Свържи се с нас

Култура

3 изложби наведнъж в смешната къща

Published

on

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

На 3 февруари от 17.30 часа в зала 5 на Музея „Дом на хумора и сатирата” предстои да бъдат открити едновременно три изложби.
Първата изложба се нарича “Алкохолът и народите по света”, каквато е темата на Петото международно биенале „Майстори на карикатурата”. То се организира от Регионалния етнографски музей в Пловдив и пловдивски художници и карикатуристи. Много народи по света имат своя любима алкохолна напитка, която ги идентифицира сред останалите. Тя е със „запазено” място в обичаите и обредите на общността, в делниците и празниците на хората, в традиционните им вярвания и представи. Не е важно названието (ракия, палинка, цуйка, шнапс, саке, узо, мастика, коняк, уиски, водка, джин, ром, текила и т.н), упойващото вещество е едно (етанол) и оказва въздействие на един единствен биологичен вид (Homo sapiens). Но колко различни са резултатите!
Петото биенале привлича 128 автори от 36 държави от Европа, Азия, Африка, Южна Америка и Австралия, участващи с 293 творби. Тяхното майсторство позволява да се долови духът на различни култури чрез един нетрадиционен поглед към традиционното. На Биеналето в Пловдив се провъзгласяват и „Майстори на карикатурата”, този път това са Георги Чалъков, Георги Каралиев и Валентин Георгиев от България, Александър Умяров (Русия) и Мехмет Караман (Турция); Сергей Семенядев от Украйна е носител на специалната награда на ректора на Висшето училище „Земеделски колеж”, третият съорганизатор на конкурса.
Втората изложба в зала 5 също е част от международен конкурс на тема „Миди и риби”. Негов инициатор и главен организатор е известният български карикатурист Валери Александров – WALEX. Традиционно изложбата с най-добрите карикатури от конкурса се открива в Каварна, като членовете на журито са представители на българската секция на световната организация на карикатуристите ФЕКО. Предстои ни да видим 60 произведения на автори от Аржентина, Бразилия, България, Германия, Гърция, Израел, Иран, Испания, Канада, Китай, Люксембург, Румъния, Русия, Сирия, Турция, Узбекистан, Франция, Хърватска, Черна гора, Чехия, Украйна,Унгария.
Картината няма да е пълна, ако не се запознаем и със самия Валекс чрез неговата самостоятелна изложба „Има ли криза?” Валери Александров има над 250 самостоятелни изложби у нас и в чужбина, участия и награди в над 200 международни конкурси за карикатура и изложби, автор е на повече от 20 анимационни филма, намира поле за изява и в други области на изкуството, във фотографията… В настоящата си изложба в 20 карикатури разсъждава върху нещата от живота, подчинен на световната криза. Прави го ту с ирония иумно, ту с волна усмивка и закачливо.
Изложбите в зала 5 очакват своите почитатели до 1 април т.г.

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица