Любопитнопреди 7 дни
Атракционен влак с парен локомотив ще пътува до Трявна от Горна Оряховица
-
Новинипреди 7 дни
Въвежда се контрол в реално време при предписването и отпускането на лекарства
-
Кримипреди 7 дни
Полицията разби оранжерия за марихуана в апартамент в Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Ден за борба със затлъстяването се проведе в парк „Маркотея“
-
Икономикапреди 7 дни
„Теспом“ търси фрезист – универсална фреза
-
Новинипреди 7 дни
Блестящо представяне за СК „Викинг“ на националното за водни спасители
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ излиза за победа в битката за бараж