Култура
1 април – 39 – ти рожден ден на Веселата къща
На 1 април тази година – Международният ден на хумора и шегата – Музеят „Дом на хумора и сатирата” ще отбележи своя 39-и рожден ден.
И тази година екипът на габровската Весела къща щедро обявява 1 април за Ден на отворените врати. От безплатното посещение на всички забавни атракции, временни и постоянни изложби могат да се възползват както габровци, така и гостите на града. За всички тях домакините са подготвили приятна изненада – целодневна първоаприлска програма, в която са предвидени интересни изяви за всички възрасти и в която се съчетават всички видове изкуства.
През целия ден любителите на анимационни филми ще могат да се насладят на популярни серии от „Тримата глупаци” на Доньо Донев и „Ну, погоди!” на Вячеслав Котьоночкин. Прожекциите ще са непрекъснати от 9.00 до 18.00 ч. За почитателите на добрите български игрални филми от близкото минало са предвидени две прожекции. От 9.00 ч. – „Хитър Петър” на режисьора Стефан Сърчаджиев, а от 15.00 ч. – „Бай Ганьо тръгна по Европа” с Георги Калоянчев в главната роля.
За децата, за учениците и за всички, които обичат приказките, е забавната „Весела разказвачница”, която ще започне в 10.30 ч. Сладкодумни габровчета ще се състезават в разказването на хумористични приказки и ще претендират за бъдещи благолажци, а в тайните на разказваческото изкуство ще ги въведе фолклористката Елена Огнянова.
В 13.00 ч. гостите в Дома на хумора ще присъстват на любопитна церемония – валидиране на специална пощенска марка, посветена на Деня на хумора и шегата и 35-годишнината от откриването на малката планета Габрово. Тя е дело на доц. Георги Янков – преподавател в Националната художествена академия, който е емоционално свързан със столицата на хумора. Марката ще влезе в употреба още на същия ден, а стойността й от 0.65 лв. ще позволи да се използва върху всяко обикновено писмо, изпращано по пощата. Гост на тържествената церемония ще бъде министърът на транспорта и съобщенията Александър Цветков, който лично ще постави печата за валидиране на марката.
Веднага след церемонията ще бъде открита изложбата „В търсене на човека” – сборна колекция рисунка и графика от художествения фонд „Хумор на народите” на Дома на хумора и сатирата. Изложбата се представя в рамките на Европейските срещи на хумористичното изкуство и включва 50 творби на 23 автори от 12 европейски страни – Австрия, Беларус, България, Германия, Италия, Литва, Русия, Словакия, Турция, Украйна, Унгария, Финландия и Чехия. Освен че предизвикват естетическа наслада, творбите на най-известните майстори на европейската графика подтикват към съпреживяване и общуване, провокират чувството за хумор и развенчават мита за графиката като скучно изкуство, предназначено само за познавачи.
Интересна среща предстои и на любителите на писаното слово и свежия хумор. В 17.30 ч. е представянето на книгата на известния полонист и преводач Божко Божков „От Гомулка до Квашневски и от Живков до Първанов”. Лично авторът ще разкаже свои интересни спомени и забавни случки от дългогодишната си дейност като държавен и правителствен преводач, придружавал високопоставени личности и делегации от България и Полша. Книгата ще представи д-р Агоп Гарабедян от Института по балканистика при БАН. Литературната вечер се осъществява с любезното партньорство на Полския институт в София.
Култура
„Истории зад фасадите“ ще бъдат разказани в Исторически музей – Дряново

Този четвъртък, 16 април 2026 г., от 17.30 часа Исторически музей – Дряново ще посрещне едно пътуване назад във времето чрез гостуващата изложба „Истории зад фасадите“ на Регионален исторически музей – София. Експозицията ще бъде представена в залата за временни изложби и обещава да разкрие неподозирани човешки съдби, скрити зад красивите лица на столични сгради.
„Истории зад фасадите“ разказва личните истории на единадесет емблематични софийски къщи. Места, които и днес пазят спомена за събитията и хората, вдъхнали им живот. Това не са просто архитектурни обекти, а живи свидетели на времето, съхранили духа на своите обитатели, техните мечти, срещи и съдби. Зад всяка фасада се крие човешка история.
Гостите на ИМ – Дряново ще се срещнат с малко познати, но значими личности като предприемача Самуел Патак, инженер Георги Савов, фамилии като Хаджикоцеви и Хаджиласкови, както и с домове, свързани с културния живот на столицата, например къщата на Павел Бончев, където Евгения Марс се е срещала с Иван Вазов.
Това са истории за хора, оставили следа, често незабелязана, но дълбоко вплетена в паметта на града. Особената стойност на изложбата е в това, че голяма част от разказите са събрани от наследниците на тези личности. Чрез техните спомени оживяват не само фактите, но и емоцията на отминалото време. Допълнени с проучвания от архиви и библиотеки, тези истории изграждат пъстър и достъпен разказ за миналото на София.
Изложбата е резултат от задълбочена изследователска работа върху историческите сгради в центъра на столицата, водена от екип от специалисти: Йордана Николова, д-р Даниел Иванов, Валентин Витанов, д-р Карина Симеонова, Бианка Василева и д-р Марио Филипов. Визуалното оформление е дело на дизайнера Ивона Николова.
„Истории зад фасадите“ е покана към всеки, който иска да надникне отвъд видимото и да открие човешките съдби, които превръщат сградите в памет. Защото историята не е само дати и събития. Тя е разказ, който трябва да бъде споделен, за да бъде запомнен!
Исторически музей – Дряново кани всички жители и гости на града да станат част от това вълнуващо преживяване и да открият историите, които продължават да живеят зад фасадите.

Култура
Премиера Свежа Дачева представя свой бестселър в Габрово

След поредицата премиери на своята най-нова белетристична книга „Ритуал по отваряне на сърцето” в София, Стара Загора и Русе живялата в Швеция българска писателка ще представи нашумелия си бестселър на 14 април т.г. от 17.30 ч. в галерия „Христо Цокев” . Авторката и книгата ще бъдат представени от Савина Цонева, директор на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ – Габрово.
В книгата са включени над 70 автобиографични миниатюри, които трудно могат да бъдат определени като жанр. Чрез тях авторката надниква в най-съкровените кътчета на своето сложно и интересно житие-битие. Литературната критика определя тези малки белетристични фрагменти като „биографични следи” и „памет за местообитанията” и „синтез на духовен опит”.
Свежа Дачева е автор на няколко книги с поезия, между които „Черни диаманти” (1996), „Писмо от птичи стъпки” (1998), „Сенки от друго измерение” (1999), „В очакване на чужденеца” (2002), „Уча се да бъда Никой”(2016) и др. Превежда художествена литература от шведски на български: „Скандинавски приказки”, „Приказки” на Стриндберг, „Антология на шведската поезия”. През 2006 г. излиза нейният „Шведско- български и българо-шведски речник”, претърпял няколко издания. Интересна е биографията на писателката. Родена е в гр. Нови пазар. Завършва българска филология във Великотърновския университет.От 1983 г. пребивава в Турция, Италия и накрая в Швеция. От 1994 г. е аспирантка в Института за славянски езицици в Гьотеборг. От 2003 г. – общински съветник и съдебен заседател. Член е на Съюза на шведските писатели, Съюза на шведските преводачи и съюза на преводачите в България. В момента живее във варненското село Шкорпиловци. Срещата с нея ще се състои след откриването на изложбата „Бяла стая” на Илия Пашов.
Входът е свободен.

Култура
Великденски празници в музей „Етър“

Музей „Етър“ посреща посетители с богата програма, посветена на Великденските празници. Събитията съчетават традиции, демонстрации и участие на публиката, като превръщат празника в живо преживяване за всички възрасти.
Посетителите могат да разгледат тематичната изложба „Хубав ден Великден, още по- хубав Гергьовден“, разположена в Музейния център, както и да се потопят в атмосферата на възстановки на традиционна великденска трапеза в различни експозиции на музея.
Една от най-атрактивните активности е образователната игра „По Великден с Радумко и Гиздана“, която се провежда на цялата територия на музея и включва посещение на редица места, където се откриват отговорите на въпроси, свързани с българските традиции.

В периода 7–11 април се провеждат демонстрации на украса на яйца с восъчна техника, а на 9 и 11 април – боядисване с естествени багрила пред Бояджийната. Между 9 и 12 април посетителите могат да се включат и в творческото преживяване „Претвори традициите!“, посветено на декорация на яйца.
За най-малките гости са предвидени тематични занимания в Детския център (4–13 април), където те могат да оцветяват глинени фигурки с форма на яйце. Допълнително, в Саковата къща се провежда надписване на великденски картички с мастило и перодръжка.

Кулминацията на програмата е на 12 април, когато в храм „Св. Богоявление“ ще бъде отслужена тържествена великденска литургия от 10:00 ч. В празничния ден посетителите могат да се включат и във флашмоба „Да се хванем на великденско хоро“, който ще се проведе в 11:00 и 14:00 ч. пред храма.
През целия период гостите на музея могат да се насладят на кафе с бяло сладко в Мотковото кафене, съчетано с любопитна информация от репродукция на вестник от началото на ХХ век.
На 12 и 13 април в механата и ресторанта на музея ще се предлага и специално великденско меню. Великденски празници в музей „Етър“ е събитие, което го утвърждава като място, където традициите се преживяват – чрез участие, придобиване на познание и преживяване на празнична атмосфера.

-
Новинипреди 6 дниМирослав Влашев: Участието на младите хора е гаранция за прогреса на България
-
Новинипреди 6 дниНиколай Денков в Габрово за открит разговор по важните теми за региона
-
Кримипреди 6 дниРумънски „амбулантен търговец“ на кухненски съдове удари греда в Габрово
-
Новинипреди 5 дниДнес е разпети петък!
-
Културапреди 6 дниПремиера Свежа Дачева представя свой бестселър в Габрово
-
Новинипреди 6 дни74-годишен мъж даде шанс за живот на 34-годишен пациент
-
Новинипреди 5 дниИван Демерджиев в Дряново: Без край на корупционния модел няма как да има силна индустрия
-
Новинипреди 6 дниХартиените бюлетини за изборите са в Габрово











