Свържи се с нас

Култура

Две журита ще присъждат награди в „Соло акт“ фест

Published

on

За първи път два журиращи състава ще присъждат наградите от Международния фестивал на монодрамата „Соло акт“ в Габрово. Габровският театър, който е организатор на събитието, е поканил петчленно професионално жури от експерти в областта на театъра и културата. Другото жури е алтернативно и в него влизат трима местни журналисти. Двата журиращи състава ще се допълват в преценката си за спектаклите и ще работят независимо един от друг.

„Соло акт“ започва на 2 април с официално откриване от 18.00 часа на сцената на Драматичен театър „Рачо Стоянов“. Начало ще даде спектакълът „Аз победих“ на режисьорката Ана Батева. В главната роля влиза Мартина Пенева. Постановката е по текста на Ярослава Пулинович. Обявеният в програмата моноспектакъл „Мечтата на Наташа“, също по пиеса на Пулинович, няма да се състои. Зрителите ще имат възможност да видят неговото продължение в представлението „Аз победих“. Историите в двете постановки са независими една от друга. Това, което ги свързва, е темата за възпитанието на децата. Фестивалът ще продължи до 7 април на четири сцени в града: габровския театър, Държавен куклен театър – Габрово, зала „Възраждане“ и спортна зала „Орловец“.

В състава на професионалното жури влизат театроведите Емилия Илиева и Людмила Оспадова, Алфидин Ахмедов – директор на Държавен куклен театър – Габрово, Иван Христов и Даница Янакиева.

Емилия Илиева е завършила театрознание в НАТФИЗ. Има опит в организирането на Международния театрален фестивал в Сибиу, Румъния. Била е сътрудник към фестивалните бюлетини на Международните театрални фестивали „Варненско лято“ и „Друмеви театрални празници. Нова българска драма“. Работила е като журналист за предаването „Без маски“ по радио „Алма матер“. Работила е в Младежки театър „Николай Бинев“ като младши експерт по маркетинг и реклама.

Людмила Оспадова е драматург и театровед от Николаевския драматичен театър от Украйна. Тя е част от групата жени-бежанци от Николаевския театър, намерили убежище в Габрово.

Алфидин Ахмедов е директор на Държавен куклен театър – Габрово от 2020 г. Завършил е актьорско майсторство за драматичен театър и магистратура по „Мениджмънт в сценичните изкуства“ в НАТФИЗ. Като актьор е работил в Сатиричния театър и в Младежкия театър. Ръководил е „Продажби и маркетинг“ в Музикално-драматичния театър във Велико Търново.

Иван Христов е един от създателите на литературния сайт „Тетрадката“. По образование е историк. Занимава се с поезия и е един от авторите на сайта „Тетрадката“. Даница Янакиева е общински съветник от Общински съвет – Габрово. Има любителски опит от театралните школи. Заместник-председател е на фондация „Габрово – преди и сега”.

Професионалното жури ще определи носителите на шест награди в пет категории. Наградите са: „Изкуството на актьора в моноспектакъла“ – присъжда се за мъжка и женска роля; „Изкуството на режисьора в моноспектакъла“; „Изкуството на художника в моноспектакъла“; „Изкуството на композитора в моноспектакъла“ и „Най-добър спектакъл“. Наградите ще бъдат статуетка с новия символ на фестивала – петел, и парична сума. Международният фестивал на монодрамата „Соло акт“ е вписан в Методиката на Министерство на културата за разпределяне на средствата от Закона за закрила и развитие на културата. Това означава, че наградените представители на държавни културни институти ще получат допълнителна парична сума за участието си във фестивала.

Алтернативното жури на журналистите ще връчи една награда – „Гласът на медиите“. Тяхната преценка ще е независима от избора на професионалното жури.

Публиката също няма да остане безучастна, а ще определи своя фаворит сред постановките чрез гласуване. Тяхната награда ще бъде „Гласът на публиката“. Всички участници във фестивала „Соло акт“ ще бъдат отличени с грамоти.

Цялата програма на събитието може да бъде видяна на интернет страницата на габровския драматичен театър.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица