Свържи се с нас

Култура

Откриха експозицията „Габрово – център на знание и просвета“

Published

on

Часове преди началото на новата учебна година в центъра на Габрово, до емблематичния паметник на благодетеля Васил Априлов беше открита нова външна експозиция „Габрово – център на знание и просвета“. Тя е реализирана от Националния музей на образованието с финансовата подкрепа на Община Габрово по програма „Култура 2020“, приоритет „160 години Габрово град“.

Изложбата представя просветните традиции в килийното, взаимно и съвременно училище. Включените материали от фонда на Национален музей на образованието и Държавен архив – Габрово изграждат една по-плътна и богата историческа картина на града като център на знание и просвета.

Акцент в изложбата е създаденото по инициатива на Васил Априлов и Николай Палаузов Габровско училище, което преди 185 г. постави началото на новобългарската просвета и се превърна в най-важният фактор за развитие на образованието в България. Десетилетие след обявяването на Габрово за град Балканският Колумб Феликс Каниц най-много се впечатлява от „първото национално българско училище, след което българското учебно дело отбелязва извънредно бърз възход“.

„Основната идея на експозицията е фотодокументалният разказ за училища, символи, ритуали… да се превърне в един голям градски училищен албум, който създава усещане за общност и принадлежност, каза при откриването директорът на Националния музей на образованието Любка Тинчева. Образованието е вълнуваща тема, особено когато е свързана с принадлежността на няколко поколения към едно училище. Видяна от цяло семейство, родители, възрастни, внуци, от съученици, изложбата предизвиква спомени за годините, когато всеки от нас е тръгнал по пътя на знанието, създал е приятелства, опознал е първите трепети на любовта. Посланието към младите хора е да пренасят добрите традиции и да не забравят завета на Априлов: „Имайте за свята длъжност да обичате отечеството си, както ще видите, чи обичат своето сичките европейци, и помагайте му сякакво и като свършите учението, върнете ся да му слугувате на потребите му и на нуждите му, както правят и другите народи“.

Външната експозиция е реализирана и във вариант мобилна изложба, за да гостува в училища и музеи в страната и в българските школа зад граница. През октомври тя ще бъде представена в регионалната библиотека „Димитър Талев” в Благоевград.

С откриването на изложбата Музеят обяви дарителска кампания за набиране на документи, снимки и предмети, с които да обогати музейния фонд и разказа за просветната история на Габрово – градът, допринесъл толкова много за развитието на българското образование.

На официалното откриването присъстваха заместник-кметът на община Габрово Нела Рачевиц, народните представители Николай Сираков и Кристина Сидорова, областният управител Невена Петкова, общинският съветник Николай Григоров, началникът на Регионалното управление на образованието Георги Маринов, представители на културни институти и учебни заведения, граждани.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси

Published

on

Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.

Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.

Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.

Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.

Зареди още

Култура

Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето

Published

on

С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.

Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.

Зареди още

Култура

Габровски таланти с първи награди от международен фестивал в Израел

Published

on

Младата българска изпълнителка Гала Ивова Савчева бе отличена с първо място в категория „Българска народна песен“ по време на десетото юбилейно издание на Международния фестивал „Българска душа на свята земя“, който се проведе онлайн от израелския град Бат Ям.

Савчева впечатли журито със завладяващо изпълнение на северняшката безмензорна песен „Нигде се боляст не чува“ от Габровска област – произведение, станало емблематично благодарение на легендарния народен певец Борис Машалов. Нейният автентичен стил, емоционална дълбочина и вокално майсторство донесоха заслужено признание.

Фестивалът „Българска душа на свята земя“ се е утвърдил като сцена за съхраняване и популяризиране на българското фолклорно и културно наследство сред българските общности по света. В тазгодишното издание през 2025 г. участие взеха изпълнители от различни държави, които представиха богатството на българския дух.

Сред отличените бяха и талантливите деца от Вокално-фолклорна група „Зеленика“ към НЧ „Будителите 2017“ – Габрово, с ръководител Таня Соколова.

Десетгодишната Алина Чепурной спечели първо място, а Мая Луканова и Мария Дедева, също на 10 години – завоюваха трето място в своята категория.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица