Свържи се с нас

Култура

360 читатели посетиха Библиотека само за ден

Published

on

Триста и шестдесет читатели посетиха габровската библиотека в първия работен ден след извънредното положение, съобщи директорът на културната институция Савина Цонева. Вчера, 18 май, библиотеката посрещна отново своите читатели в съответствие с обявената противоепидемична обстановка и въведените мерки.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

Библиотеката работи с традиционното работно време от 8:30 до 18:30 ч. от понеделник до петък и предоставя основните читателски услуги: регистрация на читатели, заемане и връщане на литература за деца и възрастни и изготвяне на библиографски справки. Достъпът до библиотеката се осъществява при строго съблюдаване на противоепидемичните мерки.

Не се допускат читатели без защитна маска и граждани с изявена грипоподобна симптоматика.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

Служител на библиотеката посреща читателите, обяснява санитарните правила и ги приканва да си дезинфекцират ръцете, след което на специално обособени гишета те връщат заетата литература и получават заявените предварително библиотечни единици. Това се налага тъй като в момента се извършва инвентаризация на фонда на заемната за възрастни, а върнатите библиотечни документи подлежат на 72-часова карантина, преди да бъдат предоставени за ново ползване.

Срокът за връщане на заетите книги автоматично е удължен за периода на извънредното положение и няма да се налагат глоби за просрочие за този период. Заявка може да бъде направена на място, по телефон или чрез имейл.

От библиотеката препоръчват на потребителите да ползват електронния каталог за избор на конкретни заглавия и онлайн услугата „Моята библиотека” за заявка на литература и презаписване на заети документи. Същите услуги читателите могат да получат на телефон 066 806210 – Заемна за възрастни и 066 806327 – Детски отдел.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

Затворени за читателите засега остават всички читални, включително отдел „Краезнание”, отдел „Изкуство”, компютърната зала и читателските места за ползване на Интернет. Библиографски справки се заявяват по електронен път чрез имейл или чрез опцията „Попитай библиотекаря” на сайта на библиотеката www.libgabrovo.com.

Помещенията се дезинфекцират на всеки 2 часа, персоналът е снабден с необходимите лични предпазни средства. Същата организация важи и за сградата на НЧ „Априлов – Палаузов”, където се помещава Детския отдел на библиотеката.

Само в първия ден библиотеката бе посетена от 325 читатели и още 35 са ползвали Детския отдел.

„Всички читатели, които ни посетиха бяха дисциплинирани, добронамерени и търпеливи, за което сме им благодарни! Нека продължим да се пазим взаимно!“, сподели директорът на РБ „Априлов – Палаузов“ Савина Цонева.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Театрална миниатюра „Грамотното мишле“ в Детския отдел на Библиотеката

Published

on

Театралната миниатюра „Грамотното мишле“, с автор Радостина Андреева, ще започне в 11.00 часа на 11 септември 2024 г. в залата за събития и срещи на Детския отдел. Актьори от Държавен куклен театър – Габрово ще ви запознаят с вълшебството на буквите и приключенията на едно малко мишленце.

Представлението е част от проекта на РБ „Априлов – Палаузов“ „В началото бе Словото…” – от глаголицата до съвременното изкуство”, който е съфинансиран по програма „Култура“ на Община Габрово за 2024 година.

Бяха осъществени четири творчески ателиета под общ надслов „Светът на глаголицата” – оцветяване на глаголически букви, рисуване върху коприна, забавни образователни игри, ателие за папие-маше и арт-колажи „Втори живот за вестници, списания и книги“, както и събитие за създаване на приказки с литературно четене.

Входът е свободен.

В заключителната част на проекта на 27 септември 2024 г. в ХГ „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба „Изкуство в книга „Ars in Libro”.

Зареди още

Култура

Хор от Трявна ще участва във второто издание на „Земя на славни предци“

Published

on

Второто издание на Международен хоров фестивал “Земя на славни предци“ ще събере над 280 хористи на 5 и 6 октомври. Участие ще вземат 12 хора от градовете Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна и Гюргево, Румъния.

В богатата фестивална програма те ще изпълнят четири концерта, като два от тях ще бъдат на някои от най-знаковите обекти за културно-исторически туризъм в област Шумен и ще зарадват публиката със своите изпълнения в две категории – православна и светска музика, в две възрастови групи до и над 17 години.

На 5 октомври, в рамките на фестивала, се организира базар „Произведено в Нови пазар“, където гостите на събитието ще могат да си закупят стоки от местни производители, които ще предлагат своята продукция във фоайето на НЧ „Христо Ботев-1872“ гр. Нови пазар.

Фестивалът се организира и финансира от община Нови пазар и НЧ “Христо Ботев -1872“ по идея на Милка Данаилова, диригент с дългогодишен опит в ръководенето на училищни и читалищни хорове от Нови пазар, по настояще ръководител на дамска хорова формация “Лира“ към читалището.

Събитието се провежда под патронажа на Министерството на културата и кмета на община Нови пазар, с финансовата подкрепа на община Шумен и подкрепата Български хоров съюз.

Съдействие оказват община Каспичан, кметство Плиска, кметство Мадара, Регионален исторически музей – Шумен (РИМ-Шумен), Националните историко-археологически резервати „Плиска“ и “Мадара” към РИМ-Шумен както и храм „Св. Параскева“ – Нови пазар.

Зареди още

Култура

„Празник на пестила“ на 7 и 8 септември в музей „Етър“

Published

on

На 7 и 8 септември в музей „Етър“, Габрово се провежда осмото издание на „Празник на пестила“. По време на това събитие посетителите ще се запознаят с приготвянето на пестил по традиционна рецепта, ще могат да се разходят по алеята на вкусовете, където ще се предлагат храни и напитки, свързани с пестила и сливите.

През двата дни ще има демонстрации на направа на кошници, калайдисване на съдове, изработване на дървени лъжици и бакърджийски изделия – занаяти и домашни занятия, свързани с направата на пестил. Предвидени са фолклорни изпълнения и тематични изложби, както и възможност за участие в образователната игра с награди „Сливи с късмет“.

Пестилът, изработен от сини сливи по традиционна технология е включен в Световната книга на уникалните храни „Арка на вкусовете“. С „Празник на пестила“ музей „Етър“ спечели класацията Годишни награди в туризма 2018 в категорията „Духът на България“.

Технологичният процес на приготвяне на пестил е продължителен. Подбират се здрави, чисти, добре узрели, едри месести сливи и се насипват в големи бакърени пестилджийски тави, чиято вместимост е между 200 и 300 кг. Сварената и прецедена през дърмон или сито смес се разлива равномерно върху букови дъски. Поливката от гъстата сливова каша, с дебелина около 7–8 мм, се оставя на силно слънце на двора.

За два-три дни тя изсъхва и се вари нова каша, която се разстила върху първата смес. Тази операция се повтаря 7–8 пъти до получаване на желаната дебелина на пестила. Добре изсъхнал, пестилът се одира с огрибка. За по-лесно отлепване и за сладост в първата каша се сипват няколко шепи джанки. Готовият пестил се навива на руло и се съхранява в сухи проветриви места. Около Коледа вече е готов за консумация.

В миналото в Габровско се варят по 20 тона сливи, от които се изкарва 7 тона пестил. Добре изсушен и съхраняван при подходящи условия, пестилът имал трайност до 10 години. Само на 7 септември ще се проведе второто издание на Националния фолклорен конкурс „Обредна трапеза“. Организатори са музей „Етър“, Министерство на културата и Община Габрово. Проявата се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата, в рамките на „Празник на пестила“.

Част е от програмата на „Европейски дни на наследството“ – инициатива на Европейския съюз и Съвета на Европа. На 7 септември 2024 музей „Етър“ отбелязва 60 години от своето откриване.

По този повод от 19.00 часа на голямата сцена в музея започва безплатен концерт на Нина Николина и виртуозните музиканти Калин Вельов – барабани и перкусии, Таня Първанова – вокал, Дамян Йорданов – кавал, Петър Миланов – китара. В репертоара са включени песните „Излел е Дельо“, „Лале ли си, зюмбюл ли си“, „Назад, назад, моме Калино“, „Майстор Манол“,“Свети Георги“, „Пуста младост“, „Еленко“, „Катерино Моме“, „Гюл девойкя“ и др., представени в модерен микс от етно и джаз.

От 18.00 часа влизането в музея ще бъде безплатно, за да могат посетителите на концерта спокойно да се настанят.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица