Култура
115 години Габровско машиностроене (част 2)
От лопати и подкови до сложни съоръжения и оборудване
През 1909 г. фабрика „Иван Недков“ се преобразува в Командитно дружество, а през 1912 г. то се пререгистрира като Анонимно АД, с капитал от 250 000 златни лева. Слага се началото на съвременното индустриално машиностроене в Габрово, в което първостепенна роля има Иван Недков. Стремейки се към предимство и по-голяма самостоятелност, той постепенно изкупува акциите на другите съдружници.
Фабриката започва производство на комплекти машини – трансмисии, кожарски барабани, помпи за кожарската индустрия и др. През 1912 г. там е излят бронзовият бюст към паметника на Продан Тишков – Чардафон. По време на Първата световна война фабриката е милитаризирана и произвежда корпуси на ръчни бомби „одринки”, лопатки за шанцов инструмент и подкови за обозните волове. За да се запаси с материал за целия военен наряд, Иван Недков лично отива в град Катовиц, Германия (дн. Катовице, Полша). Той е притеснен дали ще му дадат „огромното“ за неговите представи количество от 100 тона, което развеселява директора на завода.
През 1922 г. Иван Недков изработва и подарява целия метален парапет към втория етаж на габровската библиотека “Априлов-Палаузов”. Между 1925 и 1927 г. произвежда оборудването на Кожарското училище в Ловеч – кожарски барабани, трансмисии, шайби, лагери, помпи и всичко останало.
Ив. Недков се специализира в производство и монтаж на железни комини за предприятията, като си изработва собствена технология.
Целият материал, подготвен от Иван Постомпиров – гл. уредник в РИМ – Габрово, може да прочетете оттук.
Следва продължение…
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Национална научна конференция „Епохи, личности, памет“
На 3 и 4 октомври 2024 г. в Исторически музей – Дряново ще се проведе трета поред национална научна конференция „Епохи, личности, памет”, посветена на историята на града, на личности, родени и свързани с Дряново, както и на различни проблеми на историческата наука, културното наследство, музейното дело, етноложки и други проучвания.
Тази година броят на участниците е значителен. Заявените доклади и научни съобщения са около 50. Участниците ще бъдат разделени в две секции: „История, дейци и личности, свързани с Дряново и дряновския край” и „Културно-историческо наследство, музеология, етнология, архитектура и изкуство”.
Научен ръководител на конференцията ще бъде проф. д-р Петко Ст. Петков. Организатори на научния симпозиум са: Исторически музей – Дряново, Община Дряново и Исторически факултет, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.
Конференцията ще бъде съпътствана от гостуващата изложба „Алкохол и амбалаж” на Исторически музей – Горна Оряховица. Програмата предвижда още и представяне на няколко издания: на новоизлезлия том 3 от Известия на Исторически музей – Дряново, на справочника „Следите на героичното минало” от авторски колектив от ИЕФЕМ – БАН и „Житие и страдание на Фани Попова – Мутафова” от Катя Зографова.
Култура
„Психокриминале“ на габровска сцена
На 21 октомври, от 19.00 часа, Домът на културата „Емануил Манолов“ в Габрово ще бъде домакин на едно незабравимо театрално преживяване. На сцената ще оживее криминалната комедия „Психокриминале“ – постановка на Борислав Чакринов по пиесата на Сам Бобрик.
В центъра на историята стои Адам Уебстър – изпаднал писател на криминалета, който, в отчаян опит да изкара малко пари, решава да предлага гадаене на съдбата срещу 25 долара. Но това неочаквано го въвлича в поредица от мистериозни събития и необясними убийства.
Зрителите ще се запитат: кой е убиецът? Гангстерът Джони Шампанското или съблазнителната любовница Рита Малоун? С участието на звезден актьорски състав, включващ Асен Блатечки, Малин Кръстев, Милена Маркова – Маца, Стефан Иванов, Катерина Борисова и Асен Лозанов, постановката обещава вечер, изпълнена с много смях и неочаквани обрати.
Остроумните диалози и напрегнатата интрига ще държат публиката на ръба на местата им до последния момент. Билети за „Психокриминале“ можете да закупите от касата на Дома на културата „Ем. Манолов“. Работното време на касата е от 10.00 до 14.00 ч и от 15.00 до 19.00 ч. Резервации могат да се направят на телефоните: 0896 745 100 и 0898 293 951.
Не пропускайте възможността да се насладите на този театрален шедьовър в Габрово!
Култура
Ивайло Диманов гостува в Севлиево с „Амфибрахий в До мажор“
На 9 октомври, сряда, от 18.00 часа в галерия „Видима“ в Севлиево ще се състои представянето на най-новата стихосбирка на Ивайло Диманов – „Амфибрахий в До мажор“.
Известният журналист, писател и бард, носител на множество национални и международни награди, ще зарадва публиката със своето творчество, което обединява поезия, музика и вълнуващи разкази.
Диманов е автор на 14 книги, включващи поезия, белетристика и театрална критика, а неговите концерти с авторски песни и стихове са го отвели на сцени из цяла България и по света.
Сред държавите, където е изнасял концерти, са Чехия, Италия, Франция, САЩ и Канада, а през 2018 г. представи България на Международния фестивал на поезията в Рим. Събитието в Севлиево е част от неговото турне в централна северна България, като градът е сред любимите му спирки.
След представянето на „Амфибрахий в До мажор“, посетителите ще имат възможност да се срещнат лично с автора, да закупят книгата с автограф, да задават въпроси и да се снимат с него. Входът за събитието е свободен.
Гостите ще могат да се насладят на поезия, музика и вино, обещавайки една незабравима вечер в компанията на един от най-забележителните съвременни български творци.
-
Кримипреди 7 дни
Разкрита е денонощна линия за изборни нарушения
-
Културапреди 4 дни
Ивайло Диманов гостува в Севлиево с „Амфибрахий в До мажор“
-
Новинипреди 7 дни
Факелът на мира преминава през Габрово
-
Новинипреди 4 дни
Златен медал и парична награда спечели Йоан Велчев в шахматен турнир
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ допусна поражение при домакинството си на Спартак (Плевен)
-
Кримипреди 3 дни
Жена е с опасност за живота след нанесен ѝ жесток побой
-
Културапреди 2 дни
„Психокриминале“ на габровска сцена
-
Любопитнопреди 4 дни
Дни на отворените врати в студио „Лори Ан“