Свържи се с нас

Култура

Иконата „Разпятие Христово“ е акцент на месеца в ХГ „Христо Цокев“

Published

on

В навечерието на Великден за акцент на месец април, Художествена галерия „Христо Цокев“ представя Възрожденската икона „Разпятие Христово“.

Иконата е подписана: Рука Симеон от Трявна, което я датира в началото на ХIХ – ти век. Според проф. Атанас Божков неин автор е Симеон Коюв, за когото той твърди, че е: „живописец със скромни възможности“. Професор Асен Василев от своя страна определя Симеон Коюв като: „образописец и майстор на кухата резба“, изнасяйки данни, че не е открита нито една икона, подписана от зографа.

През 2013 г. Люба Цанева, уредник в тревненския музей, прави обобщението, че данните за Симеон Коюв са твърде противоречиви и пораждат по-скоро въпроси, отколкото внасят яснота относно живота и творчеството на иконописеца. Няколко години по-късно Мариела Стойкова от Национална галерия, Музей на християнското изкуство изказва смелото твърдение, че не съществува зограф Симеон Коюв. В случая става дума за погрешно разчитане на родословното дърво на Витановския род. Всичко това налага извода, че зад подписа Рука Симеон от Трявна, трябва да разбираме Симеон Цонюв, какъвто е и първоначалният запис в инвентарните книги на ХГ „Христо Цокев“. Той е третият син на тревненския живописец Цоню Димитров. Талантлив иконописец, оставил ни в наследство изящни икони в Троянския манастир, Търновско, Сивлиевско, Казанлъшко, Пловдив и разбира се в габровските църкви и Соколския манастир.

„Разпятие Христово“ е една от най-трагичните сцени, създадени от Възрожденските иконописци. В образите на представената икона разпятието е предадено сдържано, иконописецът използва строгия, лаконичен и условен език на символите.

Въображаемият простор е пресъздаден чрез синьо-резидавия фон на иконата. В него от земята до небето се извисява кръстът с разпнатия на него Христос – като мост, съединяващ земното и небесното царство. Красотата на образа не е загубена, по тялото му няма следи от физически мъчения, само скръбта в израза и движенията на заобикалящите го пресъздават мига. Композицията на иконата е спокойна и балансирана.  

Жестовете на фигурите, разположени около разпятието са сдържани и смирени. Богородица е изографисана вляво, с ръце, леко повдигнати към прикования Христос. Образът излъчва състрадание, но и увереност, която идва, за да балансира мъката на ридаещите Мария Магдалена и Йоан Богослов. Под укрепения в подножието си кръст, се вижда чернотата на пещера, олицетворяваща съкровеното, невидимото.

В недрата на земята се вижда череп, символизиращ прахта на първия човек Адам, върху който се стича кръвта на прободените с гвоздеи нозе на Христа – кръвта на Изкуплението. Чрез този символ зографите визуализират библейското твърдение, че всички умират, но възкръсват само повярвалите в Христос.

Реставрирана в началото на 2023 г. от реставратора д-р Стефко Аенски икона може да бъде видяна в Художествена галерия „Христо Цокев“ до 9 май 2023 г.

Автор: Нели Недева.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица