Свържи се с нас

Култура

Д-р Марияна Илиева дари ценни издания на НМО-Габрово

Д-р Марияна Илиева дари на НМО
ценни издания от и за проф. Михаил Герасков.

Published

on

Д-р Марияна Илиева от СУ „Климент Охридски“ дари на Националния музей на образованието две ценни издания – първата в историята на българската педагогическа наука монография, посветена на педагогическото наследство на Михаил Герасков (1874 – 1957), и неговата автобиография, публикувана за първи път през 2016 г.

Книжовното и документално наследство на проф. Герасков, един от най-значимите представители на следосвобожденската педагогическа мисъл в България, постъпва в Университетския архив на СУ „Климент Охридски“ преди шест години като дарение от неговия внук проф. дмн Пенко Шотеков. Сред предоставените от него материали е и автобиографията на проф. Герасков.

Ръкописът е публикуван от Университетското издателство на Софийския университет без осъвременяване на изказа и без редакторска намеса.

Всички събития от своя живот Михаил Герасков пречупва през призмата на обществените и политически събития в България, като се опитва да им даде възможно най-обективната оценка, пишат авторите в предговора на автобиографичното издание. Герасков коментира Сръбско-българската война, Първата и Втората световна война, честата смяна на правителства, министър-председатели и кабинети, партийните боричкания и стремежи за надмощие на различни лидери в отделните партии. Хроникира и анализира всички въпроси, свързани с развитието на образованието от 1880 до 1950 г.

Автобиографичното издание „Михаил Герасков. Поглед назад към един достойно изживян живот“ представлява интерес не само за специализирана, но и за широка читателска аудитория.

Втората част от дарението на д-р Марияна Илиева е нейната монография „Михаил Герасков (1874 – 1957). Модерният педагог“, издадена две години преди автобиографията.

В 257 страници задълбочено са изследвани и анализирани теоретическите и практико-приложни концепции на М. Герасков в областта на дидактиката и теорията на възпитанието; педагогическите му възгледи в контекста на хербартианството и концепциите на реформаторската педагогика; очертани са научните му приноси за развитието на дидактиката и теорията на възпитанието след Освобождението до 1944 г.

Паралелно с това, в контекста на съвременната образователна реалност в България д-р Илиева извежда актуалността на неговите идеи.

Интересни са разсъжденията на М. Герасков за изпитите и оценките. Професорът приема за вярно твърдението, че изразената с една цифра оценка трудно характеризира ученика. Особено ако тя се поставя от лица, които не са били дълго време в контакт с него. В този случай тя в голяма степен може да е субективна, тъй като е в зависимост от моментната нагласа на ученика за умствена работа, от случайността на поставените въпроси, от времето, с което учителят разполага при изпитването. Оценката е в зависимост от темперамента и педагогическата подготовка на учителя. Добросъвестният учител взема общата проява на ученика, а не само отговорите, които той дава на изпита, пише М. Герасков.

Авторът на монографията Марияна Илиева е доктор по педагогика и хоноруван асистент към катедра „История на педагогиката и управление на образованието“ във Факултета по педагогика на СУ „Климент Охридски“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица