Култура
115 години Габровско машиностроене (част 3 и 4)
Първият български тъкачен стан е създаден в Габрово.
Третият син на Ив. Недков – Цветан, учи в Априловската гимназия, но всяко лято работи по два месеца във фабриката на баща си. Така, постепенно добива необходимата техническа и практическа подготовка за един бъдещ инженер. Следва във висшето техническо училище в Мюнхен, Германия. По съвет на баща си постъпва като работник в заводите „Шкода” – Пилзен, Чехословакия, защото „добър инженер става онзи, който е бил добър работник по професията си“. След като завършва образованието си, през 1933 г. се завръща в Габрово.
По това време фабриката се намира в тежко финансово положение и заради световната криза (1929-1933). Ив. Недков е вече с разклатено здраве и умира на 21 юни 1936 г. Под негово ръководство предприятието не се разраства особено, а е по-скоро една добре обзаведена машинна работилница, без някаква специализация и серийно производство.
Инж. Цветан Недков постепенно оглавява производството на изпадналата в безизходица фабрика. Като по-ориентиран, той вижда, че след голямата световна криза, вътрешният пазар ще е гладен за текстилни изделия и по-специално памучни платове. Ориентира се към изработване на памукотъкачен стан.
През 1935 г. инж. Цветан Недков става първият в България произвел памукотъкачен стан, задвижван от собствен електромотор. Същата година той е показан на организираната от Съюза на индустриалците в Габрово занаятчийско-индустриална изложба, подредена в Априловската гимназия.
Целият материал, подготвен от Иван Постомпиров – гл. уредник в РИМ – Габрово, може да прочетете оттук.
Първи инж. Цветан Недков въвежда петдневна работна седмица и работа на акорд в своето предприятие.
През 40-те години на ХХ в. фабриката на „Ив. Недков“ АД постепенно започва да се справя с натрупаните задължения под ръководството на инж. Цветан Недков. Той изпълнява едновременно различни длъжности: ръководител, директор, конструктор, технолог, доставчик на материали, домакин, качествен контрол. Цялата администрация се състои от 1 счетоводител и 1 деловодител.
Инж. Цв. Недков въвежда собствена организация на производството: работа на акорд и заплащане на произведена бройка машина. Това позволява формиране на значително по-високи заплати. Изисква се само първокачествена продукция, за допускане на брак се предвиждат удръжки.
Съвсем непознато за тогавашното време в България е въвеждането на петдневна работна седмица от инж. Недков. Според него, отпочиналите работници дават по-качествена продукция. След 1942 г. във фабриката вече работят 120 души.
Под негово ръководство се създават и много добри работници: стругари, фрезисти, шлосери, леяри, които продължават да работят и дори стават ръководители в създадения по-късно Държавен машиностроителен завод (ДМЗ) по времето на социализма. Целият материал можете да прочетете оттук.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
ФА „Развитие” с участие в празничен концерт на 53-ти Световен конгрес на CIOFF
Фолклорен ансамбъл „Развитие” участва в празничен концерт на представителните ансамбли, организиран от Националната секция за България на CIOFF (Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства).
България бе домакин на 53-тия Световен конгрес на Световната фолклорна организация CIOFF® от 25 октомври до 3 ноември. Престижният форум уважиха 150 делегати от 62 страни. Концертът навръх 1 ноември беше посветен на Деня на народните будители и в него участие взеха избрани състави.
53-ят Световен конгрес на CIOFF® се проведе в рамките на тригодишната програма на CIOFF® България, за организиране на Първата световна детска ФОЛКЛОРИАДА на CIOFF®, в която ще участват 35 ансамбъла от 35 страни и 35 български детски ансамбли.
Форумът ще се проведе в София и фестивални градове в страната в рамките на 10 дни през лятото на 2026 г. Домакин на следващият Световен конгрес на организацията ще бъде Чили.
Вицепрезидентът на CIOFF® и Национален делегат на Чили – г-н Марсело Фиеро прие официалният флаг на организацията от домакините в лицето на г-н Емил Павлов – Президент на CIOFF® България и г-жа Стилияна Йоргова – генерал секретар на секцията.
Култура
Габровски пианисти блестят в авторски концерт на проф. Борислава Танева
Вълшебна вечер, изпълнена с музика и вдъхновение, оживя в зала „Филип Кутев“ на Съюза на българските композитори, където младите пианисти от Музикален клуб „Весела“ имаха честта да участват в авторския концерт на проф. Борислава Танева.
Концертът, озаглавен „В приказния свят на Борислава Танева“, събра на едно място почитатели на класическата музика, педагогически наставници и близки на младите таланти, за да станат част от премиерата на новото детско клавирно творчество на проф. Танева.
Сред изпълнителите бяха осем изтъкнати възпитаници на клавирния педагог Весела Пенева – лауреати на престижни национални и международни конкурси. Невин Халил (2 клас), Кристина Стефанова (3 клас), Лорен Николова (5 клас), Делиа Георгиева (6 клас), Мира Русинова (8 клас), Ай Хасегава (9 клас), Полина Флориду (10 клас) и Адриана Кънева (11 клас) бяха специално избрани и поканени от самата проф. Танева да се включат в нейния концерт.
Те се представиха с 20 солови изпълнения и 3 пиеси на четири ръце, показвайки своята музикална зрялост и артистичност. Пълната зала на събитието бе изпълнена с атмосфера на топлота и вдъхновение, докато младите пианисти, някои от тях все още любители, поднесоха своите изпълнения с ентусиазъм и професионализъм.
Проф. Танева, която освен пианист и педагог е и композитор с дългогодишен опит, сподели между изпълненията истории от своето детство и творческите цели, които си е поставяла през годините, пишейки за пиано.
„Това е истински празник на красотата, оптимизма и таланта,“ сподели проф. Танева, която многократно изрази благодарността си към преподавателите и младите изпълнители, направили вечерта специална.
Концертът завърши с искрени аплодисменти от публиката, сред която бяха музиканти, студенти на проф. Танева, както и семейства и приятели на участниците, обединени от радостта и гордостта към младите таланти.
Концертът „В приказния свят на Борислава Танева“ остави незабравим спомен у участниците и присъстващите, доказвайки, че магията на музиката вдъхновява и сближава.
Култура
Мария Лалева представя новата си книга „Пътища от огън“ в Габрово
Любимата на българската читателска публика авторка Мария Лалева ще представи най-новия си роман „Пътища от огън“ пред своите почитатели в Габрово. Събитието, организирано с подкрепата на екипа на Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“, ще се състои на 12 ноември в Художествена галерия „Христо Цокев“ от 17.30 часа и е част от националното турне на писателката.
„Пътища от огън“ е книга, която се докосва до сърцевината на теми като войната, любовта и учителите – не само като хора, но и като опит и познание. Мария Лалева описва войната като „огън, който човекът пали сам, за да изгори своето минало“, като вътрешен и външен сблъсък, който, макар и болезнен, води към духовно пречистване.
Според нея огнените пътеки, по които ни води съдбата, са начин да опазим красивото и сияйното в човешката душа. Романът обхваща различни измерения на любовта – семейството, приятелството, романтиката, както и любовта към родината и към собствените корени.
Лалева разглежда любовта като основен път за личностно и духовно израстване, а учителите – като постоянен елемент от този път. Тя посочва, че учителите присъстват във всеки аспект от живота – буквално и метафорично, като житейски и духовни наставници.
Литературният критик Георги Тошев споделя, че „Пътища от огън“ е своеобразно предизвикателство за читателите, които вече познават творчеството на Лалева от нейните предишни успешни романи – „Живот в скалите“ и „Пасиансът на архангелите“.
По негови думи, писателката приканва читателите да изследват границите на своята чувствителност и толерантност. С актуални и болезнени теми за днешния свят – като човешкото отхвърляне и бежанците – новият роман на Лалева ни подтиква да преосмислим отношенията си с другите и да открием смисъл дори в срещата с непознати, когато се изправяме пред общи изпитания.
Тошев отбелязва още, че „във време на разделение и омраза романът е опит да ни събере и успокои, че можем да живеем заедно с другите“.
-
Кримипреди 5 дни
Тежка катастрофа с пострадали в Габрово (снимки)
-
Новинипреди 7 дни
Емоции и спортен хъс на „Футбол със сърце“ в Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Не променяйте герба на града!
-
Кримипреди 6 дни
Общо 10 дрогирани и пияни зад волана хвана полицията само за седмица
-
Икономикапреди 6 дни
Габрово планира въглеродно неутрална зона
-
Любопитнопреди 7 дни
„Училище за родители“ към МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ отваря врати
-
Новинипреди 7 дни
Три инфузионни помпи получи АГ-отделението
-
Кримипреди 5 дни
18-годишна шофьорка е причинила тежката катастрофа на ул.“Лазурна“