Свържи се с нас

Култура

Нонумент с награда Икар за Съвременен танц и пърформанс

Published

on

На специална церемония в Народния театър “Иван Вазов” бяха раздадени тазгодишните театралните награди “Икар” 2020. За първи път те не се състояха през март месец в Деня на театъра, а заради извънредната пандемична обстановка бяха преместени с нова дата.

Вечерта премина под строги противоепидемични мерки и в залата присъстваха само номинираните и връчващите отличия, които бяха с маски, а публика не присъстваше.

Голямо признание за целия екип, който работи по проекта „Нонумент“ е наградата за Съвременен танц и пърформанс, излъчена от Гилдията за съвременни изпълнителски изкуства, за Стефан А. Щерев и Лигна (Германия) за „Нонумент“, продукция на Информбюро и Музея на хумора и сатирата в Габрово.

Как се заражда идеята за пърформанса пред Дом-паметника на БКП, разказва Стефан А. Щерев в интервю за seen.bg:

„Идеята дойде през 2018 г., съвсем спонтанно, на обяд с Маргарита Доровска – директор на Музея на хумора и сатирата, Габрово. Говорихме надълго и нашироко за идеите, които имаме и тя сподели, че музеят ще участва в голям проект, посветен на Нонументите. С нея се познаваме отдавна и не ми трябваше много време, за да помисля – исках да направя нещо на Бузлуджа и съвсем естествено дойде и идеята да включим и ЛИГНА. Общите ни проекти досега са показали, че намираме общ език и стратегия да създаваме представления, които отзвучават дълго. Една година активна подготовка и навлизане в темата. Представяте си, нали? Трябваше доста предистории да разкажа на моите колеги от Германия, да се преведат, подберат. Тъкмо и тук беше предизвикателството – как да отсеем цялото това богато на информация съдържание и да го сведем до интересен и подреден драматургичен материал, който да превърнем в текст. Прегледахме лични и музейни архиви, купища снимки, архивни радио и телевизионни предавания, писма, картички, вестници, публикации. Струват ми се безкрайно много страници сега. Много хора помогнаха и искаме да им благодарим. Възможността да прекараме няколко часа вътре, в самата сграда пък беше едно друго преживяване. Усещането бе, че сме попаднали в изоставено съоръжение или изоставен храм – с пробит на места покрив, призрачна тишина, плашещо свистене на вятъра и скърцане на висящите парчета ламарина от покрива. Имаме и записани часове звуков материал от вътрешността на сградата, които включихме в представлението.“

След първото представление „Нонумент“ на 14 септември 2019 година, радиобалетът бе проведен още два пъти на 19 септември 2020. След броени дни, на 7 ноември, публиката ще има възможността за първи път да гледа и филма „Нонумент“ в рамките на 13-тото издание на фестивала за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“ на Българска танцова платформа. Филмът показва мащаба на целия проект и разкрива още повече неговата многопластовост, благодарение на богатия видео материал, заснет от Васил Къркеланов и неговия екип на първото разиграване миналата година.

Представлението бе част от проекта M.A.P.S. и проект „ПаметНО”, финансиран от Национален Фонд Култура и се реализира в партньорство между Музея на хумора и сатирата, Асоциация Информбюро, MoTA (Словения), WHMEDIA (Австрия), Tačka komunikacije (Сърбия), Centre for Central European Architecture (Чехия), ArtOS Foundation (Кипър) с подкрепата на Програма „Творческа Европа“ на Европейската комисия, Национален фонд „Култура“ и със съдействието на Областна управа Стара Загора.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Очаква ни запомнящ се финал на Международен куклен фестивал „Рачо и Дешка“

Published

on

На 27 юли, събота, в 17.00 часа Фондация „Арте Вива“, София ще открие програмата на последния фестивален ден от Международния куклен фестивал „Рачо и Дешка“ с представлението „Привет, магьосници, и сбогом“. Място на събитието е площад „Възраждане“.

По забавен и пълен с изненади начин, с много хумор и музика публиката ще разбере, че във всеки от нас се крие по една малка зла магьосница. Тя може да стане голяма и силна. Дали ще ѝ позволим, зависи от нас. Спектакълът разказва как малкият Башир успява да я победи със своята доброта. „Привет, магьосници, и сбогом“ е по мотиви от френски приказки. Постановката е на Ваня Йонкова, сценографията – на Свила Величкова, а музиката е композирана от Методи Иванов. В спектакъла участват Симона Нанова и Елена Грозданова.

В 17.50 традиционната за фестивала работилница ще занимае своите гости с голямата тема за буквите в нашата азбука. Това става възможно благодарение на партньорството на Регионална библиотека „Априлов- Палаузов“, която подкрепи проекта на Фондация „ОТ БГ“.

В 18.30 Театър ВЕСЕЛ – Велико Търново ще покани всички в зала „Възраждане“, за да се потопят заедно в света на една „Русалка“ по „Легенда за Лорелай“. Легендата за Лорелай е вдъхновявала творци от различни епохи. Тя разказва за красивата дъщеря на беден рибар, която пленявала стари и млади със своите омайващи песни. Това е старата и вечна история за свободния дух и за погубената любов.

Спектакълът носи атмосферата на суровия северен пейзаж и въздейства с вълшебството на приказка и с драматизма на антична трагедия. Драматизацията и режисурата са на Тодор Вълов, сценографията и куклите – на Наталия Гочева, а музиката – на Пламен Мирчев – Мирона. С участието на Елка Баланова и Веселин Василев.

Зареди още

Култура

Пет млади пианистки от МК „Весела“ ще свирят във Виена

Published

on

„Виена ни очаква” – под това мото премина концертът на децата от Музикален клуб „Весела” преди отпътуването за австрийската столица на лауреатите Невин Халил – 1 клас, Лорен Николова – 4 клас, Ай Хасегава – 8 клас, Полина Флориду – 9 клас и Адриана Кънева-10 клас. Те ще се представят „на живо” със своите музикални програми във финалите на Международния конкурс „Виенска класика”.

Възпитаничките на клавирния педагог Весела Пенева са сред отличените 65 деца, спечелили необходимия брой точки и получили покани за участие в заключителния тур във Виена, който предстои.

„Това е уникално постижение за нашия клуб“, сподели музикалният педагог Весела Пенева и продължи – „То ни прави безкрайно щастливи от постигнатия невероятен успех, а именно да бъдем забелязани и отличени измежду над 200 деца от 50 държави! Каква огромна чест е това за едни деца, които не се занимават с музика професионално, а свирят на пиано, просто защото им харесва! Във всяка възрастова група са поканени само по 10 участници. И моите момичета са между тях! това е изключително висока оценка, дадена ни от международното жури!“

„Скъпи Неви, Лори, Ай, Поли и Ади – в музикалната столица Виена, вие ще се докоснете до европейската музикална история, ще имате незабравими срещи с изкуството, ще свирите в хубави зали и ще се запознаете с деца-музиканти от различни националности! Вашата най-голяма победа е, че сте участници в една музикална олимпиада, която ще бъде прекрасен спомен за цял живот ! Олимпийския принцип гласи „Най-важно е участието..”, а аз бих добавила – и трудът, който влагаме! Вече съм напълно убедена, че всяко усилие рано или късно се възнаграждава ! Пожелавам ви да свирите с любов, мисъл и вдъхновение! Гордея се с вас, обичам ви и ви вярвам!“, добави още Весела Пенева.

Зареди още

Култура

В очакване на третата фестивална събота на Международния куклен фестивал

Published

on

Международният куклен фестивал „Рачо и Дешка“ продължава на 20 юли, събота, от 17.00 часа на площад „Възраждане“. За габровци и гости на града организаторите от Фондация „ОТ БГ“ са поканили Театър „Арт Ленд“, София и Държавен куклен театър Бургас.

„Гон, малката лисица“ е една трогателна приказка, която носи послание за лицето на невидимото добро. Представена е чрез интересна културна ценност на Япония, а именно – уличен театър „камишибай” или „театър в картини”, особено популярен през 30-те години на 20 век.

Актьорите, разказвачи на истории, обикалят с колело, на което има малка сценична кутия с поставена история в картини. Спектакълът представя интересна форма за общуване със съвременната публика.

Постановката и сценографията на „Гон, малката лисица“ са на Мария Банова. Ролите изпълнява Юлия Коларова. Постановката е на Театър „Арт Ленд“, София. Творческата работилничка, която започва в 17.50 часа, този път е за майсторене на изделия от хартия.

В 18.30 часа гостите от Бургас ще представят на публиката „Две пръчки и три съчки“. Не си мислете, че баба Хели е вехтошарка! В своята количка с три колелета тя събира какво ли не и го преобразява в герои, приказки и вълшебства, за да задоволи безкрайните прищевки на своята внучка Лили.

Крои, кове, лепи, сглобява, измисля и твори по пет приказки на ден без почивен ден. Тя е истински феномен! Авторът на текста на „Две пръчки и три съчки“ е Христина Василева. Нейни са и сценографията, и постановката. Музиката е на „Puppetspirit“ – Белгия. В ролята на баба Хели влиза актрисата Румяна Кралева.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица