Свържи се с нас

Култура

Дипломатично и балансирано

Published

on

В началото на ХХІ в. България остава непозната за голяма част от французите. Наистина високообразованите и ерудирани френски специалисти добре познаватисторията на България и отношенията между двете нации през многовековното им битие в нашата древна Европа. Но мнозина не са така добре професионално ориентирани за съдбата на нашия народ, който дълго живя в изолация.

Земите, населявани от българи и французи, са сред най-древните огнища на човешката цивилизация в Европа. Хилядолетната култура на двете страни, независимо от разстоянието между тях, прави българи и французи своеобразни историчиски събратя. Наред с несъмнените различия непредубедения читател ще открие една проста, но важна истина – двата народа, всеки в своя етнокултурен и народопсихологически контекст, а и заедно олицетворяват Европа с нейните дълбоки корени и несекващ стремеж към духовно развитие и общочовешки просперитет.

Историческият път на българите води през резки поврати – върхове на величие и жестоки крушения. Такава е съдбата и на много народи по света, всеки в своята историческа конкретика. Но тъй като българите са много древен народ и пътят, който са извървели през столетията, е дълъг, тези повратиизглеждат по-релефни.

Наситена с драматизъм е и новата история на България, защото са нанесени незарастващи рани върху националната и териториалната цялост, единството и самочувствието на нацията. Но българският народ отдавна е оставил настроенията на враждебност и реванш. Днес той желае само спокойно стопанско и културно развитие сред семейството на обединените европейски нации. Това, което българите не могат да допуснат, е да се фалшифицира и извращава историята им, което за съжаление и досега не е изоставено от някои представители на нашите съседи или от недостатъчно компетентни историци и журналисти от останалите европейски страни. Наистина в настоящия век е крайно време да се изостави един популярен някога в Западна Европа израз: “Кой може да разбере какво става на Балканите, пък и кого ли го интересува”.

Френската нация многократно е доказвала своята справедливост и свободолюбие и ако тя би познавала, макар и съвсем общо, историята на българите и многовековните културни и стопански взаимоотношения между двете страни, тя би видяла в лицето на българите свои приятели.

В името на това желано приятелство между българи и французи авторите и издателите на тази книга я поднасят на уважаемия читател.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица