Култура
ДХС издаде съвременен туристически справочник
В навечерието на 40-я рожден ден на уникалния музей на 1 април, още преди да е дошла важната дата, габровци и гости получиха необикновен подарък от рожденика – туристически гид, озаглавен „Габрово – столица на хумора”. Изданието има претенцията да е единствено по рода си на габровска територия масово издание, насочено към туристическия сектор! За първи път сбито, със сочен език, достоверно и с много илюстративен материал няколко специалисти в Дома на хумора и сатирата са си поставили за цел да обяснят феномена габровски хумор.
Преди няколко години екипът разработи по проект същия туристически справочник с версия и на английски език, но поради ограничения тираж той не можеше да получи разпространение. Това е 40-то издание на Музея, осъществено за последните осемнадесет години.
Второто преработено и допълнено издание на туристическия пътеводител не само е достъпно за най-широк кръг читатели и любители на подобен род издания, но е и крачка напред в сравнение с предходното: поднася сверена и актуализирана информация за транспорта, местата за настаняване, туристическите агенции, подсказва къде един гост на града може да похапне и какви културни забележителности да посети, посочени са манастирите в близост до Габрово, има информация и за любителите на планинския туризъм.
Още в първата глава („Хуморът – безценната валута на Габрово”) авторката Татяна Цанкова, директор на ДХС, отговаря на редица от най-често задаваните въпроси: кога и как започва легитимирането на Габрово като град на пестеливци; защо, когато по света за нещо се заговори, в Габрово то вече се прави; защо за габровци се разказват вицове и откога датират първите значими издания с габровски хумор. Неусетно авторката ни кани да посетим Дома на хумора, без да е обстоятелствена, но същевременно достатъчно убедително ни внушава: хуморът не само е здраве, той е задължителен елемент от формулата на успеха.
Пътешествието продължава със запознаване с културните забележителности на града („Габрово – градът с характер, който гради мостове” с автор Стефка Боева), разбира се, с акцент върху паметниците на габровската спестовност. Боева е избрала за начална точка на своя маршрут скулптурните фигури в Парка на смеха около Дома на хумора, тръгва към центъра с мостовете и кулите, за да възкликне: „Благословен е всеки град на мостове”. „Фактът, че 10 от 20-те моста са издържани в архитектура с духовно послание, посветени са на определени събития или явления, е върхова даденост в туристическо отношение. Няма друг български град с 10 пластично оформени моста, които да разказват чрез камък и метал за миналото, поминъка, духовните върхове, поривите към свобода на своето население.”
След мостовете, интересно е поднесена информация за Градската часовникова кула, за храмовете, НАГ, сградата на библиотеката и читалище „Априлов-Палаузов”, за Дома на културата, Спортната зала. Следва презентация на Регионалния исторически музей с Дечковата къща, Националния музей на образованието, Планетариума, Художествената галерия, Драматичния и Кукления театър, Габровския камерен оркестър и Оркестър „Габрово”. В експозето са намерили място и описания за АЕК „Етър” и АИР „Боженци”.
Гидът предлага професионална информация за туристически агенции: препоръчани са няколко културно-туристически маршрути за разглеждане на Габрово с различни тематични акценти, обозначени и на приложената карта на града. Така за два дни любознателният турист може да се запознае с „Корените на габровския хумор”, да дойде в Габрово на хаджилък (само в Габрово и само в ДХС са „събрани” на едно място фрески от 20 български църкви и манастири в изложбата „Грехът”), за ученици е подходящ маршрутът „От Априлов до планета Габрово” (също за два дни). Подсказани са и други възможности.
Дарина Маринчевска ни разкрива прелестни и малко познати кътчета от ДХС (”Домът на хумора и сатирата – визитната картичка на Габрово”). Научаваме подробности за малката планета Габрово, защо наричат Габрово столица на хумора, защо за габровци се разказват вицове, защо габровският хумор е все така актуален у нас и популярен по света. Отбелязани са атракции, постоянни експозиции, сувенири, издания, Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата, отличията и признанията за работата на ръководството и екипа на Веселата къща.
Ето че стигаме до популярния календар на веселите габровски събития. Да, ДХС вписа в съвременната градска празничност дати като 1 април – рождения ден на Музея и на планета Габрово, третата събота на май всяка нечетна година – Международното биенале; третата неделя на май всяка нечетна година – Националната среща-наддумване „Благолаж”; единадесетият ден от единадесетия месец с ритуала по откриването на Петото годишно време, Веселите четвъртъци („Весел габровски календар”, автор Галина Бонева).
И ако всичко до тук е издържано в сериозен и сдържан тон, то в последните страници Венета Козарева ни поднася весели и забавни истории, истинска случка с дядо Миню Попа, единственото реално лице – герой на габровските вицове. Те са за хора с чувство за хумор, които могат да отличат реалното от фантазното. Затова до полушеговитите габровски рецепти, толкова подходящи във време на криза, са и съвсем сериозните изпитани във времето пестеливи и оригинални габровски блюда, подходящи за всички времена и сезони.
Най-новото издание на Дома на хумора е създадено от екип, включващ Т.Цанкова (и редактор на справочника), Ст.Боева, Д.Маринчевска, Г.Бонева, В.Георгиева, проектът, художественото оформление и илюстрациите са на Й.Шиякова, фотографиите и компютърната обработка – на инж. П.Йорданов и Хр.Райков. Използваните фотоси са от архива на ДХС, Сдружение „Планета Габрово” и други специализирани издания за Габрово. Предпечатът е осъществен от „Перфект” ООД, а печатът – в „Дедракс” АД в тираж 1000. Предстои и издание на английски език. Гидът се продава на щанда на Музея. Така ДХС дари Габрово и неговите туристи с ценен съвременен справочник.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов


На 4 юли , петък, от 17.30 ч. в експозиция „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще бъде открита трогателната фотоизложба „Светът на Улични сърца“. Изложбата е посветена на живота и обитателите на Приюта за безстопанствени кучета „Улични Сърца БГ“ в село Глушка.
Посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на приюта, като видят света през погледа на неговите четириноги обитатели чрез силни, емоционални и разтапящи сърцето фотографии.
„Светът на Улични Сърца“ ще може да бъде разгледана до 28 юли, като всеки кадър от експозицията разказва история на надежда и преданост. Събитието насочва внимание към нелеката съдба на изоставените кучета и провокира хората да осиновят домашен любимец.


Култура
Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор


Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.
С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.
Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.



Култура
Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново


Тази събота, 5 юли, от 11.00 часа, в храма „Свети Никола“ в Дряново ще се състои тържествен концерт на мъжкия хор към храм „Успение на Пресвета Богородица” – Габрово и мъжкия хор към храм „Св. Троица” – Габрово.
Събитието се осъществява със съдействието на Архиерейско наместничество – Дряново и е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор – строител, които се организират от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерство на културата.
Преди концерта, от 09.00 часа, в църквата ще бъде отслужена Света литургия. Не е случайно, че музикалното събитие ще се състои именно в храма „Св. Никола“ – едно от най-значимите архитектурни постижения на възрожденския майстор Колю Фичето.
Построен през 1851 г., храмът е сред трите запазени негови обекта в родния му град. Именно тук той проявява своя собствен архитектурен почерк и създава един от шедьоврите си.
Обявен за паметник на културата от национално значение, храмът „Св. Никола“ е и една от най-посещаваните забележителности на територията на община Дряново.


-
Новинипреди 5 дни
Габрово излезе в подкрепа на българския лев
-
Новинипреди 7 дни
ЖБД „Майчина грижа“ отличи седем зрелостници с награди
-
Новинипреди 7 дни
Жителите на кв. „Шенини“ в Габрово започват изграждането на нов параклис
-
Новинипреди 4 дни
Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград
-
Културапреди 4 дни
Габрово е един от активните участници в Мрежата творчески градове на ЮНЕСКО
-
Новинипреди 4 дни
Габровски шампиони блестят на Европейските игри в Чехия
-
Културапреди 3 дни
Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново
-
Кримипреди 4 дни
Крадецът, тарашил по Русевци, влизал в домовете докато собствениците им били там