

Култура
Творчество, на основата на традициите
Народно читалище „Христо Ботев 2008” в село Гарван проведе серия творчески работилници и ателиета, в сферата на визуалните и приложно-декоративните изкуства, и организира три фолклорни събора, с участието на любителските състави към читалището през изминалата една година.
Проектът „неЗабравени тадиции”, финансиран по програмата за възстановяване и подкрепа на любителското творчество на Национален фонд „Култура”, съдейства за развитието на творческия потенциал на любителите в изкуствата в няколко различни културни направления – български народни танци, художествени работилници, ателиета в сферата на декоративно-приложните изкуства: лендарт занимания – природни картини от природни материали; ателиета за изобразително изкуство – живопис, рисуване с водни и темперни бои, рисуване върху текстил; украса на предмети за бита със семена, моделиране със сено, строителни материали и други естествени материали.

Заниманията бяха ръководени от творци-професионалисти, осигурявайки широк достъп до разнообразни културни дейности и привличайки нови любители в тях, както и нови публики за разпространението им.
Аудиторията получи широк и непосредствен достъп до процеса на създаване на творческите продукти на артистите-любители в изкуствата. Най-масовото събитие бе Летният празник в с. Гергини, който е традиционен събор, по повод празника на Света Марина. Основен участник бяха любителските състави към читалището, но и още два танцови състава и фолклорни изпълнители.
На духовния празник на град Габрово – Петковден, читалището бе основен организатор на надиграването „Сгледно хоро”.

В рамките на проекта се състоя и възстановка на гарванската „Лазарня” – характерен събор, който се провежда само в габровския край, а в село Гарван – на Томина неделя.
Двете големи събития в селата от кметството, близо до областния град привлякоха от там много публика и участници. Те имат своя принос към стремежа за децентрализация на културния живот в областта и привличането на нови участници към любителското творчество.
С финансиране по проекта Танцовият фолклорен клуб към читалището се утвърди като състав за любителско творчество. Той представи пред публика ново творчество, специално създадено по време на проекта. А с участието си в масовите събори на открито и другите читалищни инициативи, достигна до широк кръг публика, включително деца и младежи, които едва сега се запознават със селския живот и българските традиции.
Достигна и до възрастните, които ги познават и точно затова им се наслаждават. Провеждането на творческите работилници и ателиета, читалището организира предимно на открито в унисон, със задачата на проекта да провокира вдъхновение от природата за творческо пресъздаване и личностна изява.
Дългогодишният опит в провеждането на подобни инициативи показва, че най-малките са най-големите любители на всякакви активности, свързани с рисуване, създаване на авторски творби с ръце и въображение. Задачите, темите и формите бяха подбрани така, че да бъдат интересни и за възрастните, особено за юношите, които обикновено са най-незаинтересовани. Проектът подпомогна финансово дейността на Народно читалище „Христо Ботев – 2008” и осигури възможност за закупуване на сценични костюми – народни носии за танцьорите и озвучителна техника.
Публикацията е по проект „неЗабравени традиции” по Програма за възстановяване и развитие на организациите в областта на любителското творчество на Национален фонд „Култура”.
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Кримипреди 3 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“